Cemal Hünal ve Betül Alganatay’dan samimi röportaj

Çekimleri devam eden ‘Kırmızı’ filminde iki sevgiliyi oynayan Cemal Hünal ve Betül Alganatay, “Çekmesi, anlatması ve oynaması zor bir projenin içindeyiz” diyor

Yücel Müştekin’in senaryosunu yazıp yönettiği ‘Kırmızı’, aşkın farklı hallerini irdeliyor. Aralık ayında vizyona girmesi planan filmde Cemal Hünal şizofren bir karakteri, Betül Alganatay ise onun sevgilisi ‘Aslı’yı oynuyor.
İkili, “Çekmesi de, anlatması da, oynaması da çok zor bir film” diyor.

‘Kırmızı’da sizi baştan çıkaran neydi?
Cemal Hünal: Beni çeken senaryo oldu. Değişkenleri fazla ve stabil olmayan bir hayatta, zaten şizofrenik olan karakterimiz algılayamadığı durumlarda buluyor kendini.
Betül Alganatay: Benim için de senaryo en önemli etkendi. İlişkilerin ve hayatın sorgulanması, olaylar dizgesinde oynadığım karakterin kayboluşu… Karakterlerin yaşadığı beklenmedik olaylar, beni çekti.

Filmin sloganı “Kırmızı sadece bir renk değildir”, sizce de öyle mi?
C.H.: Bu film için geçerli. Ben kırmızı bir araba ya da şişeye baktığımda aynı şeyi hissetmiyorum.
B:A.: Kırmızının imaj olarak bende uyandırdığı şey, daha çok korkular ve şehvet olabilir. Daha dominant bir duygu durumu benim için.

Betül Hanım, Quentin Tarantino’nun çekeceği ‘The Dominican’ filminde de başrol oynayacağınız yazıldı, doğru mu?
B:A.: Tony Tarantino bizim yapımcımız. Sadece Tarantino yapım şirketi yapmıyor, üç ayrı prodüksiyon şirketinin ortak projesi. Ben de başrollerden birinin metresini oynuyorum.
Provalardan çıkıp, Türkiye’ye geldim. ‘Kırmızı’nın senaryosu gerçekten çok hoşuma gitti.

Yönetmen Yücel Müştekin’le ilk kez çalışıyorsunuz sanırım…
B:A.: Evet, ben bu ekiple ilk defa bir araya geliyorum.
C.H.: Biz de ilk defa çalışıyoruz. Sinema çok fazla eşikten geçen bir sanat dalı… Yaptıklarımızı birbirimize doğru tercüme etmemiz lazım. Takımın da sinerji içinde olması çok önemli. Özellikle sanat yaparken bu çok önemli…

“BABA OLMAK KIRILMA NOKTAM”

Hâlâ ‘Issız adam’ diyorlar size. O rolün üzerinize yapışması rahatsız ediyor mu?
C.H. Geçtiğimiz 10 senedeki en başarılı projelerden biri. Şikayetim yok, benim için gurur kaynağı.

‘Kırmızı’da şizofren birini canlandırıyorsunuz. ‘Umut’ karakteri sizi zorlayacak mı?
Bu hikayeyi çekmesi de, anlatması da, oynaması da çok zor. Hep beraber kaşınıyoruz yani…

Filmde ‘Umut’un hayatına dair kırılma noktalarını izleyeceğiz. Sizin hayatınızdaki kırılma noktası ne?
Baba oldum mesela, iyi bir kırılma noktası…

Nasıl bir duygu?
Dünyadaki en güzel şey. Şimdiye kadar yaptığım en keyifli iş. Hayattaki temel önceliğiniz değişiyor. Ben erken kalktığım için yanıma alıyorum onu, sabah saatlerini beraber geçiriyoruz.

“YENİ BİR ŞEY DENİYORUZ”

* ‘Kırmızı’, benim ilk uzun metraj sinema filmim. Cemal, benim çok takdir ettiğim bir oyuncu. Hikayeyi yazarken aklımdaki güçlü adaylardan birisiydi. Betül’le ilgili yapımcım Hasan Fırıncı, “Sana öyle bir ‘Aslı’ buldum ki, görünce budur diyeceksin” dedi. İyi ki Betül’ü seçmişiz.
* Türk sinemasında farklı bir şey yapıyoruz. Hikayenin tarzı, duygu iniş çıkışları, bakış açısı çok başka. Biz gerilim drama diyoruz ama başka bir film olacak. Kendi alanında yeni bir deneme diyebiliriz.
* ‘Kırmızı’, kelimenin tam anlamıyla hayattır. Senaryo biraz mevcut durumun getirdikleri ile başetme üzerine kurulu. Aralık sonu gibi vizyon düşünüyoruz.

SENEM AYDIN

Bir önceki yazımız olan Filiz Kaynak, Vahide Perçin'e övgüler yağdırdı başlıklı makalemizde filiz kaynak ve Vahide Perçin hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *