Demokratikleşme paketinde yeni düzenlemeler

Demokratikleşme paketi’nde yer alan ‘başörtüsü’ düzenlemesi için mevzuatta yapılacak değişiklikte erkekte uzun saç ve tarifi yapılmamış bıyığa vize çıkacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketinde son dakika sürprizleri olabileceği, paketin yasa değişiklikleri gerektiren bölümlerinin Meclis’e sevki sırasında kamuoyuna açıklanan dışında düzenlemelerin de pakete konulabileceği iddia edildi.
Hükümet, kamuda başörtüsü serbestisi gibi idari karar gerektiren değişiklikler için hemen harekete geçerken, Kılık Kıyafet Yönetmeliği’nde yapılacak değişikliklere “sosyal hayat” kriteri getirileceği, bu kapsamda, kişilerin tanınacağı bir kıyafetle işe gelmesinin düzenleneceği kaydedildi. Erkeklerin ise kısmen uzatılmış saç ve tarifi yapılmamış bıyıkla işe gelebileceği bildirildi.
Yeni seçim sistemi için 3 alternatifi kamuoyunun dikkatine sunan hükümetin, bunlarla ilgili özellikle bazı kurum ve kuruluşların görüşlerini almayacağı, genel eğilimleri dikkate alarak bir düzenleme yapılacağı, bu konuda net bir takvimin de olmadığı ifade edildi.
İnancın engellenmesi konusundaki düzenlemenin ise Türk Ceza Kanunu’nda yer alan, toplu ibadetin engellenmesiyle ilgili düzenlemeye “bireysel ibadetin” engellenmesi ifadesinin konulmasıyla yapılması tasarlanıyor.
Demokratikleşme paketinde yer alan kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması düzenlemesi mevzuatta birçok değişikliği zorunlu kılıyor. Öncelikle, “Kamu Kurumlarında Çalışan Personelin Kılık, Kıyafet Yönetmeliği”ni değiştirecek olan iktidar, sadece başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla yetinmeyerek, giyim kuşam konusunda yeni standartlar getirecek.
Bu çerçevede “sosyal hayata uygunluk” kriteri esas alınacak.
Bir Ak Parti yöneticisi, Milliyet’e yaptığı açıklamada, başörtüsü ile ilgili “başı açık” ifadesinin kalkmasının yeterli olacağını belirtirken, “Ancak kamudaki kıyafet kuralları sıkıntılı. Kadınlar saçı uzunsa da problem yaşıyor. Saçı uzunsa salıp gelemiyor. Saçını toplamak zorunda. Tırnaklarını uzatamıyor, uzun topuk giyemiyor. Kolsuz askılı elbiseler de giyemiyor. Bıyıkları üstten zaten alamıyorsun, yandan alttan almak zorundasın. Belli şekil dışında bıyık bırakamıyorsun. Yönetmeliği baştan sonra yeniden değiştirip, sade ve sosyal hayatta kullanılan kıyafetler gibi kriterler getirilebilir” dedi.
Bu kapsamda, kadınların yüzü açık ve kimliğini belli edecek kıyafetler giymesi kuralı getirilirken, erkeklerin de uzun saç ve tarif edilmemiş bıyıkla işe gidebilmesinin önü açılacak.
Kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması için Türk Ceza Kanunu’nda 3 madde değiştirilecek. TCK’nın, “Eğitim ve Öğretimin Engellenmesi” maddesinin, “Eğitim ve Öğretim Hakkının Engellenmesi” şeklinde değiştirilmesi planlanıyor.

İsteyen memur ‘cuma’ya gidebilecek
Türk Ceza Kanunu’nun “Cebir veya tehdit kullanarak, bir kimseyi dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya veya değiştirmeye zorlayan ya da bunları açıklamaktan, yaymaktan men eden kişi, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmüne, “mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmaktan men edilmesi” ifadesi eklenecek. Bu ifadenin hayata geçirilmesi halinde, mesai saatleri içinde cuma namazına gitmek isteyen bir memur ya da öğrenci ve öğretmen engellenemeyecek.

Milyonlarca dosya önümüze gelebilir
Ergin, “28 Şubat sürecinde hiçbir suçu olmayan, gazete kupürleriyle, dedikodularla hapse girenlere yönelik bir çalışma olup olmadığı” yönündeki soru üzerine de şunları kaydetti:
“Belli bir çalışma yapıldı aslında. Ancak o dönem içerisinde o kadar geniş bir yelpazede yargılamalar yapılmış ki tamamına yargılamanın yenilenmesi yolunu açtığınızda önümüze çıkacak milyonlarca dosya söz konusu olabilecek. Bunun pratiğini nasıl sağlarızın çalışması yapılıyor şu anda.”

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de Tanık Koruma sistemi nasıl yapılacak? başlıklı makalemizde gizli tanık, Gizli Tanık uygulaması ve tanık koruma hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *