CAP nedir? CAP görevi ne anlama gelir?

Cap nedir? Cap görevi ne anlama gelir? CAP’ın açılımı nedir? CAP ne anlama gelir? Türkiye’nin CAP görevi , Türkiye Suriye savaşı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Suriye’ye savaş açacağı dünya gündeminin en önemli konusu şu günlerde… 2003 yılında başlayan ve Saddam Hüseyin’in devrilmesiyle son bulan Irak savaşında olduğu gibi komşumuz Suriye’ye açılacak olan savaş Türkiye’yi de doğrudan etkileyecektir. Savaş çıkmadan aylar önce başlayan iç savaş da bile bunun etkilerini görmüştük zaten. Gerek iç savaştan kaçan Suriyeliler gerekse Hatay’a düşen top mermileri olası bir ABD-Suriye savaşında Türkiye’nin etkilneceğini gösteriyordu.

Irak Savaşı‘nda ABD’ye Adana’daki İncirlik üssünü açan Türkiye’nin olası Suriye savaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne nasıl yardımcı olacağı tartışma konusu… Bu tartışmalarla ilgili Milliyet gazetesi yazarı Serpil Çevikcan önemli bir bilgiyi aktardı. Çevikcan’ın yazısına göre Türkiye, olası bir Suriye-ABD savaşında CAP görevi gerçekleştirecek. Peki CAP görevi nedir ve CAP görevi ne anlama gelmektedir?

CAP GÖREVİ NE ANLAMA GELİR ? CAP ‘IN AÇILIMI NEDİR?

CAP görevi aslında kendi içerisinde birkaç farklı türe ayrılan bir havacılık terimidir. Kısacası koruyuculuk yapma anlamına gelen CAP görevi , kendi içerisinde HAVCAP , BARCAP , TARCAP ve AMBUSH CAP olarak 4’e ayrılmaktadır.

Suriye’de gerçekleşecek olan olağan savaş durumundan örnek vermek gerekirse…
NATO kapsamında Suriye açılacak olan savaşta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) koalisyon güçlerinin korumalığını yapacak. Çevikcan’ın yazısında Türkiye’nin Suriye savaşındaki rolünün savaşa katılacak olan uçakların korunması olarak açıklıyor. CAP görevi ‘ne göre Türkiye Adana, Malatya ve Diyarbakır’daki hava üstleri aktif olarak kullanıma açacak. Türkiye bu ana jet üstlerinin korumasını da kendisi sağlayacak.

 

Bir önceki yazımız olan 3. Köprü Yunus Emre olsun başlıklı makalemizde 3. köprünün adı, alevi ve cumhurbaşkanı abdullah gül hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *