CHP’liler dozerin önüne set kurdu

ODTÜ Ormanı’ndan yol geçirilmesi ağaçları sökmeye gelen Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri karşısında eylemcileri buldu. Çevik kuvvet ekipleri ağaç sökümüne direnen gruplara biber gazıyla müdahale etti, olayların çıkması üzerine CHP’li melletvekilleri Hüseyin Aygün ve Aylin Nazlıaka, dozerin önüne geçerek söküm çalışmasını durdurdu.
Ankara’da polis, dün, ODTÜ ormanında ağaç nöbeti tutanlara şafak baskını yaptı. Sabah saat 06.45’de Çevik Kuvvet ekipleri ve TOMA’larla ODTÜ’nun A4 kapısı önünde bekleyen gruba müdahale eden polis 6’sı öğrenci 14 kişiyi gözaltına aldı. Öğlen saatlerinde ODTÜ öğrencileri ve 100. Yıl Mahallesi sakinleri baskını protesto etmek için üniversiteye geldi.

Ağaçlar sökülürken ağladılar
Bu sırada belediyeye ait yelekler giymiş kişiler öğrencilerin karşısında barikat kurdu; eylemciler “Polisin görevini belediye ekipleri mi yapıyor” diye tepki gösterdi. Yelekli gruptakilerin eylemcileri “Akşama görüşürüz” diye tehdit ettiği öne sürüldü.
Eylemciler Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait dozerlerin ağaçları sökmesini engellemek için ağaçlara sarılınca polis biber gazıyla müdahale etti. Bu arada ağaç sökme makinesiyle, toplam 8 ağaç köklerinden sökerek götürdü; bazı eylemciler ağaçlar sökülürken ağladı.

‘Gitmiyorum, bu gece buradayım’
Eylemcilere destek olmak isteyen CHP’li milletvekilleri Hüseyin Aygün, Aylin Nazlıaka ve İlhan Cihaner, kampusa ağaçlar sökülürken geldi. CHP’li Aygün, ağaçlara doğru hareket eden bir dozer önüne geçti ve dozerin ilerlemesini durdurdu. CHP’li Nazlıaka da Aygün gibi dozerin önüne geçerek, iki kolunu yana açarak dozerin ilerlemesini engelledi. CHP’lilerin bu hareketi BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in Gezi Parkı’ndaki ağaçları söken dozerin önüne geçmesini hatırlattı.
Eylemciler milletvekillerine, “Siz giderseniz ağaçları katletmeye devam edecekler gitmeyin burada bizimle kalın” dedi. Aygün, “Bir iki saat burada kalıp gitmek samimiyetsizlik olur. Gece buradayım” cevabı verdi.
CHP’li Nazlıaka ise üzerinde büyükşehir belediyesine ait yelek bulunan iki kişiden belediyede çalıştıklarına ait kimlik kartlarını göstermesini istedi. Milletvekilleri ile bazı belediye çalışanları arasında da kısa süreli gerilim ve arbede yaşandı. Sabah saatlerinde gözaltına alınan 14 kişilik polis sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

 

BDP’li Önder’in izinde
ODTÜ Ormanı’nda yol yapımı nedeniyle ağaçların kesilmesini protesto eden gruba destek için olay yerine gelen CHP’li milletvekilleri Hüseyin Aygün ve Aylin Nazlıaka, dozerlerin önüne geçerek ağaç kesimini durdurdu. BDP’li Sırrı Süreyya Önder de Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesini engellemek için dozerin önüne geçmişti.

Bir önceki yazımız olan 28 Şubat davası gergin geçti başlıklı makalemizde 28 şubat davası, darbe ve emekli Korgeneral Engin Alan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *