Cep’ten tahrik olanlar!

Televizyon maceramız yeni bir hal alıyor. Tüplü, LCD, plazma, salon salomanje geniş, büyük ekran televizyonun karşısına geç, kumandayı eline al, şöyle bir uzan kanepeye, seç kanalı bak keyfine. Birçoğumuz için rutin olan günlük televizyon izleme alışkanlığımız yavaş yavaş yeniden şekillenmeye başladı.

Teknolojiyi hızlı kabul eden, ne çıkarsa ‘alıp kullanayım’ diyenler çoktan yukarıdaki geleneksel TV izleme şeklini değiştirdi bile. Ne mi yapıyor onlar?
Tek ekrandan TV izlemektense çok ekrana geçiş yaptılar. Nerede ne ekran buluyorlarsa, küçük büyük demiyor, açıyorlar televizyonu, dalıyorlar içeriğe…
İnternet TV olarak adlandırılan yeni teknoloji sayesinde sadece TV’ye bağımlı olma dönemi son buldu. Bilgisayardan (laptop da olur), tablet PC’den veya cep telefonundan TV geldi artık. Internet altyapısı tarafında telekom ve cep operatörlerinin büyük yatırımları da sonunda kendisine etkili bir test alanı bulmuş oldu.

Köprüde bir ses var…
Barcelona-Real Madrid maçı. Meraklısı bilir, o meşhur deyimiyle El Clasico… Dünya genelinde 400 milyon izleyiciyi kendisine izlettiren bir içerik şöleni. İstanbul’da, köprüden geçen dört kişilik bir otomobil. Akşam saati, 9’u çeyrek geçiyor. Bir tarafta o muhteşem Boğaz, diğer tarafta trafiğin karmaşık sesi. Arka koltuktan farklı bir ses… Barcelona’daki maçta ilk gol geliyor. Sesler yükseliyor, boğazın sesini, heyacanını bastırıyor. Real Madrid 1-0 öne geçiyor. “Bu maç böyle bitmez. 2-1 Barcelona alır” cümlesi geliyor arka taraftan…

Bu ekrana neler sığar?
iPhone’un o küçük ekranında NTV Spor kanalının naklen verdiği maç, gayet kaliteli bir çözünürlükte, köprünün üstünde 3G hızıyla ve kesintisiz… İzleyicisini nerede olsa buluyor.
‘Turkcell’in geçtiğimiz günlerde TVPlus adıyla yenilediği mobil TV platformu ne işe yarıyor?’ diyenlere işte bunun yanıtı. Ayda 5 TL, data (internet) bedava, kotadan da yemiyor…
Turkcell tek değil bu arenada. TTNET’in Tivibu’su, Digiturk’ün ‘IQ’ adlı kutusu da işte bu işe yarıyor.
Üç platformun, ‘Acaba Türkiye’nin Netflix’i kim olur?’ yarışında sahip olduğu içerik gücüyle Digitürk kendini öne atıyor. ABD’deki modelin hızlı yükselişine bakıldığında öne çıkan oyuncunun milyon dolarları kasasına atmaması büyük sürpriz olur.

Maçı kim kazandı?
3 platformun savaşında ‘erotik’ içerik tarafında tek oyuncu olan Digitürk, futbol konusunda olduğu gibi burada da rakiplerine ‘kıskançlık hissi’ veriyor.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yoğun şekilde mücadele ettiği bu yöndeki ‘zararlı’ içeriğin TTNET ve Turkcell tarafında olmaması bir tesadüf olmasa gerek. Digitürk’ün erotik içerikten elde ettiği gelirlerin o kadar da küçük bir hacime işaret etmediğini not edelim.
“İyi ki varsın Digitürk” diyenler haklı çıkıyor olsa gerek. Maç bitti. 2-1… Ama kazanan ‘Barça’ değil ‘Real’ oldu. Üçlü maçın sonucu acaba ne olur? Yanıtı az sonra… Bizde kalın, iyi seyirler…

Bir önceki yazımız olan Apple'ın kurucusundan Windows'a şok sözler! başlıklı makalemizde apple, bbc ve california hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *