Çocuğu siper etti

Ataşehir Emekevler bölgesinde yıkım gerginliği yaşandı. Belediyeye bağlı zabıta personeliyle yıkım ekipleri kentsel dönüşüm alanında kalan 410 gecekonduyu yıkmak için bölgeye gittiğinde semt sakinlerinin direnişiyle karşılaştı. Bunun üzerine belediye, emniyet güçlerinden yardım istedi. Gecekondularda yaşayan yaklaşık 200 kişilik grubun gece boyunca sokaklara kurduğu barikatlarla karşılaşan çevik kuvvet ekipleri TOMA yardımıyla barikatları yıkarak gruba tazyikli suyla müdühale etti. Yaşanan arbedenin ardından belediye işçileri emniyet güçlerinin koruması altında yıkımlara başladı.

Taş ve sopalı kavga
Yıkım esnasında evinden çıkmayan bir baba ise ekiplere zor anlar yaşattı. 6-7 yaşlarındaki erkek çocuklarını kollarından tutarak görevlilerin üzerine savuran babanın elinden çocukları zabıta ve polis ekipleri aldı. Ardından da eşyaların dışarı çıkarılmasıyla birlikte gecekondunun yıkımı gerçekleştirildi. Yıkım işlemleri ailelerle zabıta ekipleri arasında kalan bazı çocukları gözyaşlarına boğdu.
Yıkıma direnenler taş ve sopalarla görevlileri engellemeye çalışırken bazı ailelerin evlerinden çıkmamak için taş ve sopalarla görevlileri engellemeye çalıştılar.
Bölgede yaşayan bazı kadınlar da yıkımı gerçekleştirdikleri oturma eylemiyle protesto etti. Olaylar nedeniyle polis iki kişiyi gözaltına alırken, semt sakinleri ise belediyenin kendilerine tebligat yapmadığını ve kendilerine borçlandırılarak ev verileceğini savundu.

 

Gecekondularda yaşayan 200 kişi gece boyunca sokaklara barikat kurup, ateşe verdi.

Lüks konut verilecek
Ataşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise, bölgede yaşayan gecekondu sahiplerine gerekli tebligat, duyuru ve ilanların yapıldığına dikkat çekilerek, gecekondu sahiplerinin yerinde dönüşüm projesi kapsamında daire sahibi olacakları belirtildi.
Açıklamada, gecekondu sahiplerinin 115 metrekarelik (kapalı otoparklı, yüzme havuzlu, sosyal tesisli, çocuk oyun alanları vb.) lüks dairelere, 20 yıl vadeli olarak 80 ile 150 lira arasında değişen taksitlerle sahip olacakları ifade edildi.

Bir önceki yazımız olan ODTÜ'de nöbet devam ediyor başlıklı makalemizde ankara, görev ve odtü hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *