Dişler neden sızlar? Çözümü nedir?

Diş hassasiyeti; yetişkinlerin yüzde 38’inin düzenli olarak yaşadığı ve bir kısmının diğerlerinden daha sık karşılaştığı bir sorun

Belirli yiyecek ve içecekleri tükettiğinizde dişleriniz sızlıyor mu? Cevabınız “Evet”se diş hassasiyeti sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Hassasiyet, yaygın bir diş sorunudur. Bir hastalık değildir ancak daha çok diş etinin geri çekilmesi, sert diş fırçalama veya diş gıcırdatma gibi yaygın etkenlere bağlı olarak zamanla gelişen bir sorundur. Bunu yaşayanların çoğu 20-50 yaş arasındadır.

Neden oluyor?
Diş hassasiyetine, diş minesinin altında bulunan ve “dentin” olarak adlandırılan yumuşak kısmın aşamalı olarak açığa çıkması yol açar. Dentinde, sinir uçları içeren ve sıvıyla dolu küçük kanallar bulunur. Sıcak, soğuk, tatlı, ekşi yiyecek veya içeceklerin tüketilmesi bu sıvının harekete geçmesine yol açar. Sinir uçlarının reaksiyon göstermesine neden olarak ani bir rahatsızlığı veya kısa süreli ve keskin sızıyı tetikler.

Hassas dişlere yol açabilen en yaygın diş sorunlarından bazıları şunlar:
-Çok sert diş fırçalama
-Çok sık, şiddetli ve bastırarak veya sert kıl yapısına sahip bir diş fırçasıyla dişleri fırçalama gibi ağız bakım alışkanlıkları, diş minesini aşındırabilir. Bu, ayrıca diş etinin geri çekilmesine neden olarak daha çok açılmasına ve korunmasız kalmasına yol açabilir.

Diş eti hastalığı (Gingivit)
Diş eti dokusu iltihaplandığında ve gingivitle güçsüzleştiğinde, diş etiniz hassas hale gelebilir ve bunun sonucu, alttaki dentin kök yüzeyinin daha fazla kısmı korunmasız kaldığından diş hassasiyeti hissedebilirsiniz.

Diş gıcırdatma
Uyurken dişlerinizi gıcırdatıyorsanız veya gün boyunca dişlerinizi sıkıyorsanız, mineyi aşındırıyor ve dişinizin altıntaki dentin tabakasını korunmasız bırakıyor olabilirsiniz.

Diş eti çekilmesi
Periyodontal hastalık sonucu, hassas dişin yakınında oluşan diş eti çekilmesi, dentinin açığa çıkmasına ve hassasiyete neden olabilir. Çok şiddetli, sert veya sık fırçalama da diş etinin çekilmesine yol açabilir.

HERKESiN ORTAK DERDi

-İnsanların yüzde 67’si soğuk yiyecek yerken veya soğuk içecek içerken sızı hisseder.

-İnsanların yüzde 35’i sıcak yiyecek yerken veya sıcak içecek içerken sızı hisseder.

-İnsanların yüzde 51’i soğuk havada nefes alırken sızı hisseder.

-İnsanların yüzde 47’si şekerli yiyecek yerken bir sızı hisseder.

Referans: 2000’den fazla kişiyle (16 yaş üzeri) anket yapmış olan One Poll tarafından Aralık 2008’de gerçekleştirilen araştırma.

DiŞLERiNiZi KORUMAYI ÖĞRENiN

– Düzenli diş fırçalayarak ve diş ipi kullanarak iyi bir ağız sağlığı uygulaması yürütün ve diş etinin çekilmesine yol açabilecek periyodontal hastalıkları önleyin.
– Hassas dişlere özel bir diş macunu kullanın.
-Dişinizi çok sert veya diş hekiminizin önerdiğinden daha sık fırçalamayın.
– Yumuşak, tercihen hassas dişleri olan kişiler için uygun bir diş fırçası kullanın.
– Diş minesini aşındırabilecek, meyve suyu, şarap, sirke, salata sosu ve meşrubatlar gibi asit içeren besinler tüketirken dikkatli olun.
– Diş minesini güçlendirmek için, diş macunu ve ağız çalkalama suyu gibi florür içeren ürünler kullanın.
-Gün boyu dişinizi gıcırdatmaktan veya sıkmaktan kaçının.
-Diş hekiminizden geceleri kullanmak üzere bir ağız koruyucu isteyin.
-Diş hekiminizi, profesyonel diş temizliği, ağız bakım önerileri ve hassas dişlerinizin tedavisine ilişkin öneriler için düzenli olarak ziyaret edin.

Bir önceki yazımız olan Genel Sağlık Sigortası nasıl daraltılacak? başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası, Sağlık Harcama İstatistikleri ve sgk hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. Sinem says:

    Merhaba,
    Benim su içerken ve bazen sıcak bir şeyler yediğimde sadece azı dişimde sızlama oluyor ve bu aralar çok daha çoğaldı bunun sebebi nedir?
    Teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *