Cladocora caespitosalara koruma geliyor!

Dünyanın biyolojik dengesi ve deniz yaşamının devamı için hayati önem taşımasına rağmen küresel ısınma ve çevre kirliliği nedeniyle hızla tükenen mercanlar için Türkiye’de de harekete geçildi. Ege Denizi ve Karadeniz arasında köprü görevi yaptığı için pek çok canlı türüne ev sahipliği yapan Çanakkale Boğazı’ndaki “Cladocora caespitosa” cinsi mercanların korunması için Çanakkale 18 Mart Üniversitesi bir proje hazırladı.

‘Çapa atmayacaklar’
Truva Deniz Sporları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin yürüttüğü “Çanakkale Boğazındaki Mercan Topluluklarını Tanıtma ve Koruma Projesi” ile son kalan mercan toplulukları güvence altına alındı. Boğazın altına yapılan dalışlarla mercanların etrafındaki çapa ve pet şişe gibi yabancı maddeler uzaklaştırılırken, bölgede balıkçılık yapanlarla da iletişime geçildi. Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu’na bağlı Küresel Çevre Desteği de Çanakkale mercanları için bütçe ayırarak projeye destek verdi.
Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi’nden Dr. Barış Özalp, “Deniz araçlarının mercan kolonilerinin yoğun bulunduğu, Gelibolu-Seddülbahir ile Kumkale-Lapseki arasındaki alanlarda çapa atmaması için uyarılar yaptık. O bölgedeki balıkçılara balık avlamaya devam etmeleri için mercanların önemini anlatıyoruz. Birleşmiş Milletler tüm dünyada mercanların korunması için fonlar ayırıyor. Çanakkale mercan kolonilerini de BM fonu ile korumaya aldık” dedi.

Balıklar barınıyor
Mercanlar dünya denizlerindeki canlı yaşamı için çok önemli görevler üstleniyor. Bakıldığında bitki sanılan mercanlar aslında omurgasız deniz hayvanı. Küresel ısınmanın direkt etkilediği mercanların 800’ün üzerinde türü bulunuyor. Mercanlar binlerce deniz canlısına üreme ve barınma ortamı sunuyor. Su sıcaklığının 1 derece yükselmesi mercanların yok olmasına neden oluyor.

Bir önceki yazımız olan TRT Vakıfbank'ın maçını yayınlamadı başlıklı makalemizde dünya şampiyonası, hıncal uluç ve NTV Spor Smart hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *