Davutoğlu: Suriye cevabını aldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün A Haber’de katıldığı bir programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Davutoğlu, sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin düşürülmesinin ardından Suriye’den bir misilleme beklenip beklenmediğinin sorulması üzerine, şöyle konuştu:
“Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri herhangi bir şekilde ülkemizin ve sınırlarımızın güvenliğine dönük her türlü ihlale anında cevap verilebilecek şekilde hem talimatlandırılmış hem de hazırlıklı hale getirilmiştir. O bakımdan, bundan sonra olabilecek her türlü gelişmeye de bütün senaryolar itibariyle güvenliğimizi ve ulusal çıkarlarımızı korumak açısından hazırlıklıyız ancak herhangi bir misilleme beklemiyoruz.”

Kabul ettiler
Davutoğlu, Suriye Genelkurmayı’ndan Türk uçaklarının aceleci davrandığı yönünde eleştiriler geldiğinin hatırlatılması üzerine, “Acelecilik tarzında bir yorum aslında suçu ikrardır. Suriye’nin dünkü açıklaması sınır ihlali suçu işlediklerini ortaya koyan, kabul ettiklerini gösteren bir açıklama” dedi. Davutoğlu, olayda bilinçli bir ihlal söz konusu olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:
Türkiye’ye dönük bir tehdit şeklinde sınırımıza yaklaşanlara karşı dahi her türlü tedbiri alacağımızı, hiçbir tereddüt göstermeyeceğimizi bütün dünyaya ilan ettik. Suriye hükümeti de bunu biliyordu. Bizi suçlayacaklarına, bunu bilmelerine rağmen Türkiye’yi sınamaya kalkmaları dolayısıyla kendi haddini bilmezliklerini suçlamaları lazım. Bütün bunları bilmelerine rağmen 2 km derinliğine ihlal yaptığınızda, bunun bize dönük bir mesaj niteliği taşıdığını biz anlarız. Yani ‘ben gelir bu ülkede bu sınırı ihlal ederim’, böyle bir cüret göstermişlerse cevaplarını almışlardır.”

‘Loğoğlu’na düşmez’
Davutoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu’nun olaya ilişkin eleştirileri hakkında ise, “Sayın Loğoğlu’na, sınır ihlali yapan Suriye helikopterini savunmak düşmez.
‘Dünyayı ayağa kaldırıyor’ dediği, evet kaldırırız, biz eğer Türkiye’nin çıkarı söz konusuysa dünyayı da evreni de ayağa kaldırırız” dedi. Davutoğlu, helikopterin yolcu helikopteri olmadığını, “sivil halkın üzerine varil bombası atan bir helikopter” olduğunu belirtti. Davutoğlu, helikopterin sınıra yaklaşması üzerine 5 mil kala TSK tarafından uyarıda bulunulduğunu, Suriye tarafının kendi aralarındaki istihbarat ve iletişiminden de durumun anlaşıldığını ifade etti.

‘Ancak Suriye rejimi kullanmış olabilir’
Davutoğlu, Birleşmiş Milletler’in (BM) kimyasal silahlara ilişkin raporu ile ilgili olarak, şunları söyledi:
“Bunu, ancak ve ancak Suriye rejimi kullanmış olabilir. Yerden yere füze kapasitesine muhalefetin sahip olmadığı belli. BM’nin teyit etmesi çok önemlidir. Yani bu konuda artık şüphe kalmamıştır. Geleceğe dönük bu tasfiye yapılırken geçmişe dönük suçların teczi edilmemesi lazım. Onların mutlaka bir şekilde muhakeme edilmesi lazım. Bu muhakeme, dünkü rapor da gösterdi ki bu açık, artık belli delilleri olan bir olaydır. Bunun üzerine gitmek lazım. Yoksa kötü bir örnek teşkil eder.”

‘Tam destek’
Davutoğlu, Suriye helikopterinin düşürülmesine ilişkin ABD ve Rusya’dan tepki gelip gelmediğinin sorulması üzerine, söz konusu ülkelerden henüz tepki gelmediğini ancak dün olaya ilişkin haberi aldığında bir arada bulunduğu İngiliz ve Fransız mevkidaşlarının Türkiye’ye tam destek beyan ettiğini belirtti. Davutoğlu, Suudi ve Katarlı mevkidaşlarının da konuya ilişkin olarak Türkiye’ye destek beyan ettiğini belirterek, “Bu sınır aynı zamanda NATO sınırı, NATO sınırı ihlal edilmiştir ve Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan, ulusal güvenliği anlamında kendi bağımsız kararını alarak savunmasının gereğini yapmıştır” dedi.

Bir önceki yazımız olan Demokratikleşme Paketi'ne son nokta başlıklı makalemizde Ak Parti, akp ve başbakan erdoğan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *