Demokratikleşme Paketi Romanları sevindirdi

Demokratikleşme paketi kapsamında bir üniversite bünyesinde Roman Dil ve Kültür Enstitüsü kurulacağının açıklanması Romanları heyecanlandırdı. İstanbul’da yaşayan Romanlar, ‘İstanbul metropol, enstitü burada olmalı’ derken, Edirneli Romanlar ‘En fazla Roman nüfusu burada o yüzden enstitü Trakya Üniversitesi’nde açılmalı’ görüşünü savunuyor. Aydın ve Kırklareli’den de enstitüye talep var.
Demokratikleşme paketinde yer alan 18 düzenlemeden biri de Roman Dil ve Kültür Enstitüsü. Bir üniversite bünyesinde kurulması planlanan enstitü, Roman kültürüne yönelik akademik çalışmalar yapacak. Romanları heyecanlandıran enstitüye ilgi ise oldukça yüksek.

‘Biz talep etmiştik’

Roman Açılımı sürecinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sundukları raporlarda bir ensititü kurulmasını talep ettiklerini hatırlatan İstanbul Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Adnan Demirses, “İstanbul bir metropol, burada 600-700 bin Roman nüfusu var. Bir çalıştay olsa İstanbul’daki otellerde düzenleniyor. Bu nedenle bu enstitü İstanbul’da kurulmalı” diyor. İstanbullu Romanlar enstitünün İstanbul’da kurulması için bir basın toplantısı yapmaya hazırlanırken Edirne Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Erdinç Çekiç ise enstitünün Trakya’da kurulması gerektiğini savunuyor. Çekiç, “Trakya bölgesinde Roman nüfusu yoğun. Bu ensitünün burada kurulması durumunda her türlü çalışma için gerekli desteğe çok daha kolay ulaşmak mümkün olacaktır. Çalışmaların yürütülmesi de daha kolay olacaktır. Bu nedenle bu enstitü Trakya Üniversitesi’nde açılmalıdır” görüşünü paylaşıyor.

Üniversite de talip

Kırklareli Roman Kültürünü Koruma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Zafer Süpürgeci ise enstitünün Kırklareli’nde kurulmasını istiyor. Süpürgeci, “Mahallemizde 480 lise mezunu var. Bunların hepsi boyacılık ve hamallık yapıyor. Bu da bizim için çok büyük bir sıkıntı” diye konuşuyor.

Arşiv yok
Romanlarla ilgili Türkiye’deki tek akademik yapı olan Aydın’daki Adnan Menderes Üniversitesi(ADÜ) Romanlar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin müdürü Prof. Dr. Didem Evci Kiraz da “Enstitünün de Adnan Menderes Üniversitesi bünyesinde kurulmasına talibiz” açıklamasını yaptı.
Kiraz, “3 yıllık çalışmalarımız kapsamında Romanların istihdam, eğitim, sağlık gibi sorunları olduğunu gördük.
Ancak derinlemesine görüşmelere girildiğinde, spesifik gruplarla görüşmeler yapıldığında, kültür ve dile yönelik bazı ihtiyaçlar göze çarpıyor. Romanlara ait arşiv yapısının, referans ve doküman yapısının olmadığı ortaya çıkıyor. Bize gönderilmiş Romanların tarihini anlatan, Romanca veya başka dillerde yazılmış kitaplar, dokümanlar var. Lügat çalışması ile ilgili merkezimize başvuran kişiler var. Tüm bunlarla ilgili çalışmalar yapmak üzere bünyemizde Arşiv ve Dokümantasyon Çalışma Grubu oluşturduk. Demokratikleşme Paketi içerisinde, Romanlar ile ilgili maddenin yer alması bizi çok rahatlatmıştır” diye konuştu.

 

Bir önceki yazımız olan Çevreler muhtarlardan sorulacak başlıklı makalemizde çevre, çevre v ve muhtar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *