Criminal Minds dizi eleştirisi

Criminal Minds dizi eleştirisiyle karşınızdayız. Criminal Minds nasıl bir dizidir? Criminal Minds izlemeli miyim? Ya da Criminal Minds dizi eleştirisi hakkında bilgi almak için bu yazıyı okuyabilirsiniz…

Polisiye diziler arasında apayrı bir yeri olan ve 10. sezona dönen “Criminal Minds”, başladığı ilk sezondan itibaren takipçilerini hiç hayal kırıklığına uğratmamış bir dizi. Genel çerçevesine baktığımızda “dehşet” bir çekiciliği yok gibi duruyor ama olayların işleniş biçimi, karakterlerin 10 numara olması ve sürükleyiciliği sayesinde hak ettiği yeri hâlâ koruyor.

FBI’a bağlı “Behavioral Analysis Unit” yani “Davranış Analiz Birimi” çalışanları, ülkenin herhangi bir yerinde yerel polisin çözemediği veya çözemeyeceği cinayetler vuku bulduğunda devreye girerek katil ya da katilleri yakalıyor. Ve bunu klasik yöntemlerle değil suçlunun zayıf noktalarını bulup davranışlarını inceleyerek yapıyorlar. Böylelikle de katil başka bir cinayet daha işleyemeden onu yakalıyorlar.
Diziyi özel kılan en önemli unsurlardan birisi; ekibin, suçlunun aklının nasıl çalıştığına ve bir sonraki hamlesinin ne olacağına dair her bölüm başında beyin fırtınası yapıyor olması. Zaten takipçiler de bir müddet sonra sanki ekibin bir parçası gibi ekran başından bu beyin fırtınasına katılıvermiş buluyorlar kendilerini. Bir diğer unsursa; karakterler.

Özellikle Matthew Gray Gubler’ın canlandırdığı “Dr. Spencer Reid”, seyretmesi müthiş zevkli bir karakter. Zekâsı, diğerlerinin arasında “Öteki” olma durumu ama aynı zamanda naif haliyle dizinin en sıcak karakteri. Tabii diğerlerine de haksızlık etmemek gerek, hepsi şahsına münhasır karakterler ve birlikte tadına doyum olmayan bölümler çıkarıyor.

DiP NOT

“Jason Gideon” karakterini canlandıran Mandy Patinkin, yerini “David Rossi” karakteriyle Joe Mantegna’ya bırakmadan önce iki sezon oynadı ve üçüncü sezonun ikinci bölümünden sonra diziden ayrıldı. Ama ayrılmasından ziyade açıkladığı ayrılma nedeni epey konuşuldu. Patinkin, “Criminal Minds” dizine en başta “Evet” demiş olmaktan ötürü büyük pişmanlık duyduğunu ve böyle bir dizide (ardı arkası kesilmeyen cinayetler, tecavüzler) yer almanın ruhuna ve kişiliğine yıkıcı bir etkisi olduğunu belirtti.

“Aaron Hotchner” karakterini canlandıran Thomas Gibson’ın, “Criminal Minds”tan önce akıllarda yer eden dizisi Türk seyircisinin de aşina olduğu “Dharma&Greg” isimli sit-com. Ondan evvel de “Chicago Hope”u yakalamış olanlar Gibson’ı hatırlayacaktır. Ve oynadığı bu üç uzun soluklu dizi arasında pek çok kereler aday gösterildiyse de, ilk ödülünü “Criminal Minds”la kucakladı.

Bir önceki yazımız olan Uğur Yücel'in hayat hikayesi başlıklı makalemizde hayat hikayesi, Uğur Yücel ve Uğur Yücel hayat hikayesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. Aybüke Sakın says:

    Mathew Gray Gubler Criminal Minds Dizisinden Ayrıldı mı.Çok Sevdiğim Bir Karakter.Cevap Verir misiniz.?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *