Büyük Anadolu ‘Balo’su başlıyor!

Büyük Anadolu Lojistik Projesi ile sanayicinin rekabet gücünü artırmayı hedeflediklerini belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:
“Anadolu sanayicisi, ürünlerini demiryolundan Avrupa’ya ulaştıramıyordu. Özellikle nakliye masrafları, Anadolu’daki sanayicimizin rekabet gücünü engelliyor. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşması olmasına rağmen, bu avantajı sadece batıdaki iller kullanabiliyor. İstanbul, ihracatının yüzde 51’ini, İzmir 61, Bursa 78’ini Avrupa’ya yaparken; Konya yüzde 33’ünü, Gaziantep ise sadece 24’ünü Avrupa’ya yapabiliyor. Nakliye rekabet gücünü azalttığı için; Anadolu, Gümrük Birliği’ne giremiyor. Balo projesi ile bu sorunu çözeceğiz.”

İlk sefer Almanya’ya

8 Eylül’de ilk yük treninin Münih’e hareket edeceğini belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle dedi:
“Artık, sanayicilerimiz ürünlerini demiryoluyla daha uygun navlunlarla Avrupa’ya yollayacak. Bandırma’ya tarifeli olarak gidecek trenler, Marmara Denizi’ni geçerek Tekirdağ’a ulaşacak. Tekirdağ’dan itibaren Avusturya Demiryolları ile yaptığımız işbirliğiyle yüklerini Münih ve Köln’e ulaştıracaklar.”
Hisarcıklıoğlu, zamanla diğer Avrupa ülkelerine de taşımacılığının başlayacağını ifade etti.

Navlun düşecek

Anadolu’da yük toplama merkezleri kuracaklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Almanya’ya gidecek tır hacmindeki yükün navlunu 125-200 euro düşecek. Hedefimiz, Avrupa’dan Uzak Doğu’ya kadar demiryolu ile yük taşıyabilmak” dedi.

Bir önceki yazımız olan 5 yıldızlı skandal! başlıklı makalemizde 5 yıldızlı otel, 5 yıldızlı skandal ve Antalya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *