‘Dayım olmasa ben de olmazdım”

Tempo dergisi bu ay “Taze Soluk” sayfasına temposu yüksek, komedisi bol “Ali Ayşe’yi Seviyor” dizisinin genç yeteneği Nur Erkul’u taşıdı. Erkul ilk ekran deneyiminden komediye geçiş sürecine, dizilerdeki çalışma koşullarına tüm oyunculuk serüvenini Tempo’ya anlattı.

Yaşadığı yer: İstanbul. Oyunculuk kanında var. Dayısı, tiyatrocu Nevzat Şenol. Bu mesleği seçmesinde onun rolü büyük. “Dayım olmasa ailem kabul etmezdi” diyor, “Başlangıçta epey tepki gösterdiler. dayım işin inceliklerini anlatıp, onları rahatlattı.” 4 yıl Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde eğitim almış; o arada okulu aksatmamak için sadece reklam filmlerinde oynamış. İlk oyunculuk deneyimini, yönetmen Tomris Giritlioğlu’nun “Kasaba” dizisinde edinmiş. Ardından “Kılıç Günü” ve “Ay Tutulması” gelmiş. Şimdi “Ali Ayşe’yi Seviyor” dizisinin Ayşe’si. O da çoğu genç oyuncu gibi farklı karakterleri canlandırmanın peşinde. Dram ağırlıklı dizilerin ardından komediyi seçmesinin nedeni de bu. Ama bu geçiş hiç de kolay olmamış. “Herkes aynı şeye ağlayabiliyor, ama aynı şeye gülemiyor. Sete ilk gittiğimde ne yapmam gerektiğini bilemedim. Yönetmenimiz Bora Onur, kendim gibi olmam gerektiğini söyleyince biraz rahatladım” diyor. Dizinin en sadık izleyicilerinden biri kendisi. Nasıl oynadığını, rolü nasıl çıkardığını görmek için pürdikkat izlediğini söylüyor: “Mesela önceleri dizide gülüyordum. İzleyerek kendimi düzeltmeye başladım. Kontrollü olmaya değil, ama kontrolü doğallaştırmaya çalışıyorum.” Amacı, sindire sindire iyi yerlere gelebilmek. O nedenle uzun saatler çalışmaya ses çıkarmıyor. Peki, Meryem Uzerli gibi tükenmişlik sendromu yaşıyor mu? “Koşullar kötü, yoruluyorsun. Bir de komedide sürekli hareket halindesin. Bir süre sonra ‘Yeter’ diyorsun, çığlık atıp gitmek geliyor içinden. Ama orada seninle beraber saatlerce kamera taşıyan da aynı şartlar altında çalışıyor. Bir şey diyemiyorsun.”

Bir önceki yazımız olan Murat Boz nereye Oğuz Berkay Fidan oraya başlıklı makalemizde 2013, konser ve magazin hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *