Demokrasi varsa demokrasiden söz edilmez

Türkiye’de yargı iktidara bağlı kaldıkça, basın ve televizyonlar Başbakanlık’tan telefonla yönetildikçe ne demokrasi olabilir o ülkede, ne demokratikleşme. Zaten demokrasinin olduğu ülkede demokratikleşmeden söz etmek de abes kaçar.
Son açılan paket nedir derseniz…
Tarikat dernekleri ile PKK’nin isteklerinin hayata geçirilmesidir.
Demokratikleşme maskesiyle o istekler hayata geçirilirken…
Aynı zamanda irtica ve bölücülükle mücadeleye ceza getirilmiştir.
BDP ile tarikatçı örgütler uzun süredir “Andımız”a karşı “Varlığımı Türk varlığına armağan etmeyeceğim” başlığı altında kampanya yürütüyordu.
Oysa birçok ülkede öğrenciler benzer yeminler eder…
Örneğin ABD’de öğrenciler her sabah bayrak andı içer…
“Amerika Birleşik Devletleri bayrağına, temsil ettiği cumhuriyete, Tanrı’nın himayesinde herkese özgürlük ve adalet sağlayan bölünmez bir ulusa bağlılığıma yemin ederim…”
Yaşadığımız ülkenin çoğunluğunu “Ben Türküm” diyen insanlar oluşturur. Hal böyleyken… Seçmenin yüzde 50’sini temsil eden AKP iktidarı, halkın tümüne “Türküm” demeyi yasaklamıştır. Hangi hakla…

Sıradaki gelsin!

Okullarda “Andımız” kaldırıldı. Şimdi sırada hangi and mı var? Sorunun yanıtını Necati Doğru’nun dünkü köşesinde okuduk. Oğlu, Kastamonu Gölköy’de 5. Jandarma Eğitim Alayı’nda temel eğitimini tamamlamış baba, tanık olduğu olayı anlatıyor…
27 Eylül günü Alay’da “Yemin Töreni” varmış. Kastamonu Valisi ile Tabur Komutanı’nın da hazır bulunduğu törende, temel eğitimini tamamlayanlar içinde 100 – 150 kişilik bir grup, “biz bu sözlerle and içmeyiz” diyerek yemini reddetmişler. Tören onlar yemin etmeden yapılmış.
Bilvesile reddedilen Askerlik Yemini’ni bilgilerinize sunalım.
“Barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada her zaman ve her yerde milletime ve cumhuriyetime doğruluk ve muhabbetle hizmet ve kanunlara ve nizamlara ve amirlerime itaat edeceğime ve askerliğin namusunu Türk Sancağının şanını canımdan aziz bilip icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve hayatımı feda eyleyeceğime namusum üzerine and içerim…”
Yemindeki “Türk” sözü mü alerji yaratıyor yoksa Cumhuriyet mi? Bilemiyoruz…
Ancak TSK’ya yönelik örgütlü bir başkaldırı hakeretinin gerçekleştiği görülüyor.
Asker yemin etmeden askerliği başlamaz. Bu erlerin tayinleri ne oldu? Genelkurmay bir açıklama yaparak bu soruları yanıtlamalı.

ŞÜKRET
Meclis’in yeni yasama yılına başlaması dolayısıyla verilen resepsiyonda Ulusal Kanal Ankara Temsilcisi Mustafa Kaya, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yanına gidiyor. Kendisini tanıtıp:
– Sayın Başbakan, diyor; bizi basın toplantılarınıza hiç çağırmıyorsunuz. Örneğin Demokratikleşme Paketi’nizi açıkladığınız son toplantınıza da çağırmadınız. Ulusal Kanal olarak biz de basın toplantılarınızı izlemek istiyoruz.
Başbakan soğuk bir ses tonuyla;
– Burada varsın ya, diyor.
Yani… Haline şükret size buraları da yasaklayabilirdik, demek istiyor…

Atatürk Devrimleri’nin adı açık açık “devrim”di…
Karşı devrimlerin adı “açılım, süreç, uyum, normalleşme, demokratikleşme” vb. oluyor…
***
Polis okulu dualarla açılmış.
Normaldir! Vatandaşa karşı “cop, mermi, tazyikli su, gaz bombasıyla” işlenen günahlar için dua gerekiyor…
Akif Kökçe

AND
Silivriliyiz.com internet gazetesinde Cihangir Davutoğlu diyor ki:
“Elimde iki önemli üniversitenin yaptığı Türkiye’nin etnik yapısıyla ilgili çalışma var. Bu çalışmada Zazalarla birlikte 12.600 Kürt vatandaşımız var. Birçok etnik kökenli vatandaş kendisini Türk olarak kabul ediyor ve ‘Andımız’ın yasaklanmasını tepki ile karşılıyor. Çoğunluğu Türklüğü benimsemiş bir ülkede, isteyen her okulda bu AND okunabilmeli…”

KILIÇ
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Meclis konuşmasında AKP’nin paketini eleştirdi. Bu bizim paketin kötü bir kopyası dedi. Ancak ne “Andımız”ın kaldırılmasına, ne özel okullarda Kürtçe anadil eğitimine, ne kamuda türban serbestliğine, ne teröristlere siyaset yolu açılmasına bir itirazda bulunmadı. Paketin nesini beğenmediği pek anlaşılamadı…

 

Bir önceki yazımız olan Beşiktaş ve Tuncel Kurtiz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *