Demokratikleşme Paketi’ne son nokta

Ak Parti dün yaptığı toplantıyla üzerinde uzun süredir çalıştığı, ‘çözüm süreci’ açısından büyük önem verilen demokratikleşme paketini tamamladı. Erdoğan paketi özel bir basın toplantısı ile önümüzdeki günlerde açıklayacak.
Erdoğan başkanlığında dün Ak Parti Genel Merkezi’nde yapılan Demokratikleşme Paketi Değerlendirme Toplantısı yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantıya Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve Başbakan Erdoğan’ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan katıldı.

Redaksiyondan sonra açıklama
Ak Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Demokratikleşme Paketi üzerindeki çalışmanın dün tamamlandığını ve paketi kamuoyuna Erdoğan’ın özel bir basın toplantısıyla açıklayacağını duyurdu. Çelik, twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Demokratikleşme Paketi üzerindeki çalışmamız devam ediyor ve bugün (dün) tamamlanacaktır. Başbakan, bugün (dün) paketi kamuoyuna açıklamayacaktır. Demokratikleşme Paketi’nde yer alan hususların tedvini ve metinlerin bir bütün olarak redaksiyonu için makul bir süreye ihtiyaç vardır. Başbakanımız, önümüzdeki günlerde müstakil bir program ve basın toplantısı ile Demokratikleşme paketini kamuoyuna arz edecektir” dedi.
Pakette en çok tartışılan konu ise Ruhban Okulu’nun açılıp açılmaması oldu. Erdoğan’ın son kararı vereceği paketle ilgili tartışılan ve yapılması beklenen düzenlemelerden bazıları şöyle:
– Başörtüsünün kamuda serbest bırakılması
– Nefret suçunun cezasının artırılması
– Cemevlerine özel statü verilmesi
– Laik yaşamın şartlarını hazırlayacak maddeler
– Kamuda ana dilde hizmet verilmesinin önünün açılması
– TCK ve TMK’da yapılacak değişiklikler
– Daraltılmış seçim bölgesi düzenlemesi
– Alevilere yönelik düzenlemeler. Alevi dedelerine maaş bağlanması
– Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununda değişiklik
– Baraj altındaki partilere hazine yardımı verilmesi
– Yerleşim yerlerine Kürtçe isim verilmesi
– Şiddete bulaşmayan örgüt mensuplarının eve dönüşünün kolaylaşması

Bir önceki yazımız olan Suriye'nin pilotlarına ne oldu? başlıklı makalemizde Afad El Resul, düşen helikopter ve Ebu Mehmet Mustafa hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *