Derim ismi için referandum yapılsın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş-Galatasaray maçında çıkan olayların “hükümetin tezgâhı” olduğunu savundu. Kılıçdaroğlu, Tunceli ilinin adının “Dersim” olarak değiştirilmesini referanduma götürebileceklerini söyledi.
Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle dün bir araya gelen Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı olaylarının ardından TÜPRAŞ’ta inceleme yapıldığının anımsatılması üzerine, “Hükümetin büyük gruplara karşı yaptığı bu operasyon bir gözdağı operasyonudur. Ülkenin süratle bir dikta yönetimine kaydığını artık ülkenin kabul etmesi gerekir” dedi. Bütçeden örtülü ödeneğe ayrılan paydaki artışı değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Örtülü ödenek, Başbakan’ın namusuna teslim edilen bir paradır. ‘Nereye harcandı?’ diye sormak da hepimizin ortak görevi” diye konuştu.

‘Amaç, Çarşı’yı sindirmek’

Kılıçdaroğlu, Beşiktaş-Galatasaray maçında çıkan olaylara ilişkin “Derbi öncesi bazı çevrelerin attığı tweetlere bakıldığında görülüyor; olay çıkarmaya gidiyorlar. Binlerce kişi içeri biletsiz giriyor içeri, polis gerekli önlemleri almıyor. Bütün bunların tamamı bilinçli yapılıyor. Amaç, Çarşı grubunu sindirmek” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, Dikmen Polesevi’ne yapılan saldırıyla ilgili “Tipik bir örnek, polis merkezine roketli saldırı yapıldı. Kimse ölmedi. Bakan, ‘Takibimizdeydi’ diyor. Senin takibinde ise niye daha önce yakalamadın?” diye sordu. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın Malatya’da yaptığı konuşmayı hatırlatarak “Bu saldırıyla CHP’yi aynı kefeye koydu. Bu algıyı yaratmak istiyorlar. El Kaide’yi Türkiye’ye getirip, eline silah veren sensin” dedi.
Kılıçdaroğlu, “Büyük bir tezgâhın içinde olduğumuzu kimse unutmasın. Derbi olayı da bu tezgâhlardan bir başkasıdır. Hitler döneminde parlamento yangını neyse onun küçük bir versiyonu yaşanmıştır. Keşiş Piyer’in Haçlı Seferlerinde üstlendiği rolü 21. yüzyılda Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan üstlenmiştir. Türkiye’nin Keşiş Piyer’idir” diye devam etti.
Tunceli’nin adının eski ismi olar Dersim olarak değiştirilmesi tartışmasının hatırlatıldığı Kılıçdaroğlu, şunları söyledi;
“Bizce hiçbir sakıncası yok. Milletvekili arkadaşlarımız kanun tekliflerini daha önceden vermişlerdi zaten. Bölge halkı istiyorsa Dersim olsun. Bölgede bir referandum yapılsın, bölge halkı istiyorsa Dersim olmasını, olsun.”

‘Harakiri mi yapacağız?’

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin CHP’ye yönelik, “daha sarsıcı ve ses getiren muhalefet yapması gerektiği eleştirilerini” nasıl değerlendirdiği sorusunu yanıtlarken de, “Buyrun siz söyleyin. Samimi söylüyorum, yapacağız? Adım gibi eminim, bütün bunları yaparken sarsıcı, ses getiren bir eylem olmuyor da ne olacak? Harakiri mi yapacağız?” diye sordu.

Türbanlı başvurursa neden olmasın?

CHP Kılıçdaroğlu, partisinin yerel seçim adaylarını zamanı geldiğinde açıklayacaklarını söyledi. “Yerel seçimlerde azınlıklardan aday göstermeyi düşünüyor musunuz” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Başvururlarsa değerlendiririz” karşılığını verdi. “Önümüzdeki dönemde sizin partinizden başörtülü bir milletvekili, üst düzey yönetici görebilecek miyiz” sorusuna Kılıçdaroğlu’nun yanıtı şöyle oldu: “Başvurursa olur, niye olmasın? Niye başvurdun demeyiz. Geçmişte de oldu, MHP’den başörtülü birisi başvurdu, milletvekili oldu, parlamentoya geldi. Bir sorunumuz yok ki bizim. İnsanlar istediği kıyafetle geziyor zaten sokakta, kimse de bir şey söylemiyor.”

Bir önceki yazımız olan Elif Yavuz ve sevgilisi Langdon sarılarak ölmüş başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *