Casus değil aşığım!

Başbakanlık’a bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda (YTB) ortaya çıkarılan gizli dinleme olayının altından şüphelilerden Azime D.’nin gönül ilişkileri çıktı. Azime D. başkanlıkta çalışan, ilişkide olduğu kişiyi kıskandığını ve böceğe bu yüzden başvurduğunu ifadesinde anlatırken, adı gizlenen bir başka işadamıyla da ilişkisi bulunduğu, bu nedenle eşinden ayrılan işadamının ofisine de böcek yerleştirdiği anlaşıldı.

İşadamı da dinlendi

Casusluk iddialarıyla kamuoyu gündemine taşınan gizli dinleme olayıyla ilgili başlatılan soruşturmada gözaltına alınan şüphelilerin tamamı serbest bırakılırken, soruşturma çerçevesinde ilginç bilgiler ortaya çıktı. Milliyet’in ulaştığı bilgilere göre, dinleme olayının iki kadın aktörü, gönül ilişkileri nedeniyle bu yönteme başvurdu. Dosyaya yansıyan bilgilere göre, olayın baş aktörü olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Azime D., kurumda görevli bir kişiyle gönül ilişkisi olduğunu, bu kişiyi dinlemek için Fatma A. aracılıyla kuruma böcek koydurduğunu itiraf etti.
Aynı soruşturmada gözaltına alınan diğer kadın şüpheli Fatma A. da ifadesinde benzer bilgilere yer verdi. Aynı biçimde böcekleri kendisinin yerleştirdiğini anlatan Fatma A.’nın, “Böcekleri Azime D.’nin bilgisi olmadan yerleştirdim” dediği öğrenildi.

Bin dolara aldı
Ayrıca, Azime D.’nin, gönül ilişkisinde olduğu Ankaralı bir işadamının da ofisine benzer biçimde böcek yerleştirdiği tespit edildi. İşadamının, Azime D. ile yaşadığı gizli aşk nedeniyle eşinden ayrıldığı belirlendi. Diğer şüpheli Fatma A.’nın ise reklam firması sahibi olan şüpheli Mustafa G. ile gönül ilişkisinin bulunduğu anlaşıldı.
Şüpheli Azime D.’nin dinleme cihazlarını internetten yaklaşık bin dolara satın aldığı saptandı. Takılan cep telefonu kartlarıyla dışarıdan yapılacak aramalarda gerçekleşen dinlemelerde kullanılan cihazların, pazarlama firması tarafından cep telefonu kartları takılı olarak Azime D.’ye gönderildiği ortaya çıktı. YTB’deki cihazlardan birisinde bulunan GSM kartının daha önce İstanbul’a gelen bir İranlının kimliğinin kullanılarak alındığı ve söz konusu cihaza takıldığı tespit edildi. Azime D.‘nin cihaz bulunmadan önce dinleyeceği kişiyi, cihazı test etmek için 400 kez aradığı ortaya çıktı.

İlbank’ta rüşvet

Bu arada, aynı soruşturma dosyasında İller Bankası ile ilgili tanıtım ve reklam ihalesine fesat karıştırma ve rüşvet iddiasıyla ayrı bir başlık bulunduğu öğrenildi. Bu kapsamda, aynı zamanda reklam ve tanıtım organizasyonlarıyla ilgilenen şüpheliler Azime D. ve Fatma A.’nın, işadamı Mustafa G. aracılığıyla tanıştıkları banka yöneticileriyle görüşerek ihale aldıkları saptandı.
Bu çerçevede, şüpheli iki kadının kadın şube müdürüne rüşvet kapsamında cep telefonu ve tablet bilgisayar verdiği belirlendi. Ayrıca, ihale öncesinde, yürürlükteki ihale mevzuatına aykırı biçimde İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ö.F.İ. ile işadamı Mustafa G. ve Fatma A.’nın birlikte yemek yedikleri polisin takibine takıldı. İhale çerçevesinde, Fatma A. ile Azime D.’nin ihalenin oluşması için gereken birden fazla firma olması koşulunu sağlamak amacıyla 3-4 firma adına sahte ihale başvuruları için evrak hazırladıkları iddia edildi.

Bir önceki yazımız olan Elif Yavuz ve sevgilisi Langdon sarılarak ölmüş başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *