CHP’nin anketleri çalındı

Mecidiyeköy’de aynı binada bulunan Sonar Araştırma Şirketi ile Er Prodüksiyon adlı yapım şirketi, önceki gece soyuldu. İki şirketin bilgisayarlarının yanı sıra arşiv niteliğindeki hard disklerinin de çalındığı belirlendi. Telefon hatlarıyla güvenlik kameralarının kablolarının hırsızlar tarafından kesildiğini tespit eden polis, şüphelilere ulaşmak için çevredeki binaların kamera kayıtlarını inceleyecek. Sonar Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayrakçı’ya göre ise hırsızlar oldukça profesyonel.
Hırsızlığı, sabah saatlerinde işyerine gelen temizlikçiler fark etti. Olayın duyulması üzerine polis, binaya gelerek inceleme yaptı. Polis hırsızlardan birinin sifonda bıraktığı parmak izine rastladı. Yapım şirketinin içindeki para kasasının da açılmaya çalışıldığını tespit eden polisin, hırsızlar tarafından etkisiz hale getirilen güvenlik sisteminin çalışmamasından dolayı herhangi kamera kaydına ulaşamadığından çevredeki binaların kamera kayıtlarını inceleyerek şüphelilerin eşgalini belirleyeceği öğrenildi.

‘Bilgi hırsızlığı var’
Bayrakçı ise Milliyet’e şöyle konuştu: “İlk geldiğimde bilgisayarların burada olduğunu ama bilgisayar kasalarındaki 14-15 hard diskin boşaltıdığını görünce bilgi hırsızlığı sandım. Sonra 6. kattaki film şirketinin soyulduğunu öğrenince bilgi hırsızlığı olmadığını düşündüm. Sonra bir başka detay dikkatimi çekti. Film şirketinin bilgisayarlarının da hard diskini çalmışlar, değerli bazı kameralara ise dokunmamışlar. Bizimle bağlantısı olduğu düşünmüş olabilirler. Bilgiler dışında maddi kaybımız 400 -500 bin lira civarında.”

Taşınacakları gün soyulmuşlar

Hard disklerin içinde seçim anketlerinin olduğuna da vurgulayan Bayrakçı, “Bizim önemsediğimiz şey 25 senelik arşivlerimiz, seçim araştırmalarımıza ait bilgilerin çalınması. Örneğin, çalınan hard disklerin içinde 1991 seçimlerinin anket sonuçları vardı. Ağırlıklı olarak partilerden CHP ile çalışıyoruz, kısmen MHP. 2014 yerel seçim anketleri ve kamuoyuna açıklanmayan aday adaylarının rekabetleri mevcuttu bilgisayarlarda. Mesela her ilde yaptığımız Sarıgül ile Tekin anketi mevcuttu. Bazı araştırmalarımızın kopyası vardı ama son dönem seçimlerin araştırmalarının kopyaları yoktu. İşin en ilginç tarafı ise bu sabah saat 09.00’da büromuzu taşıyor olmamız” dedi.

Bir önceki yazımız olan Sağlık çalışanlarının sorunları bitmiyor başlıklı makalemizde döner sermaye, sağlık çalışanları ve sağlık çalışanlarının problemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *