Chevening Bursu nedir?

Chevening Bursu ile İngiltere fırsatı

Birleşik Krallık Hükümeti tarafından yürütülen Chevening Burs Programı, İngiltere’de 3 aydan 1 yıla kadar yüksek lisans eğitimi veya araştırma çalışmaları için fırsat sunuyor. Avrupa çalışmaları, yargı reformu, hukuk, çevre çalışmaları, terörle mücadele, göç gibi çalışma alanlarında verilecek burs kapsamında öğrencilerin eğitim ücreti, konaklama ve yaşam masrafı gibi giderler finanse ediliyor. Adaylarda TC vatandaşı olmaları, çalışma alanlarıyla ilgili en az 2 yıl iş tecrübesine sahip olmaları ve iyi derecede İngilizce bilmeleri kriterleri aranıyor. Başvuruları 1 Kasım’a kadar devam ediyor.

İnönü Üniversitesi Pakistan’a açılıyor

Pakistan’da düzenlenen Rektörler Forumu’na katılan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, foruma katılan Superior, Foundation, Dow University of Health Sciences üniversiteleriyle akademik işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında, bu üniversitelerle akademisyen ve öğrenci değişimi, bilimsel araştırma projelerinde ortak çalışmaların yapılması, sağlık alanında ortak projelerin gerçekleştirilmesi gibi konularda işbirliği sağlanacak. İşbirliği kapsamında ayrıca daha önce Pakistan’dan Çin ve Hindistan’a gönderilen hastaların, Turgut Özal Tıp Merkezi’ne gönderilmesi de hedefleniyor.

Bursa’da bilim zamanı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl açılan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi yeni dönemde eğitici ve eğlenceli birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Uzaydan fiziğe, kimyadan arkeolojiye kadar farklı alanlarda atölye çalışmasının yer aldığı merkez, İstanbul, Yalova, Eskişehir, İzmir, Balıkesir gibi çevre illerden gelen öğrencileri de ağırlıyor. Yeni binasına taşınacak merkezde, ayrıca sömestr ve yaz aylarında çocukların katılabilecekleri Mucitler Akademisi  kampı düzenlenecek. Mayıs ayında yurtiçi ve yurtdışı katılımlı gerçekleşecek Bilim Şenliği’nin yanı sıra Bilimin Sultanları sergisini de ziyaretçiler görebilecekler.

Kocaeli Belediyesi 57 bin tablet dağıttı

Kocaeli’nde okuyan öğrencilere her yıl bilgisayar dağıtan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 6. ve 7. sınıfa giden öğrencilere tablet dağıttı. Milli Eğitim Bakanı Yrd. Orhan Erdem’in katılımıyla  gerçekleştirilen törende toplam 56 bin 939 tablet öğrencilere dağıtıldı. Bu yıl dağıtımı yapılan tabletlerle birlikte Büyükşehir Belediyesi, 5 yılda toplam 135 bin 472 bilgisayar dağıtımı gerçekleştirdi.

Sigortacılık sektörüne akademik destek

Sigorta sektöründeki istihdam açığını kapatmak amacıyla harekete geçen Bahçeşehir Üniversitesi, Sürekli Eğitim Merkezi’nde sunduğu eğitimlerle katılımcıları Bireysel Emeklilik Lisanslama Sınavı’na hazırlıyor. Bankacılık ve sigortacılık alanında kariyer yapmak isteyenlerin katılabileceği program sonunda katılımcıların Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından yapılacak lisanslandırma sınavını geçerek, sektörde iş bulmalarının sağlanması amaçlanıyor. Program kapsamında Finansbank’ta şube müdürlüğü ve bölge müdürlüğünün ardından, Finans Emeklilik ve Hayat A.Ş.’de genel müdür yardımcılığı görevinde bulunan Tülay Akova ve çeşitli bankalarda şube ve bölge müdürlüğü görevlerinde bulunan Soner Yıldırım eğitim verecek.

Gedizli öğrenciler, uzman ellere teslim

Gediz Üniversitesi’nin Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ) ile gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında öğrenciler birçok firmanın uluslararası iş deneyiminden yararlanabilecekler. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik ve ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler’in imzaladığı işbirliğiyle öğrenciler, aralarında dünya devlerinin de olduğu 200 firmanın üretim yaptığı, yıllık ticaret hacmi 5 milyar doları bulan ESBAŞ’ta yer alacaklar. Gediz Üniversitesi başta ABD ve Kanada olmak üzere birçok gelişmiş ülkede uygulanan Co-Op sistemini burada hayata geçirecek.

Havacılıkta üç kurumdan işbirliği

Boeing, Türk Hava Yolları (THY) ve İstanbul Teknik Üniversitesi, “Hava Ulaşımı Yönetimi” adıyla yeni bir akademik program başlatıyor. “Hava Ulaşımı Yönetimi” yüksek lisans programı, Türk sivil havacılığının gelecekteki iş liderlerini desteklemek üzere tasarlandı. THY yöneticilerinin görev alacağı program İTÜ’nün yeni Havacılık Enstitüsü tarafından yürütülecek. İki yıllık akademik program kapsamında ayrıca, Massachusetts Institute of Technology (MIT), İngiliz Cranfield Üniversitesi ve Kanada’daki University of British Columbia ile işbirliği yapılacak. Programda bitirme tezleri havayolu yöneticilerinin karşı karşıya olduğu, gerçek sorunları çözme üzerine yazılacak. Program, havayolu yönetiminin temelleri, havacılık ekonomisi, hukuku ve uyumluluk yönetimi gibi konuları kapsıyor.

10 ‘şeker yönetmen’ aranıyor

Anadolu Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Türkiye Diyabet Vakfı ve Lilly İlaç, diyabet konusunda kamuoyunda farkındalığı artırmak amacıyla kısa film yarışması düzenliyor. “10 Şeker Yönetmen Aranıyor” başlıklı yarışma “Kurmaca, Belgesel ve Kamu Spotu” başlıkları altında üç kategoride yapılacak. Yarışmaya iletişim ve güzel sanatlar fakültelerinin sinema televizyon bölümü öğrencileri 30 Ekim’e kadar başvurabiliyorlar. Ön elemenin ardından seçilen 10 aday yönetmen, Anadolu Üniversitesi Kampüsü’nde eğitim ve çalıştaylar içeren kampa alınacak; burada sundukları sinopsisleri 5 dakikalık bir kısa filme dönüştürme imkânı bulacaklar. Yarışmada dereceye giren filmler 29 Kasım’da yapılacak ödül töreninde duyurulacak. Yarışmada birinciye 5 bin TL, ikinciye 3 bin 500 TL ve üçüncüye 2 bin TL ödül verilecek.

 

Bir önceki yazımız olan Dershanelerin kaldırılmasında son durum başlıklı makalemizde dershane öğretmenleri, Dershane öğretmenlerine ne olacak ve Dershaneler ne zaman kapatılacak hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *