Cephede mesafe kalmadı

Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul – Gyeongju Dünya Kültür Exposu’nun bölgede ve tüm dünyada barışa, hoşgörüye ve kardeşliğe vesile olmasını dileyerek, “100 bini aşkın insanın öldürüldüğü bir Suriye’de, binlerce insanın öldürüldüğü bir Mısır’da, bu olaylar cereyan ederken, bölgenin böyle hassas olduğu bir dönemde, barışa her zamandan çok daha fazlasıyla ihtiyacımız olduğu bir dönemde, inanıyorum ki bu buluşma, medeniyetler buluşmasına da çok çok önemli bir zemin teşkil edecektir” dedi.
Erdoğan, İstanbul ve Güney Kore’nin Gyeongju şehri arasında kültür bağı oluşturmak amacıyla düzenlenen İstanbul – Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013’ün Ayasofya Meydanı’ndaki açılışında yaptığı konuşmada, katılımcıları Korece selamladı. Fuarın hayırlı ve devletler ile halklar arasında daha yakın, daha güçlü ilişkilerin tesisine vesile olmasını dileyen Erdoğan, “Misafirlerimize bir şeyi hatırlatmak istiyorum. Bulunduğumuz nokta, dünyanın merkezidir” dedi.

Cephede mesafe kalmadı
Esasen, Türkiye ve Kore arasında tarihin derinliklerine dayanan güçlü bir dostluk bağı bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi: “Göktürkler döneminde başlayan ilişkilerimiz, Kore Savaşı ile yeni bir aşamaya geçti. Kore Savaşı, cephede kader birliği yapan Türk ve Kore halkları arasında, coğrafi mesafeyi ortadan kaldıran kalıcı kardeşlik bağları kurdu. Bizlerin görevi, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin bu özel niteliğini ve samimiyetini, aynı canlılıkla, ancak yeni ve ileri bir vizyonla genç nesillere aktarmaktır.”
Başbakan Erdoğan, dostluğun geçen yıl stratejik ortaklık düzeyine çıkartıldığını belirterek, şöyle devam etti:
“Ülkelerimiz arasında bugün imzalanan Kültür Anlaşması’nın, gerçekleştireceğimiz ortak faaliyetlerin zeminini oluşturacağına inanıyorum. Yine açılışını yaptığımız ‘Dünya Kültür Fuarı’nı da bu bakımdan önemli bir fırsat olarak görüyorum. Dünya Kültür Fuarı’nın ikinci olarak Gyeongju ile birlikte İstanbul’da düzenleniyor olmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz.”

 

Barış mesajı veriliyor
İstanbul – Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 katılımcıları onuruna bir akşam yemeği verildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş evsahipliğindeki yemek, Topkapı Sarayı 1. Avlu’da gerçekleştirildi. Topbaş, yemekte yaptığı konuşmada, İstanbul’un barış, hoşgörü ve kardeşlik temalarıyla ilmek ilmek dokunmuş bir şehir olduğunu söyledi. İpek Yolu’nun tarihi bir barış yolu olduğunu dile getiren Topbaş, “İpek Yolu’nun en doğusuyla en batısını birleştiren, ekonomik ve ticaret olgusuyla medeniyetleri birbirine kavuşturan bu güzel geçmişi, bugün de güncelleyerek dünya insanlarına buradan barış mesajı vermek istedik. Bunu yaparken de çok heyecanlandık çünkü Güney Kore ile Türkiye arasında dünyada gıpta edilen bir kardeşlik ilişkisi, adeta bir kan kardeşliği var” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Hande Yener Youtube sahtekarlığı mı yaptı? başlıklı makalemizde atiye, Barbaros ve Bedük hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *