Çinliler hava kirliliğini böyle önlüyor!

Dünyanın en ilginç ülkelerinin başında gelen Çin’de hava kirliliği büyük bir dert.

1,5 milyar nüfuslu Çin, hava kirliliğini engellemek için ilginç bir yöntem geliştirmiş.

Çinlilerin hava temizlemesi

Hava kirliliğinden dolayı bir süre önce ‘kırmızı alarm’ ilan eden başkent Pekin’de belediye yetkilileri belirli alanlara hava temizleme aletleri kurmuş.

Çin'de hava temizleme

Türkiye’de bir dönem sıkça kullanılan sinek ilaçlama araçlarına benzer bir kamyonet ile günün en yoğun saatlerinde sokak sokak dolaştırılan bu aletler, havaya nem veriyor ve insanların nefes almasını daha da kolaylaştırıyor.

Çin'deki hava temizleme yöntemi

60-100 metrelik yüksekliğe gönderilen buharların insan sağlığına zararlarının olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Çin hava temizleme

Hijyenden dolayı kapatılan Çin restoranı

Hava kirliliğini önlemek 900 bin hayatı kurtarabilir

Şinhua ajansının haberine göre, Fuvay Hastanesi ve diğer araştırma merkezlerinden bilim adamları, hava kirliliğini azaltmak için geliştirdikleri iki simülasyonla, 2030 yılına kadar başkent Pekin ve diğer şehirlerde 900 bin kişinin hayatının kurtarılabileceğini ileri sürdü.

Araştırmacılar, gelecek 10 yıl için çeşitli senaryolar hazırlayarak, hava kirliliğini aşama aşama azaltacaklarını kaydetti.

Simülasyonlardan biri, hava kirliliğinin Pekin 2008 Olimpiyatları’nda olduğu gibi metre küp başına 55 mikrogram PM2.5 partikül olacak şekilde azaltılmasını öngörürken diğeri de hava kirliliğini Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) belirlediği metreküp başına 10 mikrogram PM2.5 partikül seviyesine çekmeyi amaçlıyor.

Araştırmacılar, 2008 Olimpiyatları’daki hava kalitesinin Pekin’in de dahil olduğu kentsel alanlarda gelecek 15 yılda felçten ölümleri yüzde 2,7, kalp-damar hastalıklarından ölümleri yüzde 7,2 oranında azaltacağını hesapladı.

Bu da 2030 yılına kadar felç riski altındaki 304 bin ve kalp damar hastalıkları riski altındaki 619 bin kişinin hayatının kurtarılması anlamına geliyor.

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *