D-Marin Turgutresi Uluslararası Klasik Müzik Festivali – 2012

Hızlı ve yoğun bir programa sahip D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, 14-18 Temmuz arasında gerçekleşecek.

D-MARİN Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, ülkemizdeki diğer müzik festivallerinin aksine, birkaç gün ya da hafta arayla konserler sunmak yerine, tüm kon serleri 4 – 5 günlük kısa bir zaman diliminin içine – bazıları günde 2 kez olmak üzere topluyor. Festivalin bir özelliği böylesi kısa bir zamanda en az iki büyük orkestraya yer vermek ise bir başka özelliği de, uluslarara sı ve ulusal platformda ses getirmiş isimle ri sunmak. Yani sanatçı nitelik seviyesine inanabileceğiniz bir etkinlik var ortada. Beş yıl önce ülkemize geldiğinde, altmı- şı geçen yaşına rağmen ses performansıy la hayranlarını mest eden meşhur Katalan tenor Jose Carreras, Gimenez yönetimin deki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde festivalin açılışını yapacak. Carre ras’ı, yeni kuşaklar ‘90’lı yıllarda Domingo ve Pavarotti ile verdiği ‘Üç Tenor’ konserlerin den bilirler. Bu konserlerde ve sonrasında söylediği “Tonight”, “Amigos Para Siem pre”, “Granada” gibi popüler hitler onu ope radan uzak kitlelere de tanıtmıştı. Hatta bir çok dinleyici için bu parçalar, spesifik Carre ras tınısıyla hatırlanır zihinlerde. Bu bölüm buzdağının görünen kısmı. Şarkıcı esasen opera yorumculuğu tarihine ‘70’li ve ‘80’li yıllarda kendini altın harflerle yazdırmış çok başarılı bir sanatçı. Onu genç yaşta küçük bir rolde keş- feden Montserrat Caballe oluyor. Aslında daha öncesine gidecek olursak, belki bir dünya starının çocukluk klişesi olarak si ze bayat gelecek ama Carreras bebekli ğinden itibaren şarkı söylüyormuş. Hele beş yaşında Mario Lanza’yı televizyonda izledikten sonra onu kimse durdurama mış. Aile fertlerini sürekli bir araya topla yıp kendini dinletirmiş. Kafa ütülediği için uyarı alınca, kendini banyoya kapatıp “La Donna e mobile”yi söylüyormuş. Derken iyi bir eğitim, ve nihayet Caballe’nin dik katini çekmesiyle gelsin dünyanın büyük sahnelerindeki roller… Büyük bir tenor olup çıkıyor. 1980’lerin ortasına kadar Herbert von Karajan’la önemli bir işbirliği halinde. Birlikte sayısız plak yapıyorlar.

Karajan etkisi

Karajan, çok beğendiği Carreras’ı 1976’dan 1986’ya kadar adeta bir baba gibi kolluyor. Birlikte yaptıkları sayısız proje boyunca onun ses türünü “Aida”, “Don Carlos” operalarındaki gibi daha ziyade lirik-spinto tenor rollerine kaydırıyor. 1989’da ölümünden hemen önce yaptığı bir söyleşide de onun performansını Caruso ile yarıştırıyor. Gerçekten Carreras’tan bu ses tipi için yazılmış rolleri, örneğin bir “Andrea Chenier”yi dinlemek çok zevklidir. Ölçülü coşkulandırması, hispanik karakteri, eserin başından bitimine dek, performansını aksatmayacak ekonomiyi yaparak ama her saniyenin hakkını vermekten de geri durmayan, coşku ve hesap arasındaki o bilinçsiz dengesi, Carreras’ı en büyük şarkıcılardan biri yapıyor. Eğer popüler gece mekanlarında bu tür şarkılar okuyan bir bar şarkıcısı olsaydım örneğin, müziğimi düzeltmek için bol bol Carreras dinlerdim. Çünkü böyle napolitenleri, müzikal şarkıları ucuz hüner gösterilerine, dozajsız bayağılıklara kaçmadan icra edebilmenin anahtarı var onda. Hafif müzikle opera gibi kesişmesi zor iki sanatı birleştiriyor işte. Bodrum’daki konserinde, genç soprano Simge Büyükedes’le birlikte söyleyecek. Büyükedes, son yıl larda aldığı dereceler ve uluslararası sah nelerdeki rolleriyle konuşuldu. İşin piri bir şarkıcının, genç bir şarkıcıya el vermesi gi bi bir anlam taşıyor olsa gerek böyle bir birliktelik.

Kapanı Fazıl Say’la

D-Marin Festivali’nde başka birçok önemli konser ve sanatçı var. 15 Tem muz’da konser verecek olan Yuri Başmet’in kemancı, viyola sanatçısı ve orkestra şefi olarak sürdürdüğü müzik kariyeri, birbirin den değişik başarılarla dolu. Her klasik mü- zik sanatçısının kısa tanıtımında yer verme ye çalıştığı ‘dünyanın en önemli şefleriyle çalıştı, en gözde venue’lerde sahneye çıktı’ gibi ifadeler, onun kariyer özetinde adeta çe rez gibi duruyor. Rostropoviç ve Richter’le yaşam boyu sürdürdüğü sanatsal dostlukla rın yanı sıra, kendisi için 50’yi aşkın viyola konçertosu bestelenmiş. Bir defteri doldu racak kadar ödülü, adına düzenlenen bir mü- zik yarışması var. Moskova’daki en seçkin müzisyenlerden derlediği Moskova Solist leri kendisi gibi, birçok eksiksiz icraya imza attı bugüne dek. ‘Başmet’in bu çok yönlü ve hiper hareketli sanat hayatının sırrı nedir?’ diye bana sorsalardı, ‘güçlü bir kişiliğin man yetizması’, derdim. Bodrum’da Paganini’nin “Viyola Konçertosu”nu ve kemancı Alena Baeva ile Mozart’ın “Konçertant Senfo ni”sini seslendirecek. 18 Temmuz’da festivalin kapanış kon serini verecek olan BİFO’yu Gürer Aykal yö- netiyor. Bu konserde Fazıl Say’ın solist ola rak yer alacağı Çaykovski konçertodan son ra, Say’ın ‘en iyi eserim’ dediği “Mezopo tamya”sını seslendirecekler. Say bu eserde solistliği elektronik bir alet olan, okşayıcı sesli teremine vermiş. Günbatımı konserleri üç farklı resital de değişik tatlar sunuyor. Ensari-Contezen çel lo-piyano resitali Fransız izlenimcilerine ay rılmış repertuvarıyla dikkat çekerken, Sevil Ulucan-Gülnare Şekinskaya keman-piyano resitali Franck, Arensky, Saygun ve Sun’dan oluşan geniş yelpazesiyle öne çıkıyor. Bu re sitalde Oğuzhan Balcı’nın “Günbatımı” ese rinin prömiyeri de yapılacak. 2010 Leyla Gencer Şan yarışması üçüncüsü Anna Lab kovskaja’nın Gencer anısına vereceği resital ise opera ve lied dünyasının tanınmış, renkli parçalarından oluşuyor. Gökmen’in yöneteceği Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası konserinin solisti bir baş- ka dünyaca ünlü solist ve besteci Jose Ma ria Gallardo Del Rey olacak. Onun besteleri nin yanı sıra Rodrigo, Albeniz ve de Falla’nın en çekici yapıtlarının seslendirileceği konser 17 Temmuz’da Endülüs armonileriyle Bod rumluları mest edeceğe benzer.

Hafif müzikle opera gibi kesişmesi zor iki sanatı birleştiren Carreras konserinde, genç soprano Simge Büyükedes’le birlikte söyleyecek. İşin piri bir şarkıcının, genç bir şarkıcıya el vermesi gibi bir anlam taşıyor olsa gerek böyle bir birliktelik.

SANAT MILLIYET

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *