Ceplerden acil durum mesajı

Başbakanlık; başta deprem olmak üzere meydana gelen bir afetin ardından ilgili bütün kamu birimlerinin etkin ve koordineli bir biçimde çalışmasını sağlamak için Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde yeni bir yönetmelik hazırladı. Yönetmelikle; depremin oluş anından yani “sıfırıncı dakika”dan itibaren devlet ve belediye birimlerinin bir talimat beklemeden nasıl harakete geçecekleriyle ilgili organizasyon sistemi oluşturuldu. AFAD; kuracağı bir sunucu ile afetin olduğu bölgede yaşayan bütün kullanıcıların cep telefonlarına “ikaz ve acil durum” mesajları gönderecek.

Yönetmelikte; ulusal ve yerel düzeyde olay türü ve ölçeğine göre esnek yapıda müdahale organizasyon sistemi oluşturuldu. Yani, devletin bürokratik yapısı afet durumunda acil müdahaleye olanak sağlayacak şekilde esnetildi. Afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak çalışmalar tamamlandı. Afet ve acil durumlara ilişkin çalışmalarda görev alacak hizmet birimleri ve koordinasyon birimlerine ait rol ve sorumluluklar belirlendi. Tüm bakanlık kurum ve kuruluşları ile afetin sıfırıncı dakikasına hazırlanılarak yapacakları çalışmalar kayıt altına alındı.
AFAD’a kurulacak sunucu üzerinden GSM operatörlerinin (AVEA, Turkcell, Vodafone) sağlayacağı Cell Broadcast (hücresel yayın sistemi) yöntemiyle 112. kanaldan ikaz ve alarm haberleri ile afet ve acil durum haberleri, tehlike bölgelerinde yaşayan halkın cep telefonlarına mesaj olarak gönderilecek.

Türkiye 15 bölgeye ayrıldı
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da dün düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’yi afetselliğine göre 15 bölgeye ayırdıklarını ve bu bölgeler içinde 27 lojistik merkezi kurma çalışmalarının başlatıldığını söyledi. Atalay, toplanma alanlarına AVM yapıldığı iddiaları için de “Ben size somut şu şöyleydi AVM yapıldı gibi bir şey söylemeyeceğim ama çok dikkatliyiz. Biz valiliğimizde onun açılışını ben yaptım” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Swarovski lokale yöneliyor başlıklı makalemizde blog, facebook ve google hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *