Büyük savaş başlıyor

‘Oyuncunun Kabesi’ olarak bilinen Avrupa’nın en büyük video oyunları fuarı Gamescom, Almanya’nın Köln kentinde tüm hızıyla sürüyor. Yarın kapandığında rekor sayıda ziyaretçinin, 300 bin kişinin katılması beklenen Gamescom’da, çılgın kalabalıkların ilgisi bu yıl Sony ve Microsoft’un yeni nesil oyun konsolları PlayStation 4 ve Xbox One üzerinde odaklanmıştı.
Kasımda Türkiye’ye Avrupa’yla aynı anda, 29 Kasım’da girecek PS4’ün fiyatının 1.250-1.300 TL arasında olması bekleniyor. PS3’ün Türkiye’ye yıllar önce 1.700 TL gibi bir etiketle girdiği düşünüldüğünde, kapasitesi önceki nesil konsolun kat kat üzerinde olan PS4’ün daha geniş kitleleler tarafından kucaklanacağı öngörülebilir.
Köln’de Gamescom’un açılışından bir gün önce, her yıl olduğu gibi Sony PlayStation’ın özel tanıtım etkinliği vardı. Çoğu gazeteci, Avrupa’nın dört bir yanından binlerce kişi, heyecan açısından PlayStation’ın ilk yıllarına döndüklerini söyleyen Sony yetkililerini dinledi.
Yıl sonuna kadar PS4’e özel 33 oyun raflardaki yerini alacak. Bunlardan dikkat çekenleri “Assasin’s Creed Black Flag”, “Battlefield 4”, “Call of Duty: Ghosts”, “Drive Club”, “Shadow of the Beast”, “Fifa 14” ve parmaklarımızın ucunda bir hacker’a hayat vereceğimiz “Watch Dogs”. PS4 platformunda bağımsız oyun geliştiricilere daha fazla yer vereceklerini açıklayan Sony yetkilileri, PS Vita’da da fiyat indirimine gidildiğini duyurdu. Kapasitesiyle piyasanın en iyi elkonsolu PS Vita, cep telefonu ve tabletler karşısında beklediği ilgiyi görememişti. Ancak Sony, PS Vita için ABD’de 50 dolar, Avrupa’da 50 euro indirim açıklayarak, el konsoluna ilgiyi körüklemek için güzel bir hamle yaptı. Bağımsız oyun geliştiricilerinin işini kolaylaştırmak için yeni program ilan eden Sony, böylece yıllardır eleştirilen bir konuyu gündeminden çıkardı. PS4’ün Xbox One karşısındaki büyük avantajlarından biri de piyasaya çıkış tarihinin açıklanmasıydı.
Yılbaşından önce satışa çıkacağıdüşünülen Xbox One içinse henüz net bir tarih yok. Konsolun 2014 ilkbaharında Türkiye’de olması bekleniyor.

Sektöre konsol dopingi
Online ve “Clash fo Clans”, “Angry Birds” gibi bedava (free-to-play) oyunların son yıllarda büyük ilgi görmesi, 2012’nin ocak ayından beri sektörün ekonomik hacmini olumsuz etkiliyor. Ancak PS4 ve Xbox One’ın bu trendi tersine çevirmesi bekleniyor. Hesaplar, 2012’de 63.4 milyar dolar olan oyun sektörü hacminin, 2017’de 86.9 milyar dolar olacağını gösteriyor. Bu rakam da konsol oyunlarının payıysa 31.2 milyar dolar olacak. Geçen yıl 8.8 milyar dolar ciro yapan online ve mobil oyunların ekonomik hacmiyse 2017’de 14.4 milyar dolara yükselecek. PS4’ün daha çıkmadan 1 milyon ön sipariş alması da önemli bir veri.

Fuara Titanfall darbesİ
Gamescom’un en ilgi çeken oyunlarından biri de “Respawn Entertainment”ın ilk işi “Titanfall” oldu. Klasik bir FPS’den çok daha fazlasını vaat eden “Titanfall”, türe ilgi duymayanları bile cezbedecek düzeyde grafiklere ve oynanışa sahip. “Pilot” veya “titan” sınıflarından birine kumanda ettiğimiz oyunda yıldızlararası üretim şirketi ve milis güçleri arasındaki savaşa yön veriyoruz; jetpack’le çatıdan çatıya atlayıp, düşmanların tepesine inebiliyoruz. ‘Titanfall’, Microsoft’un bulut sistemiyle online dünyaya sağlam bir giriş yapacak. PlayStation fanatiklerine üzücü haber, oyun yalnızca Xbox ve PC’de çıkacak.

GameX, 5-8 Eylül’de
Bugüne kadar 1 milyona yakın oyun severi bir araya getiren GameX Uluslararası Dijital Oyun Fuarı’nın 8’ncisi 5-8 Eylül 2013 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. GameX her yıl olduğu gibi yine güzel şovlara, yeni oyunların lansmanına ve dünya çapındaki oyun turnuvalarına ev sahipliği yapacak.
Dünyanın önde gelen MOBA oyunlarından Heroes of Newerth’ün Nfinity Games sayesinde oyuncularla buluşacağı GameX, Nfinity Games’in bir diğer büyük etkinliği olan 90 bin TL ödüllü “2. Ulusal Turnuva”ya da ev sahipliği yapacak. Riot Games’in ülkemizde de oldukça ses getiren oyunu League of Legends’ın, EA Sports’un fenomen oyunu FIFA’nın ve Blizzard’ın RTS oyunu StarCraft II’nin de bulunacağı GameX’te, Playstore, 500 metrekarelik devasa alanıyla henüz piyasaya çıkmamış ünlü oyunları hediye edecek.

Bir önceki yazımız olan Sosyal medya ölüm korkusunu azaltıyor başlıklı makalemizde abd, mutluluk ve ölüm hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *