Cigna Emeklilik Finans Bank’tan sonra hedef büyüttü

Yunanistan’ın en büyük bankası National Bank of Greece’in Türkiye’deki birimi Finansbank, Finans Emeklilik ve Hayat’taki yüzde 51 hissesini Cigna’ya 85 milyon euro peşin ödeme üzerinden Temmuz 2012’de satarken, 15 yılı kapsayan bankasürans anlaşması kapsamında, Finansbank’ın bu işlemden toplam gelirinin 1.4 milyar lira olması bekleniyor.

Yılsonunda 4 milyon BES üyesi
Cigna Finans Emeklilik’in gerçekleştirdiği toplantıda soruları yanıtlayan Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, “Şu an bireysel emeklilik (BES) poliçesi satın alan kişi sayısı 3.8 milyon kişiyi aştı. Yılsonunda bunun 4 milyon olacağını, önümüzdeki yıllarda hızlı bir şekilde artacağını bekliyoruz. Cigna Finans Emeklilik’in şu anda yüzde 6’ya varan piyasa payını en azından ikiye katlamayı planlıyoruz” diye konuştu.
Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre 13 Eylül itibariyle Cigna Finans Emeklilik’in bireysel emeklilik sisteminde 93.744 adet katılımcı sayısı ve toplam 316.3 milyon lira katılımcı fonu tutarı bulunuyor.

8 ayda % 144 büyüdü
Hükümetin BES’e yüzde 25 devlet katkısı getirmesinin ardından yılbaşından itibaren sistemde katılımcı sayısı ve fon tutarı hızlı bir artış gösterirken, EGM verilerine göre 13 Eylül itibariyle sistemde 3.84 milyon kişi ve yaklaşık 23.7 milyar liralık fon tutarı bulunuyor. Cigna Finans Emeklilik Genel Müdürü David Fike da, devlet katkısının desteğiyle 8 aylık dönemde yeni katılımcı sayılarının yüzde 144, fonlarının ise yüzde 273 ile sektörün önemli ölçüde üzerinde büyüme kaydettiğini söyledi.
İlk 8 ayda prim üretimlerinin yüzde 37 büyüdüğünü söyleyen Fike, “Şu an yüzde 5.7 pazar payı ile sekizinci büyük hayat sigortası şirketiyiz. Gelecekte büyüme potansiyeli görüyorum… Beş yıllık plan üzerinde çalışıyoruz. Bu plana göre, pazardaki en büyük oyunculardan biri olmayı hedefliyoruz” dedi.
Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu da ağustos ayı itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, hayat sigorta prim üretiminde yüzde 37, BES kontrat adedinde yüzde 76 büyüme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bir önceki yazımız olan Cem Boyner 2 milyon müşteri hedefliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *