Çaykovski’ye sansür

Guardian’da yer alan bir habere göre, ünlü besteci Çaykovski’nin hayatını konu alan ve 2014 Sochi Olimpiyatları’nda gösterilmesi planlanan film, Rusya’nın “eşcinsellik propagandası”nı yasaklayan yeni yasası yüzünden otosansüre maruz kaldı.
Çaykovski’nin hayatını anlatacak biyografi türündeki filmin senaristi Yuri Arabov, Izvestiya gazetesine açıklamalarda bulundu. Senarist, hakkında eşcinsel olduğuna dair iddialar ortaya atılan Çaykovski’nin eşcinsel olduğunu reddetti. Arabov ünlü bestecinin hayatını ‘ailesiz kalmış genç bir bestecinin, başka bir adamın yanında hayatını sürdürmesi ve eşcinsellik dedikoduları yüzünden sıkıntı çekmesi’ şeklinde anlattıklarını ifade etti. Filmin yapımcısı Sabina Yeremeyava da, filmin eşcinsel propagandası yapmadığını ve yasalara karşı olmadığını açıkladı.
Filmin yönetmeni Kiril Serebrennikov, 2012 yılının ağustos ayında bir Çaykovski biyografisi çekmek istediğini, ancak bestecinin eşcinsel olması yüzünden devlet yetkililerinin destek sağlamak konusunda çekinceleri olduğunu açıklamıştı. Ancak bu sene düzenlenen senaryo yarışmasında film hükümetin desteğini kazandı.
Novaya Gazeta film eleştirmeni Larisa Malyukova, geçtiğimiz sene filmin senaryosunu okuduğunu ve o senaryoda Çaykovski’nin genç bir adam için duyduğu aşktan çektiği acının yer aldığını iddia etti. Bu açıklama, senarist Arabov’un filmde eşcinsellik öğesi bulunmadığını belirtmesi ve filmin yeni senaryosuyla hükümet desteği alması, Rusya’da yeni yasanın sanatçılar üzerinde otosansür etkisine şimdiden başladığına işaret ediyor.

Bir önceki yazımız olan Belle and Sebastian fırtına gibi esti başlıklı makalemizde 24 ağustos 2013 belle and sebastian konseri, Belle and Sebastian ve Belle and Sebastian 2013 istanbul konseri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *