Denise Capezza ve Mustafa Uğurlu röportajı

Charles Dickens’ın ölümsüz eseri “Oliver Twist”ten uyarlanan “Düşler ve Umutlar”ın yapımcısı Hayri Aslan – Limon Yapım. Yeni Senaryo ekibinin yazdığı dizinin yönetmen koltuğunda Serdar Akar gibi usta bir isim var…

Denise Capeza: Olaylar bana yabancı değil

“Düşler ve Umutlar”la yolunuz nasıl kesişti?
Türkiye’de olduğum bir dönemde senaryo bana geldi, okudum ve heyecanlandım. “Düşler ve Umutlar”, “Oliver Twist” romanından yola çıkan bir hikaye, burada beni düşündükleri karakteri çok sevdim ve heyecan verici buldum.

Karakterinizden bahseder misiniz?

“Asya”, çok güçlü ve tutkulu bir kadın, adeta ateşten yapılmış gibi. Hep sokakta ve erkekler arasında yaşamış. Ama bu sokaklar alışık olduğumuz sokaklardan biraz daha farklı ve tehlikeli. Erkeksi tavırları ve konuşmaları sert bir yapısı var. Dışarıya çok yansıtmamaya çalışsa da aslında oldukça duygusal.

Dizi için nasıl bir hazırlık aşamasından geçtiniz?

“Asya” sert hareketleri olan biri. Bana bu karakteri anımsatan en ikonik karakter, “Esmeralda” oldu. Yürüyüşünün ve vücut dilinin nasıl olması gerektiğine biraz çalıştım. Karakteri oturtma sürecinde ‘Rent’ müzikalinin de tekrar izledim. Olaylar bana yabancı değil.

“Asya” ve “Musa”nın nasıl bir ilişki var?
“Musa”, “Asya”yı sokaktan yanına alıp, büyüttü. Onu kurtardı diyebiliriz ama içinde bulundukları ortamdan dolayı bu tam bir kurtarma olmadı. Çünkü “Musa”nın dünyasının temelinde hırsızlık var. “Asya”nın bu dünyaya olan nefreti babası gibi gördüğü ve sevdiği “Musa”ya kızmasına da sebep oluyor.

Türkiye’ye ilk geldiğinizde neler size ilginç geldi?
Türkler ve İtalyanlar birbirine çok benziyor. Ben güney İtalya’dan geliyorum. Burada da kendimi evimde hissediyorum.

Türkçeyi öğrenmekte zorlandınız mı?
İlk başlarda zorlandığımı itiraf etmeliyim. 6 ay gibi bir sürede Türkçe biliyorum diye gönül rahatlığıyla söyleyebileceğim bir sevideydim.

Peki kariyer hedefleriniz neler?
Şuanda Türkiye’de oyunculuk yapıyorum ve güzel projeler bana geldikçe burada oyunculuk yapmaya devam edeceğim.

Mustafa Uğurlu: Gereksiz uzatmaların olmadığı bir dizi

“Düşler ve Umutlar”ı kabul etmenizde hangi nedenler etkili oldu?

“Düşler ve Umutlar”ın Charles Dickensen’ın “Oliver Twist” adlı eserinden esinlenerek yaratılmış olması, beni etkiledi diyebilirim. Tabii bunun yanında bana teklif edilen rolde, bu proje içinde yer almama büyük etken.

Sizce “Düşler ve Umutlar”da romana sadık kalınacak mı yoksa hikaye boyut değiştirerek mi ilerleyecek?
Çektiğimiz ve seyirciyle buluşan, ilk bölüm ve snopsisten sonra, romana sadık kalınacağı izlenimini aldım. Umut ederim ki bu güzel eser, yan olaylarla boğulup, asıl temadan uzaklaşmasın. Biliyorum ki ön çalışmaları itibarıyla üzerinde çok titizlikle çalışılıyor, bu nedenle bununla ilgili bir kaygı duymuyorum.

Oyunculuklar, senaryo ve ortaya çıkan kurgu sizi tatmin etti mi?
Oyuncu olarak içinde olduğum projeden memnunum. Çok deneyimli, iyi oyuncuların yanı sıra, yetenekli ve çok çalışkan gençlerle aynı kadroda olmak da beni ayrıca çok mutlu ediyor.

Reytingler konusunda bir kaygınız var mı?
Reyting konusu oldum olası, hiç anlamadığım bir mecra. Bana hiç gerçekçi gelmiyor. İşin ticari tarafı olduğu için, belki de anlamam gerekmiyor. Ben işimi yapıyorum, reyting olunca ya da olmayınca başka türlü oynamıyorum.

“Musa” nasıl biri?
Yönettiği yan kesici çetesindeki elemanlarını, çok küçük yaşlarda yanına alıp yetiştiren, onlara sıcak bir çatı sağlayan, elleriyle yaptığı yemekleri yediren, hem şefkatli bir baba gibi, hem de güçlü olan hayatta kalır gerçekliği içinde, acımasız biri. Ayrıca müthiş servetine rağmen sefil bir hayat yaşayacak kadar cimri.

“Asya” ve “Musa” arasında nasıl bir ilişki var?
“Asya”yı çok küçük yaşlarda yanına alıp, ona bir yuva sağladığı için, onu kızı gibi sevip, kollayan bir ilişki içinde olduğuna dair, ikinci bölümden itibaren ip uçlarına rastlıyoruz.

“Yusuf” bu ilişkinin ortasında nasıl bir konuma yerleşecek ve olayları ne yönde etkileyecek?
“Yusuf”un yan kesici çetesine katılmasıyla, “Musa”yla kesişen yolları, hikayemizin omurgasını oluşturuyor diyebilirim. Şimdilik buradan başlayan bir serüvenden bahsedebilirim.

Dizilerde oynamak konusunda seçici mi davranıyorsunuz?
Seçici olmamın ötesinde dizi projelerinde, az ve öz olsun mantığıyla hareket ettiğimi düşünüyorum. Dizi sürelerinin çok uzun olması, çalışma koşullarının zorluğu, edebi tarafını hiçe sayılması ve yan olayların lastik gibi uzayıp gitmesini düşünecek olursak, herhangi bir projede olma kararımı çok güçleştiriyor. Bu projede gereksiz uzatmalar yok diye düşünüyorum.

Sizin oyunculukta ne gibi prensipleriniz var?
Hayata dair her ne yapıyorsanız yapın önemli olan ilkeleriniz, yani olurlarınız ve olmazlarınızdır. Bunu oyunculuk üzerinden düşünürsek, benim olmazsa olmazım hikaye. Yani bir grubun, bir ideolojinin perspektifi olmadan yorumlanan her şeyin içinde olabilirim. Emeğimin karşılığını alabileceğim bir profesyonellik içinde olmayı tercih ederim.

MELİS GÜVENÇ

Bir önceki yazımız olan Gülay Afşar kimdir? Samimi röportajda anlattı başlıklı makalemizde Gülay Afşar, Gülay Afşar ntv ve Gülay Afşar röportaj hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *