Demokratikleşme paketini beğenen de çok beğenmeyen de

Başbakan Erdoğan tarafından dün açıklanan demokratikleşme paketi, tepkilere neden oldu.

Pakete, en sert tepki Alevilerden geldi. Aleviler, kendileriyle ilgili ayrı bir paket hazırlanacağına yönelik iddialara rağmen demokratikleşme paketine temel haklarıyla ilgili düzenlememe konulmamasını şöyle eleştirdi:

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu: Alevilere dair tek madde yok. Paket hazırlanmadan devletin Alevileri kontrol altında tutabilmesi şeklinde ve cemevlerine tarikathane statüsü verilebilmesine ilişkin değerlendirmelerimiz olmuştu. Ama bunlara bile tahammül edilemediğini gördük. Nevşehir Üniversitesi’nin adının, Hacı Bektaş-i Veli olarak değiştirilmesi bizim açımızdan kıymetli bir durum değil. Bu, Aleviler için bir kazanım değil.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül: Haftalardır toplumda beklenti yaratıldı. ‘Bardağın yarısı dolu’ diyerek, demokrasi, eşitlik ilerlemez. Bu paketten biz Aleviler için meşru haklı demokrasi mücadelesini çoğaltarak yürütmek çıkmıştır. Pakette, Alevi toplumuna dair bir tek satır yok. İbadet yokken, üniversite adını değiştirmek komik bir şey. Ak Parti, mevcut Türk-İslam geleneğini sürdürmek istiyor. Cemevlerinin yasal statüsüne dair pakette hiçbir kelime yok. Bu, utanç verici bir durumdur.
Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün de, demokratikleşme paketi kapsamında Mardin’in Güngören köyü sınırları içerisinde bulunan Mor Gabriel Manastırı arazisinin vakfa iade edilmesi kararını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi. Ergün, şunları söyledi: “Sevinç verici bir karar. Bu kararın alınmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Adalet yerine geldi. Arazinin zaten kime ait olduğu biliniyordu. Esas olarak tapular elimize geçtikten sonra sevincimiz gerçekleşecek. İnşallah ülkemizin yolu açık olsun. Şu anda manastırdayız. Gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından birçok telefon alıyoruz. Herkes son derece mutlu. Telefonda sevinçten ağlayanlar bile var.”

Patrikhane: Hayal kırıklığı
Pakette Heybeliada Ruhban Okulu’nun tekrar açılmasına dair beklenti içerisinde bulunan Fener Rum Patrikhanesi, gelmeyen açıklama ile “hayal kırıklığı” yaşadıklarını söyledi. Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Okulun tekrar açılması hususunun, ‘Demokratikleşme Paketi’nde yer almaması bizleri derinden üzmüştür. Hayalkırıklığımız çok büyüktür. Patrikhane olarak bu kez gerçekten umutluyduk. Hükümetimizden bunu beklemiyorduk.”

Romanlara göre ‘bu bir milat’
Demokratikleşme Paketi’nde ‘Roman Dil ve Kültür Enstitüsü’ne de yer verilmesini bazı Roman dernekleri temsilcileri “milat” olarak değerlendirirken bazıları ise sıcak bakmadı. Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, “Roman Enstitüsü’e sıcak bakmıyoruz. Sadece nefret suçları yasasının çıkmasını olumlu bir gelişme olarak görmekteyiz” dedi. Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar da “Pakette Romanların da olması ve Roman Dil ve Kültür Enstitüsü’nün kurulması gibi konular Romanlar için Türkiye’de bir milattır” dedi.

AB pakete olumlu yaklaştı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Demokrasi paketiyle ilgili açıklama yapan AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle’nin sözcüsü Peter Stano, konuşu dikkatle takip ettiklerini ve reform sürecinde AB müktesabatının rolüne değinilmesinden memnuniyet duyduklarını belirtti. Paketi genel olarak olumlu karşıladıklarını aktaran Stano, açıklanan reformların hayata geçirilmesini dikkatle takip edeceklerini, bir sonraki ilerleme raporunda pakete yer verileceğini vurguladı.

Bir önceki yazımız olan Gülsuyu Mahallesi’ndeki silahlı saldırının nedeni başlıklı makalemizde Abdullah Kıyak, Gökhan Aktaş ve Gülsuyu Mahallesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *