Darbenin arkasında İsrail var

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’daki gelişmelerin ve darbenin arkasında İsrail’in olduğunu iddia ederek, “Mısır’da ne diyorlar: Demokrasi, sandık değildir. Arkasında neresi var? İsrail var. Elimizde belgesi var, 2011 seçimleri öncesinde Fransa’da yapılan bir oturumda, Adalet Bakanı’yla, Fransa’dan bir entelektüel, o da Yahudi, aynen şu ifadeyi kullanıyorlar: ‘Mısır’da Müslüman Kardeşler seçimi kazansa da onlar kazanamayacaktır, çünkü demokrasi sandık değildir. Aynı uygulama o. O zaman batının demokraside bir defa tanımı yakalaması lazım, öğrenmesi lazım” dedi.
Erdoğan, dün il başkanları toplantısında kürsüye çıkışında, salondan kendisine Rabia selamı verenleri yine Rabia işaretiyle selamladı. Sesinin kısık olması dikkat çeken Erdoğan, şu mesajları verdi:

DÜŞTÜK, KALKTIK: AK Parti 12 yaşına ulaştı. Büyük tahribatlara maruz kaldık ama hiçbir zaman vazgeçmedik. Hamdolsun ayakta dimdik yolumuza devam ediyoruz.

DARBENİN ARKASINDA İSRAİL VAR: Batı’nın şu anda ‘demokrasi sadece sandık değildir’ mantığı o zaman da Türkiye’de işlendi. Şimdi bunu yine işlemek isteyenler var, ama biz diyoruz ki demokrasinin yolu sandıktan geçer, sandık milli iradenin kendisidir. Şu anda Mısır’da uygulanan budur. Mısır’da ne diyorlar: Demokrasi, sandık değildir. Arkasında neresi var, İsrail var. Çünkü İsrail, elimizde belgesi var, 2011 seçimleri öncesinde Fransa’da yapılan bir oturumda, Adalet Bakanı’yla, Fransa’dan bir entelektüel, o da Yahudi, aynen şu ifadeyi kullanıyorlar: Mısır’da Müslüman Kardeşler seçimi kazansa da onlar kazanamayacaktır, çünkü demokrasi sandık değildir. Aynı uygulama o.

BATI DEMOKRASİYİ ÖĞRENMELİ: O zaman batının demokraside bir defa tanımı yakalaması lazım, öğrenmesi lazım. Eğer bu yakalanamazsa, bu öğrenilemezse demokrasinin tanımındaki bu çelişkiler, bu çatışmalar dünyayı bir başka yere doğru taşıyacaktır. Otok-ratik rejimlere doğru taşıyacaktır. Bizim endişemiz budur. Eğer halkın egemen olduğu bir dünya istiyorsak o dünya halkın iradesinin tecelli ettiği sandıklara saygı göstermelidir.

KURDA KUŞA YEM ETMEYİZ: Türkiye olarak biz dünyaya bir demokrasi dersi vermeliyiz. İşte malum Gezi olaylarında benim milletim iradesine sahip çıktı ve gereken dersi gerektiği şekliyle verdi. Ama cam çerçeve indirerek değil, molotof kullanarak değil yasalar içerisinde meydanlarda ne söylenmesi gerekiyorsa bunu söyleyerek verdi. Sürekli koşmak zorundayız. On yıllar boyunca sabırla ilmek ilmek, nakış nakış dokuduğumuz bu kumaşı kendi haline terk edersek onu kurda kuşa yem ederiz. Buna fırsat vermeyeceğiz.

DİKTATÖR DİYENE HODRİ MEYDAN: Bize son derece yakışıksız şekilde ‘diktatör’ diyenlere işte bugün buradan hodri meydan diyorum, mart ayında seçim var. Demokratik, özgür, şeffaf bir şekilde millet sandık başına gidecek. Kimin demokrat, kimin de diktatörlük özlemi içinde olduğunu o gün millet net şekilde ortaya koyacak. Eğer diktatör görmek istiyorsanız, buyurun, Mısır’a gidin.

SALLANDIRIRLAR: Bekir Bozdağ’a bir kendini bilmez alçakça saldırıda bulundu. Ana muhalefet partisinin genel başkan yardımcıları saldırganı okşuyorlar. Bu kendini bilmez, kısa bir süre sorgulandıktan sonra bakıyorsunuz ödüllendirilircesine salıveriliyor. Ondan sonra utanmadan, sıkılmadan diktatörlükten bahsediyorlar. Kimse kusura bakmasın diktatörlüğün olduğu yerde hiç kimse diktatör kelimesini ağzına dahi alamaz. Gazeteler, dergiler, televizyonlar sabah akşam diktatör ifadesini kullanamaz. Sallandırırlar Mısır’da olduğu gibi. Bakın orada kaç tane basın mensubu, medya mensubu öldürüldü. O diktatörlerin görevlendirdikleri, onlar öldürdü. Türkiye’de kim böyle bir şeyden bahsedebilir.

CHP PROVOKE EDECEK: CHP seçim sürecini provoke etmek için her yola, yönteme başvuracak. Bunlar şimdi bulanmış suda balık avlama gayreti içindeler. Ama biz size bulanmış su bırakmayacağız. Dolayısıyla sandığa tertemiz gideceğiz ve çok daha güçlü bir şekilde çıkacağız.

ARAPLARA ELEŞTİRİ: Batı yardımı keserse Arap dünyası, Müslümanlar, ‘biz çok zenginiz, yardım ederiz’ diyen bir zihniyet var. Arap dünyasının içinde zenginler olduğu kadar, İslam dünyasının içinde zekata muhtaçlar da var. Acaba kaç tanesine elinizi uzattınız. Afrika’daki halkı Müslüman olan ülkelerin hali ortadadır. Hangisinin yanına gittiniz? Bunlar diktatörlere sahip çıkıyorlar.

BAHÇELİ’YE ELEŞTİRİ: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ‘Başbakan Mısır’daki darbeyi kabullenemedi’ diyor. Sayın Bahçeli, siz bu darbeyi hazmedebildiniz mi? Evet, biz Mısır’daki darbeyi kabullenemiyoruz ve kabullenmeyeceğiz. Zira Mısır’daki darbeye sessiz kalırsak, yarın aynı felaket bir başka ülkede olduğunda sesimizi çıkarmaya hakkımız olmaz. Sayın Bahçeli, sen öncelikle imanının sesini duy ve oradaki mazlumların yanında yerini al.

“YUSUF” ELEŞTİRİSİ: İşte Batı Mısır’daki darbe karşısında iyi bir sınav verememiştir. İslam dünyası Mısır’daki facia karşısında, iyi bir sınav verememiştir. Şu anda İslam dünyası adeta Hazreti Yusuf’u kuyuya atan kardeşlerden farksız durumdadır. Ama Rabbim nasıl ki o Yusuf’u kuyudan çıkarıp Mısır’a sultan ettiyse, nasıl ki o kardeşleri Yusuf’a muhtaç, Yusuf karşısında mahçup ettiyse, bugün de kardeşlerinin ihanetine rağmen Mısır halkının, Mısır’ı idare etmesinin önüne hiç kimse geçemeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Sahte Can Baba'lar ve şiirleri başlıklı makalemizde can baba, can dündar ve Can Yücel doğum günü hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *