Dikmen saldırısını kim yaptı?

Emniyet’e ait iki binaya önceki gece saldırı düzenleyen DHKP-C’li teröristlerin eylemlerini genellikle PKK ve Ortadoğu kökenli terör örgütlerinin kullandığı roket atarlarla gerçekleştirmesi dikkat çekti.

2011’deki Kızılay Kumrular Sokak’ta PKK’nın gerçekleştirdiği bombalı saldırının yıldönümünde yapılan DHKP-C saldırısının ardından başlatılan soruşturmada önemli ayrıntılar ortaya çıktı. Emniyet teşkilatını hedef alan yasadışı örgütün, önceki akşamki eyleminde kullandığı silahların RPG-7 tipi olması dikkati çekti. Genellikle PKK ve Ortadoğu kökenli terör örgütlerinin kullandığı roketatarın kullanılması, örgütün silahı Suriye’den edinmiş olabileceği yorumlarına yol açtı.

6 ay sonra geri döndü
ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne yönelik canlı bomba eylemini geçen şubatta gerçekleştirdikten sonra başkentte arka arkaya eylemlere başlayan DHKP-C, Adalet Bakanlığı ile Ak Parti Genel Merkezi’ne lav silahıyla saldırılar düzenlemişti. Ak Parti Genel Merkezi’ne yönelik eylemi gerçekleştirdikten sonra yurtdışına kaçtığı değerlendirilen Muharrem Karataş’ın aradan 6 ay geçtikten sonra yeniden Türkiye’ye eylem için gelmesi dikkati çekti. Her yerde aranan Serdar Polat’ın ise Yunanistan’da özel eğitim gördüğü biliniyordu.

8 dakikada vurdular
Olayın ardından bölgedeki MOBESE kameralarında yapılan ilk incelemelerde eylemcilerin saldırıyı 8 dakika içinde gerçekleştirdiği ve Dikmen Vadisi’ne kaçtıkları tespit edildi. İki teröristin roketatarı koydukları gitar çantasındaki elbiseleri eğitimli köpeklere koklatan polis, saldırganların izini bir süre takip etti ve eylemcilerin vadiden çıkarak Dikmen caddesini kullanarak Konya Yolu’na çıktıkları anlaşıldı. Bu sırada, geçiş güzergâhı üzerindeki MOBESE kameraları üzerinde yapılan incelemede, zanlılar iki kez kameraya yakalandı. Havadan iki şüpheliyi takibe alan polis, Akpınar mahallesinin Konya yolu üzerindeki ağaçlık bölgede zanlıları kıstırdı. Özel harekât timlerinin hazırlıklarını tamamlamasıyla birlikte, polis, iki şüpheliye önce uyarı anonsu yaptı.

Çatışma 2 dakika sürdü
Uyarıya silahla karşılık verilmesi üzerine özel harekât polisleri iki dakika süren operasyonda iki eylemciyi vurdu. Takviye polis ekiplerinin gelmesiyle birlikte, şüphelilerden birisinin olay yerinde öldüğü anlaşıldı. Olay yerinde yapılan incelemelerde, ölen eylemcinin Muharrem Karataş, yaralı olan eylemcinin ise Serdar Polat olduğu anlaşıldı. Sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden olay yeri incelemesinde eylemcilerin yanındaki çantadan Rus malı F1 tipi iki el bombası çıktı.
Ayrıca, örgütün aldığı karar doğrultusunda eylemlerde silahlı çatışmaya girilmesi riskine karşın üç tabanca bulundu. Tabancalardan birisinin CZ 75 marka, birisinin Pistole marka olduğu anlaşılırken, diğerinin ise suikast silahı olarak bilinen Rus yapımı tam otomatik tabanca olduğu ortaya çıktı. Ayrıca eylemcilerin yanında DHKP-C’de pek görülmeyen Uzi benzeri silah bulunması dikkati çekti.

Konsolosluktan almış
Yapılan incelemelerde, Karataş’ın üzerinden Ahmet Güzel adına hazırlanmış sahte nüfus cüzdanı ve 1000 euro nakit para bulundu. Ayrıca, diğer eylemci Polat’ın üzerinde bulunan Muzaffer Uzun’a ait sahte nüfus cüzdanının ise geçen şubatta Türkiye’nin Viyana Başkonsolosluğu’ndan alındığı belirlendi. Ölen Karataş hakkında 6 kez, yaralı Polat hakkında ise 4 kez mahkemelerden arama kaydı çıkarıldığı anlaşıldı.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ali İsmail Korkmaz olayında bir ilginç gelişme daha! başlıklı makalemizde ali ismail korkmaz, beşik otel ve Çevik Kuvvet polisleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *