Costa Concordia kaldırılmaya başlandı

İtalya’nın Toskana bölgesinin açıklarında bulunan Giglio Adası’nda 2012’nin ocak ayında karaya oturan Costa Concordia gemisini kaldırma çalışmaları başladı. Dün sabah saatlerinde kötü hava koşulları nedeniyle üç saat gecikmeyle başlayan ve gemi çalışmalarındaki en etkili yöntem olarak adlandırılan ‘Parbuckling’ kullanılan çalışmalar devam ediyor.
Gemideki 4 bin 229 kişiden 32’sinin hayatını kaybettiği kazada henüz Sicilyalı Maria Grazia Trecarichi (50) ve Hintli Russel Rebello’nun (33) cesetlerine ulaşılamadı.
Geminin kaldırılma çalışmalarının iki gün sürmesi beklenirken mühendis Sergio Girotto süre konusunda daha iyimser olduğunu belirtti. Girotto, “Bence gece devam etmeyeceğiz. Operasyonun 12 saat sürmesini bekliyorum” dedi. Mühendis, dün öğle saatlerinde geminin birkaç metre anlamına gelen üç derece yükseltildiğini ve geminin altındaki mercandan ayrıldığını da sözlerine ekledi. Ancak ekipler henüz kayıp cesetlere ulaşamadı.

Titanic’in 2 buçuk katı
ABD merkezli yayın kuruluşu CBS, yaptığı haberde geminin Titanic’in iki buçuk katı olduğu bilgisine yer verdi.
Şu ana kadar çalışmanın maliyetinin 800 milyon dolara (1 milyar 597 milyon lira) yaklaştığı tahmin ediliyor. ABD merkezli haber kuruluşu CNN’e konuşan projenin mühendislerinden Giovanni Ceccarelli, çalışmayla ilgili, “Deniz operasyonlarına yeni bir standart getiriyoruz” dedi.
Dünyanın her yerinden haber kanalları, teknisyenler ve kurtarma ekiplerinin takip ettiği olay internetten de canlı izlenebildi. Geminin enkazının 20 aydır bulunduğu bölge sakinlerinin çalışmalardan umutlu olduğu bilinirken, bölge ekonomisinin olayı izlemeye gelenler sayesinde canlandığı da bilgiler arasında.

Bir önceki yazımız olan Karakolda kadını çırılçıplak aradılar! başlıklı makalemizde çıplak, iskele polis merkezi ve kadıköy hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *