Deniz kızlarından rekor geldi

Son günlerde uluslararası yarışmalardaki başarısız sonuçlar ve doping skandallarıyla gündemde olan Türk sporu sualtında derin bir nefes aldı. Dünya Sualtı Sporları Federasyonu’nun(CMAS) her yıl başka bir ülkede düzenlediği Dünya Sualtı Olimpiyatları, bu yıl Rusya’nın Kazan şehrinde gerçekleştirildi. Olimpiyatlara 12 ülkeden 200 sualtı sporcusu katılırken, turnuvanın en çok madalya kazanan ülkesi Türkiye oldu.


Kısıtlı imkânlar
Sualtı sporcularına sağlanan maddi destek ve zengin tesis imkânlarıyla bilinen İtalya, İspanya ve Fransa gibi ülkelerin de katıldığı oyunlarda kısıtlı olanaklarla kendilerini geliştiren 3 kadın sporcumuz dikkat çekti. Turizm rehberi Bilge Çingigiray Aydın, beden eğitimi öğretmeni Derya Can Pamuk ve edebiyat öğretmeni Birgül Erken, elde ettikleri derecelerle dünyanın en iyi sporcuları arasına girmeyi başardı. Olimpiyat oyunlarından madalyalarla dönen 3 deniz kızı, Türkiye’yi 3 ayrı kadın sporcusu derece yapan tek ülke olarak tescilledi.
Havuzda yapılan hız apnea branşında Derya Can dünya 2’ncisi, Birgül Erken dünya 3’üncüsü olurken, Bilge Çingigiray Aydın da aynı yarışmada dünya 4’üncüsü oldu. Statik Apnea branşında ise yine Bilge Çingigiray Aydın dünya 3’üncüsü oldu. Hız Apnea erkekler branşında ise Ziya Volkan Aksu dünya 3’üncüsü olmayı başardı.
Azimli hazırlık
Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) As Başkanı Şahin Özen, özellikle kadın sporcularımızın büyük azimle yarışmalara hazırlandıklarını ve ülkemizi gururla temsil ettiklerini söyledi.
TSSF Milli Takım Teknik Direktörü Levent Ucuzal, “Fırsat ve destek verilirse çok başarılı sporcular yetiştiririz. Bu branşlarda başarı kazananlar hatta dünya rekoru kıranlar bile devletin verdiği ödüllerden faydalanamıyor. Türkiye’nin uluslararası sporlarda bayrağını gururla sağlayan deniz kızlarımız var” dedi.

Olimpiyat branşları

Küp Apnea: Açık denizde 10 metre derinlikte yapılıyor. Her kenarı 15 metre uzunluğunda olan kare bir platformun etrafında yatay olarak en uzun mesafeyi kat etmek amaçlanıyor.
Dinamik Apnea: Havuzda paletli veya paletsiz dipten tek nefeste en uzun mesafeyi kat etmek.
Statik Apnea: Hareketsiz olarak su içerisinde tek nefesle en uzun süre nefes tutmak.

Bir önceki yazımız olan Filmekimi 2013 7 şehirde yapılacak başlıklı makalemizde altın ayı, altın palmiye ve ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *