CNBC-E çok değişti!

CNBC-E yayın hayatına başladığında özlenen sinema kanalıydı. Orijinal ses, altyazı, her akşam bir temanın örneklerinin sunulduğu, “butik bir sinema-dizi” kanalı olmuştu. Önce teknolojide geri kaldı. Takip eden seyircinin büyük çoğunluğunun “görüntü kalitesi yüksek izlenme” talebine karşılık vermemeye başladı. Fazla reklam bölünmeleriyle film izleme keyfini kaçırdı. Bu haliyle “diğer özel kanallardan bir farkı” kalmadı.
Şimdi artık sadece güzel sunulmuş paketleri kaldı. “Salı Komedi Kuşağı” diyorlar usta yönetmenlerin unutulmaz komedi filmleri diye devam edip neredeyse her salı “Airplane 1 ve 2”yi gösteriyorlar. Başka hangi filmleri mi hala izliyoruz bu ve benzeri paketlerin altında: “Mission Impossible”, “ Forever Young”, “Too Big To Fail”, “For An Eye”, “Days Of Thunder”, “Grey Gardens”, “Witness”…
2000 yılında kurulduğunda CNBC-E, sinemada farklıydı, yeniydi, bir de meraklıydı. Artık bu kanalın izleyicisinin ulaştığı çok değişik mecralar var. İnternette istediği filmi izliyor, sonra sinema kanalları çoğaldı ve iyi filmler gösteriyorlar. CNBC-E’nin kendini yenilemesi şart.

TELEVİZYON BİR FİLM ÇÖPLÜĞÜNE Mİ DÖNÜŞTÜ?

İnterpress Medya Takip Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre eylül ayında 14 aktüel ve tematik kanalda toplam 485 film yayınlanmış. Bu sayı çok. Bazı kanallarda gündüz kuşağında yeri geliyor iki yerli filme yaslanılıyor. Yabancı filmlerin tekrarın tekrarı yayınlarıysa kaçınılmaz. Bir örnek: D-Smart’ta Planet Sinema vardı. “Kilo ile film gösterilir” kanalıydı. Kapandı. Orada oynayan filmleri, Cine5, Artı Bir TV, TV8, TVem gibi kanallarda görebilirsiniz.

BU FİLM AYNI AKŞAM AYNI ANDA KAÇ KANALDA?

Okurum Mehmet Türk bu konuların uzmanı. “Geçenlerde Philip Seymour Hoffman’lı ‘Love Liza’ adlı film, aynı akşam aynı anda hem TV4, hem Artıbir TV’de yayınlandı” diye not göndermiş.

ALTIN PORTAKAL YERLİ FİLM KANALLARINA MI ÇALIŞIYOR?

Öyle bir izlenim edindim. Yine geçen ay 128 yerli film yayınlamış kanallarda. Platformlarda yer alan sabah – akşam yerli film yayınlayan kanallarda artık 2000 tarihli filmler azımsanmayacak sayılara ulaştı. Vizyonda başarısı olmamış hatta hiç gösterilmemiş, kıyıda köşede kalmış ne kadar film varsa ekranda… Altın portakal kazanan filmlerin vizyon şansları pek olmuyor, “entel” kalıyorlar. Gösterildiği kanallar, sanırım bu dijital platformdaki yerli sinema kanalları oluyor. Bu sene de ödül kazananları yakında görürüz.

TRT BU YABANCI BELGESELİ YAYINLAYARAK SUÇ İŞLİYOR!

“7 Kardeşin Sırrı” belgeselinden bahsediyorum. TRT Haber’de gösteriliyor. Dünyayı yöneten
7 petrol şirketinin hikayesi. Ama bir yerde emperyalizmin hikayesi ve “ideolojik” bir belgesel. TRT Haber, bayramın 3. günü tekrar yayınlıyor.
TRT Haber “solcu” mu oldu? Yoo. “Ulusalcı” mı oldu? Hayır. Peki hem bayram hem seyran TRT bu belgeseli neden tekrarlıyor? Bence TRT bu belgeseli yayınlamakla büyük bir suç işliyor. Kamu televizyonu tarafsız olmalı. Öyle ideolojik belgeseller filan gösteremez.

Bir önceki yazımız olan İstanbul'un talihsizliği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *