Dijital baskıda yeni dönem

Dijital baskı makinelerinde dünyada yüzde 70 pazar payına sahip olan HP, Türkiye’de atılıma geçti. HP Indigo 10000 50×70 cm dijital ofset baskı makinesi, Doğu Avrupa ve Akdeniz Bölgesi’nde ilk kez İstanbul’da Print Center’da faaliyete geçti

HP’nin Indigo Bölümü Başkan Yardımcısı Alon Bar-Shany, Print Center ile yaptıkları anlaşmadan mutluluk duyduklarını belirterek, Türkiye’de baskı piyasasının büyüme trendinde olduğunu ve olağanüstü fırsatlar olduğunu kaydetti. Bar-Shany, “Arasıra türbülanslar oluyor ama HP için Türkiye çok önemli bir pazar. Geleceği parlak bir ülke” dedi.

‘Avantaj sağlayacak’
Indigo 10000 dijital baskı makinesiyle ilgili bilgi de veren Bar-Shany, “Bu makinelerin en önemli özelliği 50×70 boyutlarında ve ofset kalitesinde baskı yapması. Ayrıca, dijital dünyanın avantajlarını da sunuyor. Günümüzde üreticiler artık müşterileriyle iletişimi artırmak adına farklı çözümler arıyor. Dünyada çoğu pazar mobil ve internete kaydı. 50×70 boyuntaki baskı rekabet avantajı sağlayacak” diye konuştu.
Bar-Shany, sektörün şirketlere ambalaj başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapsa da trendin kişiselleşmeye doğru gittiğini kaydetti. Posterlerin yanı sıra fotokitaplar, takvimler, evlilik albümleri, yüksek kalitede basılmış kitaplar talep ediliyor.

Kapasiteyi ikiye katladı
Print Center’in Yönetici Ortağı Akif Kazmaz da, HP Indigo 10000 dijital ofset baskı makinesiyle kapasitelerinin iki katına çıktığını söyledi. Kapasite artışıyla birlikte Print Center, 80 olan çalışan sayısını önümüzdeki günlerde 90’a çıkarmayı planlıyor. Artık geniş ebatta poster ve sanat kitapları baskısı yapabileceklerini belirten Kazmaz, bu makinenin dakikada 3.600 adet baskı yaptığını ifade etti.
Kazmaz, sektörde siparişlerin internetten alınıyor olması nedeniyle de, “Sektör önce satıyor, sonra basıyor” dedi. Kazmaz, matbaadan farklı olarak avantajlarının daha küçük ebattaki siparişlere yanıt verdiklerini kaydetti.
HP Indigo’nun distribütörü olan Matset Genel Müdürü Tahsin Bayraktaroğlu ise bu yatırımın 1.5 milyon euro’nun üzerinde olduğunu söyledi. Bayraktaroğlu, bu makinenin sektöre ivme kazandıracağını belirterek, Türkiye’ye güvenen HP’nin bu nedenle bu makineye getirdiğini sözlerine ekledi.

 

Matbaayı yakaladı
Kazmaz, matbaacılığın 50×70 boyutundaki baskıyla başladığının söylendiğini hatırlatarak, “Dijital baskı makineleri de matbaacılık seviyesine ulaştı” yorumunda bulundu. Yaklaşık 1.200 kurumsal müşterisi bulunan Print Center’a günde 300 sipariş geliyor. Akif Kazmaz, böylece müşterilerinin taleplerine daha hızlı dönüş yapabileceklerini kaydetti. Şu anda bireysel sipariş almayan ancak, bu alanda hizmet veren şirketlerle çalışan Print Center, önümüzdeki dönemde bireysel talepleri de almaya başlamayı düşünüyor.

Bir önceki yazımız olan IOS 7 nasıl indirilir? başlıklı makalemizde apple, Cihazınız iOS 7’yi destekliyor mu ve iCloud hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *