Çözüm süreci ve hükümetin durumu

Çözüm sürecinde ortaya çıkan krizi Fırat Haber Ajansı’na değerlendiren Kışanak, hükümetin açıklamaya hazırlandığı, “demokratikleşme paketi”ne yönelik, “Tam 2 aydır, paket için ‘Bugün açıklanacak’, ‘Yarın açıklanacak’ diyorlar. İki aydır, kamuoyunu oyalıyorlar. Bunun kendisi başlı başına bir eleştiri konusudur” dedi. Kışanak, şöyle devam etti:
“Bu hafta açıklanacağı yönündeki bilgi de hükümet adına resmi, kesin bir açıklama değildir. Bir beklentiye dönüştü. Bu yaklaşımın kendisi başlı başına bir problemdir. Bu paketi, tek taraflı hazırlama yaklaşımının kendisi de büyük bir problemdir. Ortada çözülmesi gereken sorunlar var, atılması gereken demokratik adımlar var, ortaya çıkmış çözüm önerileri var. Demokratikleşme beklentisi var. Bunun karşılandığı bir paket olması lazım. Bu paketi hazırlarken tartışma süreçlerini kamuoyuna açması lazımdı, BDP ile paylaşması lazımdı.”

“2 ay var”
Süreçte tam bir “tıkanma” olmasa da bir “gerilimin” olduğunu savunan Kışanak, şöyle konuştu:
“Gerilimin nedeni de hükümetin üzerine düşenleri yapma konusunda ayak diremesi, yapmamasıdır. Toplumun, demokrasi güçlerinin beklentilerine uygun demokratikleşme adımlarını atmamasıdır. Bu bir gerilim yaratıyor. Takvim sıkışıklığı var. Takvim sıkışıklığı, BDP’nin, Kürt siyasetinin yarattığı bir takvim sıkışıklığı değil. Türkiye siyasi takvimi sıkışık zaten. Çünkü önümüzde bir seçim var, zaman sınırlı. Çözümü seçim sonrasına erteleyemeyiz. Bu sıkışıklığın asli sorumlusu da AKP hükümetidir. 11 yıldır yapmadıklarını her defasında çeşitli bahaneler erteledikleri için, yeniden bir seçim arifesine gelip sıkışmıştır. Önümüzde eylül ve ekim ayları var. Kasım ayından itibaren Meclis’te bütçe görüşmeleri başlıyor, sonrasında da resmi seçim takvimi başlıyor. İki ay içerisinde bir şey yapıldıysa yapıldı, yapılmadıysa kaldı. Bunu bu kadar açık söylemek durumundayız.”

Bir önceki yazımız olan Sarıgül ne zaman aday olacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *