Dershanelere talep daha da artacak

Yeni ortaöğretime geçiş sisteminin açıklanması ile birlikte, sistemin detayları tartışmaya açıldı. Eğitim uzmanları, pedagoglar, sendikalar ve dershaneciler sistemin işlemeyeceği görüşünde hem fikir olurken, liselere yerleştirmede etkili sınav sayısının artırılmasının, kapatılması yönünde çalışma yapılan dershanelere olan talebi daha da artıracağı ifade ediliyor. Yeni modelle birlikte dershaneye gitme yaşının da 11’e kadar düşebileceği de iddia edildi.

Uzmanların görüşleri şöyle:
Eğitim-Sen Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Tuğrul Culfa: Çocuğun yıl içindeki eğitim sürecine dahlinin sadece yüzde 30’luk bir değerlendirmeye tabi tutulacak olması, sınav ağırlıklı sistemin devam ettiğini gösteriyor. Bu yeni sistem ile ilgili olarak kesinlikle dağ fare doğurdu diyebiliriz.

‘SBS kaldırılmadı’

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir: SBS kalkmadı. Aksine yapılan sınavların sayısı arttı. Bu da dershanelere olan bağımlılığı daha da artıracak. Eğitim sistemimizin temel sorunlarını çözme noktasında politikalar geliştirmeyen Milli Eğitim Bakanlığı, sınav sistemleri üzerinde oynayarak eğitimin mevcut sorunlarını daha da ağırlaştırmaktadır. Bu sistem bırakın kaş yapmayı göz çıkarmayı amaçlayan bir sistemdir.

Fen Bilimleri Dershanesi Kurucusu Nazmi Arıkan: Bu yeni sistem sınava bağımlılığı ortadan kaldıracak bir çözüm değil ne yazık ki. Bu yıldan itibaren 6. ve 7. sınıflarda okuyan çocuklar hep dershanelere gitmek, özel dersler almak zorunda kalacak. Dershaneye gitme yaşı 11’lere inecek.
‘Ölçme sınavı istiyoruz’

TED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu: ‘Sınav bağımlılığı değil; okul bağımlılığı getireceğiz ve sınavı hemen kaldıracağız’ dediler. Ama şu anda merkezi ve yine sıralamaya dayalı bir sınav getiriliyor. Biz, hep ‘Sıralama değil; ölçme sınavı yapın’ diye diretiyoruz. Düzenleme hazırlanırken, reform olacağını düşünmüştük. Ama bir modelleme değişikliğine gidilmiş sadece. Eminim yeni sistem için dershaneciler bayram ediyordur.
Psikolojileri tehlikede
Uzman Pedagog Sevil Yavuz: Sınav sayısında artış hem aile hem çocuk üzerinde stres ve kaygının artmasına sebep oluyor. Çocuklar ailelerinden daha fazla baskı görmeye başlıyor. Okul sorumluluğu zaten ağır geliyor bir de üzerine sürekli sınav stresi yaşıyorlar. Çocuklar eğitim hayatında başarılı olmak isterken, sürekli kaygı altında çalışıyorlar ve sosyo-duygusal gelişimleri bozuluyor.

Çocuklarımızı kobay yerine koydurmayız

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın önceki gün açıkladığı yeni ortaöğretime geçiş sistemine vatandaşlar, “Bizim çocuklarımız kobay değil. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” diyerek tepki gösterdi. Öğrenciler de merkezi sınavların yoğunluğunun kendilerini korkuttuğunu kaydetti.

Vatandaşların tepkileri şöyle:

Fatma Kurt (40): Sistem sürekli değişiyor. Bizim çocuklarımız kobay değil. Oğlumun tek bir şansı vardı ve pskolojisi bozuldu. Kızım 36 sınava girecek, bu sayı çok fazla. Orta öğretimi boyunca sürekli stres yaşayacak. Kafa karıştırıyorlar, çocukların gelecekleri konusunda tedirginiz.
Furkan Biçici (11): 36 sınavı sevmedim. Biraz daha az sınav olsaydı daha iyi olabilirdi. Ders çalışmayı ve okumayı çok seviyorum. 36 sınav benim gözümü korkutuyor, okul dönemi boyunca sürekli stres yaşamaktan korkuyorum. Eğer psikolojim bozulursa başarılı olduğumu gösteremem ve istediğim okula gidemem.
Tuncay Şirin (43): Sürekli değişiklik yapılıyor. Bir çocuğum 3 sene üst üste girdi. Kızım yeni sistem kapsamında değerlendirilecek. Birinin diğerinden ne fazlası veya eksiği var? Hangisi doğru olan? Biz anlayamıyoruz artık. Yeni sistemi yanlış buluyorum.
Mehmet Öztürk (43): Bu sistem ne kadar doğru ve sağlıklı uygulanabilir? Sınavlarda hocalar değişse bile okullar öğrencilerini kayırmak istemeyecek mi? Özellikle özel okullarda yaşanacak. Parası olan iyi okullarda okuyacak. 10 yıl içerisinde geriye gittik. Yine kalite düşecek. Kapitalizmin parçası değişen bir şey yok.

Bir önceki yazımız olan TEOG sistemine giriş! başlıklı makalemizde ortaöğretim, sınav sistemi ve teog hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *