Dershanelerin ruhsat tartışması bitmiyor

Özel Dershaneler Birliği (ÖZDEBİR) Başkanı Faruk Köprülü, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, “2014-2015 öğretim yılından itibaren dershanelerin ruhsatlarının yenilenmeyeceği” yönündeki açıklamasına, “Böyle birşey söz konusu değil. Çünkü dershaneler ruhsatlarını sadece kurumu açarken alırlar. Ruhsatı yenilemek diye bir şey dershaneler için söz konusu değil. Bakan Bey’in bu ifadeyi kullanarak ne demek istediğini biz anlayamadık” diye yanıt verdi.
Önceki gün Cine-5’e dershanelerin kapatılması ile ilgili açıklamalarda bulunan Avcı, “2014-2015 öğretim yılından itibaren dershane, Milli Eğitim sistemi içerisinde olmayacak. MEB sistemi içerisinde yasal olarak tanımlanmış ‘dershane’ diye bir kurum olmayacak. Devam ederse biz tanımıyoruz. Bu piyasada MEB’in onaylamadığı, ruhsat vermediği ve denetlemediği kurumlara itibar edilmez. Dershaneler ocak ayından itibaren ruhsatlarını alıyorlar. Bu yıl hazirana kadar şu anda dershanelerde öğrenim gören öğrenciler devam ediyorlar. Geçtiğimiz ocak ayında bu dershanelere izin verilmiş. Dolayısıyla onlar da haklı olarak ocakta aldıkları ruhsatlara dayanarak öğrenci almışlar, öğretmenlerle sözleşme imzalamışlar, yer kiralamışlar. 2014 Ocak ayından itibaren dershanelere ruhsat yenileme şeyi verilmeyecek. Yasadan da dershane tanımı çıkarılınca daha esnetilmiş, standartları biraz daha aşağı çekilmiş koşullarda özel okula dönüşmeleri için teşvik edilecekler” ifadelerini kullanmıştı.ÖZDEBİR Başkanı Köprülü, “Dershane ruhsatları 2014 Ocak’tan itibaren yenilenmeyecek” ifadesinin doğru olmadığını söyleyerek, “Böyle bir şey söz konusu değil. Çünkü dershaneler ruhsatlarını sadece kurumu açarken alırlar. Ruhsatı yenilemek diye bir şey dershaneler için söz konusu değil. Bakan Bey’in bu ifadeyi kullanarak ne demek istediğini biz anlayamadık. Ne anlama geldiğini açıklarsa öğreneceğiz” dedi.

‘Ruhsat alacaklar’

Avcı’nın, dershanelerin MEB bünyesinden çıkarılacağına ve dolayısıyla bu kurumlara olan rağbetin azalacağına yönelik açıklamalarını da değerlendiren Köprülü, “Buradan anladığımız şudur: Dershaneler, belediyelerden iş yeri açma ruhsatı alacaklar. Maliyeye kayıtlarını ve çalışanların sigorta girişlerini yaptırdıktan sonra ticari bir kuruluş olarak hizmet vermeye devam edecekler” diye konuştu.
MEB’in SBS’yi kaldırıp yerine yine bir sınav sistemi getirdiğini hatırlatan Köprülü, “Yeni sınav sistemiyle birlikte dershanelere ilgi daha da arttı. Sınav sistemi var olduğu sürece, çocuklar daha iyi üniversitelere yerleşebilmek için yarıştığı sürece ‘Dershaneleri kaldıracağız’ açıklamaları gerçekçi olmaz. Biz bakanlıktan şunu bekliyoruz: ‘Dershaneleri kapatıyoruz’ yerine, dershanelere olan ihtiyacı azaltmaya yönelik faaliyetlere ağırlık vermeleri daha anlamlı olur” dedi.

Bir önceki yazımız olan CHP tek isme mahkûm değil başlıklı makalemizde Adil Gür, Aslı Aydıntaşbaş ve CHP hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *