‘Demokratikleşme paketi’ tartışıldı

PKK’nın hükümetten beklediği adımlar gelmediği gerekçesiyle 8 Mayıs’ta başlattığı sınırdışına çekilme sürecini durdurmasının ardından dün Ak Parti Genel Merkezi’nde çözüm sürecine yönelik kritik bir toplantı yapıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantıda demokratikleşme paketi ayrıntılarıyla ele alındı. Toplantıda paketle ilgili çalışmaların tamamlanamadığı, yarın yapılacak toplantıdan sonra pakete son noktanın konulabileceği belirtildi. Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde açıklayacağı pakette kamuda ana dilde hizmet verilmesinin önünün açılmasından cemevlerine özel statü verilmesine, başörtüsünün kamuda serbest bırakılmasından TCK’daki terör düzenlemelerinde değişikliğe gidilmesine kadar uzanan birçok başlıkta demokratik adımlar yer alıyor.
Yaklaşık 3,5 saat süren toplantıya Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakan Erdoğan’ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın AkdoğanYalçın Akdoğan katıldı.

Cuma tekrar toplantı yapılacak
Hem BDP’lilerin hem de Abdullah Öcalan’ın açıklamalarının da değerlendirildiği toplantıda çekilmenin durdurulmasının ardından izlenecek yeni yol haritası da saptandı. Paketin geniş tutulacak olması nedeniyle de dünkü toplantıda görüşmeler tamamlanamadı. Paket ile ilgili cuma günü MKYK toplantı sonrasında tekrar bir toplantı yapılması benimsendi.
Ak Parti kurmaylarının hazırladığı ve son kararı Erdoğan’ın vereceği pakette kamuda başörtüsüne serbestlik sağlanmasına yönelik düzenleme, daraltılmış seçim bölgesi düzenlemesi, başörtüsünün kamuda serbest bırakılması, Alevilere yönelik düzenlemeler, ana dilde kamu hizmeti verilmesi düzenlemesi, Ruhban Okulu’nun açılmasına yönelik düzenleme ve TCK’nın terör suçlarında değişikliklerin yer alması bekleniyor.

Cemevlerine özel statü
30 madde civarında olması beklenen pakette cemevlerine özel statü verilmesi de planlanıyor. İmar Kanunu’nda yapılacak düzenleme ile de cemevlerine destek sağlanacağı ve cemevlerine arsa tahsisi, su, elektrik yardımı imkanı tanınacağı belirtiliyor.
Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununda değişiklik yapılarak yasadışı gösterilere katılanların cezasının artırılmasının planlandığı pakette valilere verilen toplantı erteleme süresinin sınırlandırılması düşünülüyor.

TCK’da değişiklik
Pakette Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılarak, terör örgütlerinin yönetim kademesinde yer almayanların “terör örgütü üyesi” suçuyla cezalandırılmamasının sağlanması tasarlanıyor. Ancak bu düzenlemelerden hangisinin pakette yer alıp almayacağını Erdoğan’ın saptayacağı belirtilmişti.

Bürokratlara soru
Paketi hazırlayan bürokratlara soru-cevap şeklinde yapılan toplantının sonuçlarını önümüzdeki günlerde Erdoğan’ın bir basın toplantısı yaparak açıklaması bekleniyor.

Güçlü bir paket
Paketin, uygun zamanda, Erdoğan tarafından açıklanacağına dikkati çeken Atalay, “Çünkü güçlü bir paket. Bizzat kendisi tarafından açıklanmasını arzu ediyoruz. O zaman daha geniş bilgileri de sunmuş olacağız” ifadesini kullandı.
Atalay, paketin hangi tarihte açıklanacağının sorulması üzerine, “Açıklama için tarih belli değil. Cuma günü çalışacağız, inşallah o gün bitiririz. Bitiremezsek devam eder. Çünkü bu çok uzun bir şey. Çok başlık var. Dolayısıyla da biraz tabi detaylı analiz gerekiyor” dedi.

Bir önceki yazımız olan PKK'nın siyasallaşması yasal zemine bağlı başlıklı makalemizde abdullah öcalan, Amerika’nın Sesi ve barış ve demokrasi partisi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *