Çözüm ‘eşgüdümlü mahkûm çıkmazı’nda

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından hazırlanan Görüş dergisi son sayısında ‘Barış Süreci ve Bölgesel Kalkınma’ konusunu ele aldı. Dergide yer alan bir makalede, ‘çözüm süreci’ ‘Eşgüdümlü Mahkûm Çıkmazı’ olarak tanımlandı.
TÜSİAD Genel Sekreteri Zafer Ali Yavan ve TÜSİAD Bölgesel Gelişme ve İş Dünyası Kuruluşları ile İlişkiler Bölümü Sorumlusu Ceren Aydın tarafından yazılan bu makalede, şu görüşlere yer verildi: “Eşgüdüm çalışırsa, yani taraflar birbirine bir eşgüdüm modeliyle güvenirse, ‘eşgüdümlü mahkûm çıkmazı’ oyunu her iki oyunucuya da çok daha yüksek bir refah sunar. Süreci biraz daha söz konusu oyuna benzetirsek söz konusu başarısını şöyle tanımlamak mümkün: Eşgüdüm başarıyla sürdürülür, terörle mücadele için ayrılan kaynaklar kamunun insani kalkınma alanlarına kullanılır, teröre maruz kalan bölge şiddetten arınır ve doğal olarak kalkınır.”
14 il temel alındı
Teröre maruz kalan bölgenin şiddetten arınması durumunda bölgenin kalkınma perspektifine yönelik senaryoların çalışmanın özünü oluşturduğunun belirtildiği makalede, “Bu amaca yönelik olarak TÜSİAD Genel Sekreterliği tarafından basit bir simülasyon çalışması gerçekleştirildi. Rekabetçilik, demografi, sağlık, eğitim, istihdam, yaşam kalitesi, erişebilirlik ve mali göstergeler açısından Türkiye ortalamasının çok gerisinde kalan 14 il temel alınarak yapılan çalışmada, çözüm sürecinin ekonomik etkileri iki senaryo çerçevesinde değerlendirildi.”
Büyümeye ek katkı
Makalede ilk senaryoya göre 14 ilden oluşan düşük gelirli bölgenin, bölge ekonomisi büyümesine ek katkısının yıllık ortalama yüzde 6, Türkiye ekonomisine katkısının ise yüzde 0.6 olacağı tahmin edildi.
İkinci senaryoda ise yatırımların yaygınlaşmasının, bölge ekonomisi büyümesine ek katkısının yüzde yıllık ortalama yüzde 9.7, Türkiye ekonomisine katkısının ise yüzde 1.3 olarak hesaplandı.

Bir önceki yazımız olan Dershane öğretmenleri ne zaman MEB kadrosuna alınacak? başlıklı makalemizde 2013 dershane öğretmenleri ne zaman kadroya alınacak, bakan ve dershane hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *