Dış basın demokratikleşme paketine ne dedi?

‘Laik devlete saldırı’

Times (İngiltere): “Türkiye’de kaldırılan başörtüsü yasağıyla laik devlete saldırı” başlıklı haberde şöyle denildi: “Türkiye’nin kamuda başörtüsü yasağını kaldırması, kurucu seküler ilkelerini zayıflatıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdogan, Kürt azınlığı üzerindeki engelleri hafifletirken Avrupa’nın en büyük Müslüman ülkesine İslamcılığı zorlayarak eleştiri alma riskini üstlendi. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu 1924’ten beri yürürlükte olan başörtüsü yasağı, modern Türkiye’deki din ve devlet işleri ayrımının en temel ilkelerinden. Yasak, ülkenin Müslüman çoğunluğu ve bunu kadın iş gücüne engel olarak gören liberaller tarafından eleştiriliyordu. Uzmanlar bu hareketin temsil ettiği sembolizmin çok güçlü olduğunu söylüyor. Kararlar, Avrupa Birliği tarafından hoş karşılansa da son zamanlarda sokaklara dökülen ve Erdoğan’ı seküler hayatlarını tehdit etmekle suçlayan hükümet karşıtı göstericileri tatmin etmeyecek gibi gözüküyor.”

‘Hangisi gerçek başbakan?’

Guardian (İngiltere): “Erdoğan’ın bölünmüş kişiliği: Reformcu tirana karşı” başlıklı makalede şu yorumlar yer aldı:
“Erdoğan yaz boyunca çok iyi günler geçirmedi. Polisin tavrı, kadın, çocuk ve hastalara bile biber gazının aşırı bir şekilde kullanılması başbakanın imajını lekeledi. Uluslararası duruşunu yıktı. Ülke içindeki hırslarına zarar verdi. Pazartesi ise Ankara’da farklı bir başbakan vardı, kimse ise gerçek başbakanın hangisi olduğunu bilmiyor.
Uzun zamandır ortalarda görünmeyen, daha önceden gözlediğimiz, Mustafa Kemal’den beri en reformist ve özgürleştirici lider profiline bir anlık da olsa döndü. Kamu çalışanlarına başörtüsünü serbest bırakarak partisi AKP’ye büyük güç verdi. Kendi destekçilerini sevindirdi, büyük ihtimalle Kürtlerle barış için zaman kazandı ve Alevileri yabancılaştırdı. Bu tehlikeli bir oyun. Haziranda hâkimiyetini kaybetmiş gibi görünse de, tamamıyla çizgisini kaybetmedi.”

’90 yıllık yasak kalktı’

Independent (İngiltere): Açıklanan reform paketindeki en tartışmalı değişimin siyasetten dini uzak tutmayı amaçlayan 90 yıllık kamu kurumlarında başörtüsü yasağını kaldırılması olduğunu vurguladı. Gazete ayrıca reformların barış sürecine inandırıcı bir yol çizmeye yardım etmekle birlikte daha büyük bir istikrar ve birleşmeyi amaçladığını ifade etti.

‘Reform paketi’

Washington Post (ABD: “Türkiye, bazı maddeleri Kürtler ile uzlaşmayı amaçlayan bir reform paketi açıkladı” başlığıyla yer bulan haberde, ‘Reformlar, ülkeyi sert kurallarla yönettiğini düşünen Türklerin kısa süreli protestolarını bastıran Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi ilerleyişinde bir anahtar olarak algılandı’ ifadesi kullanıldı.

‘Kürtleri hedefledi’

– New York Times (ABD): ’Türk Başbakanı Kürtleri hedefleyen tekliflerini açıkladı’ başlıklı haberde, aksayan barış sürecinin yeniden canlandırılmasının amaçlandığını yazdı.Kamuda başörtüsü yasağının da kaldırıldığına dikkat çeken gazete, Alevilerin ibadethanelerinin tanınmasını içeren taleplerinin karşılanmadığını belirtti.
Deutsche Welle (Almanya): Erdoğan’ın Kürtlerle kırılgan barış sürecini kurtarmak için reform paketi açıkladığını, planların arasında kamuda başörtüsü takabilmesinin de bulunduğunu ifade etti.

‘Taban istiyordu’

Süddeutsche Zeitung (Almanya): Erdoğan’ın, yeni reform çabaları ile herkesi şaşırtacağını açıklayarak beklentileri yüksek düzeyde tuttuğunu belirterek “Şimdi uzun zamandan bu yana sır gibi saklanan ‘demokratikleşme paketi’ ile değişim baskısının, ülkenin hangi cenahından geldiğini ortaya koymuş oluyor: Bundan böyle artık başörtülü kadınlar devlet memuru olabilecek ki bunu zaten Erdoğan’ın tabanı istiyordu” diye yazdı.

Bir önceki yazımız olan Abdullah Gül'ün Gezi Parkı yorumu başlıklı makalemizde Abdullah Gül Gezi Parkı yorumu, cumhurbaşkanı abdullah gül ve gezi parkı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *