Çarptı kaçtı ilk duruşmada çıktı!

Üniversite öğrencisi Aslı Ayan’ın ölümüne neden olan kaza geçtiğimiz mayıs ayında Maltepe Sahil Yolu’nda meydana geldi. İddiaya göre, alkol nedeniyle ehliyetine el konulan Eyüp Hakan Yücel’in kullandığı araç, gece saat 03.00 sıralarında trafik uygulaması yapan polisler tarafından durdurulmak istendi. Ancak Yücel, ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçmaya başladı. Ardından da Yücel, arkadaşı Mehmet Ali Kazan’la birlikte yolun karşısına geçmeye çalışan Aslı Ayan’a çarptı. Genç kız çarpmanın etkisiyle 33 metre uzağa düşerken, sürücü Yücel olay yerinden kaçtı. Olaydan bir gün sonra teslim olan Eyüp Hakan Yücel, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Birinci derecede kusurlu
Kazaya ilişkin hazırlanan iddianamede, sağ şeritten gitmesi gereken sürücü Yücel’in en sol şeritten gittiği, 50 kilometre olan hız sınırını aştığı ve trafik işaretlerine de uymadığı belirtildi. Birinci derecede kusurlu olduğu tespiti yapılan Yücel’in ‘Bilinçli taksirle ölüme neden olma’ suçundan 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı. Anadolu Adalet Sarayı 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmada Yücel, savunma yaptı. İfadesinde, olayın olduğu yerde ışığın olmadığını belirten Yücel, şunları söyledi:
“Maktuleyi erkek arkadaşıyla kol kola gördüm. Ancak bir anda erkek arkadaşının kolundan kurtularak geri döndü ve hızla karşıya geçmeye çalıştı. Ben frene dahi basmaya fırsat bulamadan kaza meydana geldi. Başıma ilk defa böyle bir şey geldiğinden ne yapacağımı şaşırdım.
Çarpmanın etkisiyle maktulenin havaya kalkıp yere düştüğünü görünce o anda kesin ölmüştür diye düşündüm. Yaralı olabileceği aklıma gelmedi. Tam da kendimde değildim. Kalbim sıkıştı, o halimle oradan ayrıldım.”
3.5 ay sonra tahliye
Çok üzgün olduğunu da belirten Eyüp Yücel, “Olay yerinden kaçtığım için de çok pişmanım. Maddi ve manevi olarak affedilmem hususunda elimden geleni yapacağım” diye konuştu. Mahkeme hakimi Remzi Özdemir, sanığın üzerine atılı suçun niteliği gereği taksirli suçlardan olması, delillerin toplanmış bulunması ve var olan delillerin karartılma ihtimalinin olmaması nedeniyle sanığın tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Bir önceki yazımız olan Sahte Can Baba'lar ve şiirleri başlıklı makalemizde can baba, can dündar ve Can Yücel doğum günü hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *