CHP ’60 madde’ye neden evet dedi?

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda yeni anayasa çalışmaları devam ederken, Başbakan’ın “60 maddeyi çıkaralım” önerisine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun destek vermesinin arkasında Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan milletvekili Mustafa Balbay’la görüşmenin etkili olduğu ortaya çıktı.
Balbay’la 1 Ekim’de görüşen Kılıçdaroğlu’nun, CHP’li kurmaylarına tutuklu milletvekillerinin de içinde bulunduğu düzenlemeyi Ak Parti ile müzakere etme talimatı verdiği öğrenildi.
Siyaset kulisi Ak Parti’nin Uzlaşma Komisyonu’nun üzerinde uzlaşmaya vardığı 60 maddenin TBMM’den öncelikle çıkarılması önerisine CHP’nin neden destek verdiğine odaklanırken, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun son Balbay ziyaretinden çok etkilendiği öğrenildi. 1 Ekim’de Sincan Cezaevi’nde gerçekleşen Balbay ziyaretinde tutuklu milletvekillerinin durumunun gündeme geldiği, Balbay’ın kendisi için özel bir düzenleme talebinde olmadığı ancak sorunun çözülmesi gerektiğini de ifade ettiği bildirildi.
CHP lideri bu ziyaretin ardından CHP kurmaylarına, Balbay başta olmak üzere tutuklu milletvekillerini dışarı çıkaracak düzenleme üzerinde çalışma yürütmesi talimatı verdiği öğrenildi. CHP’li Uzlaşma Komisyonu üyesi ve Konya Milletvekili Atilla Kart, geçtiğimiz cuma günü Balbay ile yeniden biraraya gelerek tutuklu milletvekilleri konusunu geniş şekilde ele aldı.

Yine uzlaşılamadı

Bu arada Uzlaşma Komisyonu’nda görüşmeleri yarım kalan “Hakimler Kurulu” maddesinin müzakerelerine devam edildi. Ak Parti, “Adalet Bakanı’nın gerek gördüğü hallerde oy hakkı olmaksızın” toplantılara başkanlık etmesi konusundaki itirazını sürdürürken, CHP maddede uzlaşma olmaksızın Adalet Bakanı’nın kurul toplantılarına katılmasına karşı çıktı. Ak Parti dışındaki üç parti, TBMM’nin kurul üyelerini, üye tamsayısının üçte iki çoğunluğunun gizli oyuyla seçmesi konusunda mutabakata vardı. Ak Parti, kura usulüne de itiraz etti. MHP, kurul üye sayısının artırılmasını, baro ve üniversitelerden gelecek üye sayısının düşürülmesini, ayrıca Meclis’ten doğrudan seçime karşı çıktı. CHP, MHP ve BDP, mesleğe adaylık aşamasında yapılacak sınavın, mesleğe kabul sürecinin parçası olması sebebiyle kurul tarafından yapılması hususunun, “Hâkimlik mesleği ve teminatı” maddesinde değerlendirilmesi ve eklenmesini gerekli gördü. Yazım Komisyonu, bugün çalışmalarına “Savcılar Kurulu” maddesiyle devam edecek.

Pursaklar’ı kadın militanla çözerdim
Kılıçdaroğlu, Kadın Kolları Küçük Kurultayı’nın kapanışında yaptığı konuşmada, partiye yönelik eleştirilerini sıralarken, “Gideceksiniz, elini sıkacaksınız, sohbet edeceksiniz. Fakat biz tepeden bakmaya alışmışız” dedi.
Kılıçdaroğlu, bir anısını anlatırken de, “Siyasete yeni girmişim. Ankara’nın bir ilçesine gittik. Parti büyüklerimiz en önde, elleri cebinde küçük dağları ben yarattım diye gidiyorlar. Şimdi böyle kimseye ben olsam oy vermem. Fazla değil bakın Pursaklar Ankara’da burnumuzun dibinde. Emin olun Pursaklar’da 5 tane kadın militanımız olsa Pursaklar sorunu kalmaz. Ağırlığı CHP’nin oylarının az olduğu yerlere vermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan CHP tek isme mahkûm değil başlıklı makalemizde Adil Gür, Aslı Aydıntaşbaş ve CHP hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *