Depremin 14. yılında 7 maddelik manifesto

İMSAD, 17 Ağustos 1999 depreminin 14. yıldönümünde ‘Deprem Manifestosu’nu açıkladı. Türkiye Deprem Vakfı işbirliği ile hazırlanan manifestoda ‘Risk Almayın, Dünyanızı Karartmayın’ mesajı veriliyor.

İnşaat malzemesi üreticilerinin çatı örgütü olarak faaliyet gösteren Türkiye İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği (İMSAD), Türkiye Deprem Vakfı (TDV) ile hazırladığı ‘Deprem Manifestosu’nu açıkladı.
17 Ağustos 1999 depreminin 14. yılında, kamuoyuna ve ilgili tüm sosyal paydaşlara “Risk Almayın, Dünyanızı Karartmayın” mesajı taşıyan manifestoda, olası bir depreme karşı acil önlemler, alınması gereken kararlar ve düzenlemeleri yedi başlık altında toplandı.
Türkiye Deprem Vakfı, İMSAD ve bu örgüte üye 29 derneğin imzasını taşıyan Deprem Manifestosu’nda, Türkiye’de deprem bilincinin yetersiz olmasına ve dayanıksız binalara dikkat çekildi. Acil olarak ‘Sivil Deprem Platformu’nun oluşturulması ve ‘Deprem Stratejisi Eylem Planı’ konusunda katılımcılığın artırılması gerektiğinin vurgulandığı manifestoda, özelikle ‘Bina Yönetmeliği’ hazırlanmasının önemine dikkat çekildi.
Kentsel dönüşüm kapsamında yaşanan tereddütlerin giderilmesi bu manifestonun ana maddelerinden birisi olarak yer alırken, deprem ve güvenli yapı bilincinin geliştirilmesi, uygulamacıların eğitimli ve belgeli olması ile güvenli-çağdaş binalar yapımına odaklanmak gerektiği manifestonun diğer ana başlıklarını oluşturdu.
Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener, Deprem Manifestosu’nun içeriğinin açıklandığı basın toplantısında Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınmasında inşaat sektörünün üstlendiği rolün önemini vurguladı.
Hızlı çözüm talebi
Depremlerin büyük can kayıplarıyla birlikte ekonomide büyük maliyetler oluşturduğuna dikkat çeken Yetişener, “Bugün burada 17 Ağustos 1999 Kocaeli depremini sadece anmakla yetinmek istemiyor, hızlı çözümler üretilmesini ve hayata geçirilmesini istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz” dedi.

‘BİNA YÖNETMELİĞİ ÇIKSIN’
– Sivil Deprem Platformu oluşturulmalı
– Deprem Stratejisi Eylem Planı konusunda katılımcılık artırılmalı
– Ülkemizde eksik olan bina yönetmeliği hazırlanmalı
– Uygulamacılar eğitimli ve belgeli olmalı
– Kentsel dönüşümde tereddütler giderilmeli
– Güvenli ve çağdaş binalar yapılmalı
– Deprem ve güvenli yapı bilinci oluşturulmalı

‘Amaç bilinç artırmak’
Türkiye Deprem Vakfı Başkanı Prof. Hasan Boduroğlu da, toplantıda yaptığı konuşmada, 1999 Kocaeli depreminin ardından geçen 14 yılda, deprem riskinin azaltılması doğrultusunda çeşitli mevzuat çalışmaları yapıldığını belirterek, depremin her an beklenebilecek doğal bir afet olması nedeniyle acil olarak yapılması gereken çok şey olduğunu söyledi. Boduroğlu, deprem riskinin azaltılmasında en önemli eksikliklerden birinin deprem bilincinin yeterince yaratılamaması, diğerinin ise depreme dayanıksız binaların yapılması olduğunu ifade etti.

EKOLOJİK KONUTLARIN ÖN SATIŞI DEVAM EDİYOR

İstanbul’ da akıllı ve ekolojik yaşam için planlanmış ilk gayrimenkul projesi Bio Istanbul, sonbaharda yapılacak konut lansmanı öncesi yoğun ilgi ve talep üzerine bekleme listesindeki misafirlerinin taleplerine ön satış dönemiyle cevap veriyor.
21. yüzyılın gelişen şehirlerindeki lider pazarlarda sağlık alt yapısı yatırımları gerçekleştiren Bio City Development Company (BCDco) şirketinin vizyonu, TOKİ iştiraki olan Emlak Planlama Proje Yönetimi EPP ortaklığı ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ desteği ile Bio İstanbul projesi hayat buluyor.
İçerisinde dünya standartlarında bir çocuk araştırma hastanesi, yüksek kaliteli iş gücü yaratacak biyomedikal Ar-Ge merkezi, üniversite, okullar, performans sanatları merkezi, mahalle meydanları, sanat merkezleri, doğal peyzajlı parklar, alışveriş caddeleri, ofisler ve yaşam alanlarını barındıran bu eko-şehir, bölgenin yeni şehir merkezi olarak planlanıyor.
İlk faz için satışta olan 1+1’den 4+1’e kadar farklı metrekare ve konumlarda konutların yer aldığı projede, Tabanlıoğlu Mimarlık ve Norveç asıllı Saunders Architecture tarafından tasarlanmış 150 adet daire ve sıra ev alternatifleri bulunuyor.

Emlak Konut GYO, 6 ayda yarım mİlyar lira kâr etti
Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO, 30 Haziran 2013 tarihi itibariyle yılın ilk yarısında 539 milyon 442 bin TL net kâr elde etti.
1 Ocak 2013-30 Haziran 2013 dönemine ilişkin finansal tablolarını açıklayan Emlak Konut GYO, söz konusu dönemde 578 milyon 410 bin TL brüt kâr, 548 milyon 232 bin TL de esas faaliyet kârına imza attı.
1 Ocak 2012- 30 Haziran 2012 dönemine göre kârını önemli oranda artıran şirket, 1 Ocak 2012- 30 Haziran 2012 dönemine ait 6 aylık dönemde 102 milyon 735 bin TL net kâr, 101 milyon 7 bin TL de esas faaliyet karı elde etmişti.
Hasılat yükselişte
Sadece kârlılığını değil hasılatını da artırmayı başaran şirketin Haziran 2012 tarihli 6 aylık hasılat rakamı 335 milyon 18 bin TL seviyesindeydi. Emlak Konut’un 1 Ocak 2013-30 Haziran 2013 dönemindeki toplam hasılatı ise 1 milyar 65 milyon 400 bin lira seviyesine ulaştı.
KENTLEŞMEYE KATKI VERİYOR
Şirketin finansal tablolarını değerlendiren Emlak Konut GYO Genel Müdür Murat Kurum, hasılat ve kârlılığını artıran şirketin bu yolla yatırımcısına da kazandırdığını söyledi. Hisse başına kazancın Haziran 2012 tarihindeki 0.0004 TL’den Haziran 2013 tarihinde 0.0022 TL seviyesine çıktığına dikkat çeken Murat Kurum, şirket kârının önemli bir kısmının faaliyetlerden geldiğini söyledi.
Kurum, “Şirket olarak bir yandan Türkiye’nin sağlıklı kentleşmesine katkıda bulunurken, bir yandan da hasılat paylaşımı modeliyle gerçekleştirdiğimiz projelerimiz sayesinde kârlılığımızı artırıyoruz” dedi.
Emlak Konut GYO’nun yatırımcısına, ülkeye, sektöre kazandıran bir anlayışa sahip olduğunu ifade eden Kurum, “Emlak Konut GYO işte bu başarısı ile kazan-kazan modelinin en iyi örneklerinden birini sergilemeye devam ediyor” diye konuştu.

Yeni projesiyle Başkent’e yatay konsepti getirdi
Ankara’da, yatay otel konseptiyle hizmet veren N’evo Studios müşterilerine tatil havası yaşatıyor. NFN Grup tarafından hizmete sunulan N’evo Studios ile binalara sıkışmış otel yapısı anlayışı değişti. Sokak üzerine yayılmış konseptiyle farklı bir mimari sunan N’evo Studios, Moda City Yaşam Sokağı üzerinde yer alıyor.
Genel oteller ile karşılaştırıldığında sokak üzerindeki otel fikrinin çok ferah ve daha yaşanılası olduğunu söyleyen NFN Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öztürk, N’evo Studios’ta özgür bir yaşam alanı oluşturduklarını söyledi. Öztürk, “Büyük bir bina ve içerisine yerleştirilmiş odalardan farklı müşterilerimizin kendilerini rahat hissedecekleri bir yaşam alanına ulaşmak istedik” dedi.
‘Tatil havası yarattık’
Müşterilerine her zaman özel seçenekler de sunmak istediklerini dile getiren Öztürk, “Moda City içinde bulunan birbirinden özel mekânlarla otellerinden uzaklaşmadan huzurlu bir dinlenme fırsatı sağlamak istedik. Başarılı olduk. Şehirden uzaklaşamayan ama huzurlu vakit geçirmek isteyenlerin tercihi kısa sürede N’evo Studios oldu” diye konuştu. Öztürk, “Bu nedenle Moda City yaşam sokağı müşterilerine Ankara içinde tatil yapma seçeneği sunuyor bile diyebiliriz” dedi.

Kentsel dönüşüm kapsamında 45 ilde 90 bin ev yıkılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 17 bin 840 kişinin öldüğü, 43 bin 953 kişinin yaralandığı, 285 bin konut ile 40 binden fazla iş yerinin hasara uğradığı Marmara Depremi’nin 14. yılında kentsel dönüşümün üçüncü büyük hamlesini başlatacak.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘iktidarı kaybetme pahasına yapacağız’ sözleriyle gündeme getirdiği kentsel dönüşümün üçüncü dalgasında, 45 ilde 335 riskli kamu binası ile 90 bin konutun yıkımı yapılacak.
İstanbul Esenler’de geçen yıl 5 Ekim’de vurulan ilk kazmayla 33 ilde aynı anda başlatılan, 6 Nisan’da 5 ilde riskli binaların yıkımıyla süren kentsel dönüşüm, Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesinde 17 Ağustos’ta Başbakan Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın katılacağı törenle devam edecek.
Tören kapsamında 45 ildeki riskli binaların yıkımına aynı anda başlanacak. Yıkımlar, Ağrı, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Kütahya, Tokat, Van, Yalova gibi illerde gerçekleştirilecek.
Kamu binaları yıkılacak
Dönüşümün üçüncü dalgasında 90 bin bağımsız bölümün yanı sıra 335 kamu binası yıkılacak. Bu çerçevede Gıda Tarım ve Hayvancılık, Milli Eğitim, Milli Savunma ve Sağlık bakanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait binalara kazma vurulacak. İstanbul Kartal ve Ankara Sincan’daki yıkımlarda, emülitli patlatma yöntemi kullanılacak. Diğer illerde ise iş makineleriyle yıkım yapılacak.

‘Çelik binalar beş kat daha hafif ve dayanıklı’
Nüfusunun yüzde 95’i deprem kuşağında yaşayan Türkiye’de depremle mücadelede yapı güvenliğinin son derece önemli olduğunu belirten Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) Genel Sekreteri Mehmet Zeren, çelik binalarda kullanılan çelik boru ve profillerin yüksek dayanımı, esnekliği ve hafifliği sayesinde depreme karşı en dayanıklı inşaat malzemesi olduğunu söyledi.
Depremin şiddetini azaltacak tek unsurun yapının hafifletilmesi olduğu söyleyen Zeren, “Çeliğin yapı güvenliği için önemi daha net ortaya çıkıyor. Çelik binalar betonarme yapılarla kıyaslandığında yaklaşık 5 kat daha hafiftir. Bu da binaya deprem yüzünden gelen yükün, 5 kat daha az olması anlamına geliyor” dedi.

Demir İnşaat yelken sporuna destek oldu
Beylikdüzü’nde hayata geçirdiği projelerle adından söz ettiren Demir İnşaat, spora ve sporcuya destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda firma, Beylikdüzü Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen ve 60 sporcunun katılımı ile Beylikdüzü Sörf Kulübü’nde gerçekleştirilen uluslararası RS: One World Windsorfing Championsip’e en büyük desteği veriyor.
13-17 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen dünyaca ünlü sörf sporculara kucak açan şampiyona ile ilgili konuşan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, sporun her dalını desteklenmesi gerektiğini ve Türkiye’nin adının duyurulması gerektiğini söyledi.

 

Bir önceki yazımız olan CHP'li doğdum CHP'li öleceğim - Aziz Kocaoğlu başlıklı makalemizde Ak Parti, araf ve Aziz Kocaoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *