Çarşı gerçekten de her şeye karşı!

Beşiktaş taraftar grubu Çarşı, Uluslararası Astronomi Birliği’nin Plüton’u gezegenlikten çıkarmasının 7’nci yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.


Uluslararası Astronomi Birliği ’nin 24 Ağustos 2006’da ‘gezegen’ teriminin tanımını yeniden yaptığı, Plüton’un gezegenlikten çıkarıldığı hatırlatılan açıklama şöyle:
“O gün ne oldu da, siz kalktınız tanım değişikliğine gittiniz? En büyüğü Charon olmak üzere üç evladı olan Plüton gezegen olarak kalsa Dünya tersine mi dönerdi? Tam da Eylül ayında okullar açılacakken ve bütün müfredat güneş sistemimizde dokuz gezegen olduğu bilgisi ile kaplıyken, insanlığın 1930 yılında tanıdığı Plüton ise 76 yıl sonra yollarını ayıracak olması bize biraz garip geldi. Paris’teki birlik, Plüton’u sadece gezegenlikten diskalifiye etmekle kalmadı, adını da silerek kendisine bir numara verdi: 134340”
Plüton’un isminin silinip yerine numara verilmesine biz bu topraklardan aşinaydık mesela. Bu topraklarda yaşayan halkların numaralandırılmasından, insanların fişlenmesinden, isimlerinin değiştirilmesinden aşinaydık. İnsanların ötekileştirilmesinden aşinaydık.

‘Kendimize de karşı çıkıyoruz’
Nasıl ki Plüton, diğer sekiz kardeşiyle uzayda salına salına, güneşin etrafında huşu içinde dönerken birdenbire kovuldu ise biz de burada ‘Bütün halklar kardeştir, inanmayan kalleştir’ dediğimizde zulme uğruyorduk. ‘Çarşı neden her şeye karşı çıkıyor?’ sorusu manasızdır. Kendimize de karşı çıkıyoruz. Hak yerini bulana kadar Çarşı her türlü adaletsizliğe karşı olmayı erdem olarak bilir.”

‘Gezegen meselesi değil’
“Rakiplerimizle mücadele ederken, hakemin yanlış kararı bizim lehimize olsa da sahadaki adaletsizliği, rakibimizin hakkının yenmiş olmasını görmemezlikten gelmeyiz. Hayatın içindeki her türlü adaletsizlik ve haksızlık, sahalarda da, sokaklarda da tarafımızca reddedilir. Fezaya gittik, tavrımız yine değişmedi. Birikmiş çok hikâyemiz var bizim. İnsanlar, hikâyelerini mağara duvarlarına resmettiler. Biz de sevinçlerimizi, acılarımızı pankartlarımıza yazdık. Pankartlar, bizim hafızamızdır. Aramızdan ayrılışının yedinci yılında kendisini özlediğimizi ve unutmadığımızı belirterek Plüton’a bir kez daha selam olsun. Mesele sadece bir gezegen meselesi değildir. Çarşı vicdandır.”

Bir önceki yazımız olan Olimpiyatlarda olağanüstü hal başlıklı makalemizde 2014 Kış Olimpiyatları nerede yapılacak, 2014 soçi Kış Olimpiyatları ve 2014 soçi Kış Olimpiyatları ne zaman yapılacak hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *