Chrysta Bell’den David Lynch yorumu

Bu akşam Babylon’da vereceği konserle Akbank Caz Festivali kapsamında bir konser verecek Chrysta Bell’in sahnede bir görüntüsü, müziğinden kısa bir bölüm veya bir fotoğraf karesi bile “David Lynch filmlerinden çıkmış” tespiti için yeterli. Bu yüzden afişlerdeki ‘David Lynch sunar’ cümlesi kimse için şaşırtıcı olmasa gerek. Nitekim Bell, sinemaya ara verip, müzikte yoluna devam eden Lynch’in yeni esin perisi olarak tanınıyor.
Atmosfer olarak güçlü müziğine çok etkileyici bir sahne şovu ekleyen Chrysta Bell, Lynch’le çalışmaya yönetmenin şimdilik son filmi “Inland Empire”ın film müzikleriyle başladı. Ardından David Lynch ile “This Train” adlı albümde işbirliğine gittiler. Bell, İstanbul’daki konserinden önce sorularımızı yanıtladı.

David Lynch’le işbirliğiniz nasıl başladı?

Hollywood’daki bir menejer bizi tanıştırdı. Bu menejer Lynch’in müzikteki zevklerini iyi biliyordu. Daha önce işbirliği yaptığı Rebekah Del Rio ve Karen O’yu da o bulmuştu.

Lynch sizin için “Chrysta rüya gibi görünüyor ve rüya gibi şarkı söylüyor. Ve bu rüya gerçek oluyor”diyor. Siz onu nasıl tanımlardınız?
Birlikte yaptığımız müzik bence de rüyayı andırıyor; yorum da buna uygun. Lynch’in bana duyduğu güven her zaman beni daha mütevazı olmaya ve elimden gelenin en iyisi olmaya itiyor. Ona saygı duyuyor ve sanatsal işbirliğimize çok önem veriyorum. Onu nasıl tarif ederim, şöyle bir şey olabilir: “Hayat ve sanat gurusu”.

Çalışmaya başlamadan önce Lynch’i takip ediyor muydunuz?
‘Kayıp Otoban’ı çok seviyordum. Onunla tanıştığımda izlediğim tek Lynch filmi de buydu açıkçası.

Sahne performansına önem veriyorsunuz. Sizce sahne performansı müziğin neresinde duruyor?
Bence kayıt yapan müzisyen ve sahnedeki müzisyen birbirinden tamamen farklı. Bir insan ikisinde de iyi olabilir, sadece birinde de. Benim gözde performansçılarım sahnede varını yoğunu veren müzisyenler. Birkaç isim vermem gerekirse, Prince, David Bowie, Annie Lennox, Elvis, Ann Margaret, Rita Hayworth, Antony Hegarty, James Brown’ı sayabilirim.

Şarkılarınızın ruh hali nasıl ortaya çıkıyor?
Stüdyoda parçalar ortaya çıkarken, odak noktası parçalara hayat vermek ve enerjinin akacağı bir alan yaratmak.

Bu akşam dinleyicilerinizi nasıl bir performans bekliyor?
Şovum biraz karanlık, bolca teatrel, kesinlikle draması yüksek. Performanslarıma kendimi tamamen adıyorum. Bu, bazı insanları rahatsız ediyor ama yapmayı bildiğim tek şey de bu.

İstanbul’la ilgili aklınızdaki görüntü nedir?
İstanbul’u hep tarihsel zenginlik ve gizemle bağdaştırdım. Biraz daha bilgi edinmek için sabırsızlanıyorum.

Bir önceki yazımız olan 2 bine al, 20 bine sat! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *