Burak Serdar Şanal ve Öykü Çelik Yeşil Deniz’i anlattı

TFT Film’in yapımcılığını üstlendiği, Yahya Samancı’nın yönetmen koltuğunda oturduğu ve Ali Kara’nın senaryosunu yazdığı “Yeşil Deniz”, her cuma TRT 1’de 19.55’te ekrana geliyor

Burak Serdar Şanal: Bizi izleyin, diğerlerini izlemeyeceksiniz

Senaryoda sizi ikna eden şey neydi?
“İsmail” karakteri hayal bile edemediğim çok güzel bir karakterdi. İçimde bu rolü canlandırmak için çok büyük bir istek doğdu.

“İsmail” nasıl biri?
Radyoda DJ’lik yapan köyün ve kasabanın bıçkın delikanlısı. 90’lı yıllarda aşıklar radyodan birbirlerine gizli ve şifreli istekler yollarmış. “İsmail”in de aşık olduğu bir kız var “Sedef”. “İsmail”, “Sedef”le evlenebilmek için babasını istediği altınları bir araya getirmeye çalışıyor. Altınları bulmak için girdiği işlerlerden dolayı başına komik olaylar gelen eğlenceli biri…

“Sedef” ve “İsmail” aşkı imkansız mı?
Aslında ikiside birbirine aşık. Ama “Sedef”in babası biraz paragöz olduğu için ve “İsmail”e kızını vermemek için işi hep yokuşa sürüyor. “İsmail”de istenenleri yapamadığında, “Sedef”te “İsmail”e sitem edip, çocuğu ortada bırakıyor. Dolayısıyla kavuşamıyorlar.

Şehir dışı bir iş olması sizi nasıl etkiledi?
İlk başta şehir dışı, köyde, kasabada bir iş olacak dediklerinde çekinmiştim. Bir de bu iş ilk şehir dışı deneyimim. İstanbul’dan çıkıp gitmeye korkmuştum. Ama korkmama hiç gerek yokmuş. İzmir-Birgi’ye geldiğim için çok mutluyum. Çok yoğun ama eğlenerek çalışıyoruz. Burada sosyal hayatımız olmasa da sanki varmış gibi eğleniyoruz. Dolayısıyla günümüz monoton geçmiyor, birde üzerine para alıyoruz.

Ege şivesini oturtmak için neler yapıyorsunuz?
Buranın halkıyla sık sık vakit geçiriyorum. Oturup evlerinde uzun saatler çay içmişliğim bile var. Onların hayatını daha yakından gözlemledikçe, içlerine girip onlardan biri oluyorum.

Reytingler konusunda neler söyleyeceksiniz?
Yayın gününde karşımızda güçlü diziler var. İzleyenlere sadece tek bir şey söylüyorum, bizi bir kere izleyin zaten diğerlerini izleyemeyeceksiniz. Çünkü bana göre piyasada böyle bir iş yok. Buranın halkından aldığımız enerji ve sıcaklıkla ekrana sıcak ve gerçek bir şey yansıtıyoruz.

Hayalini kurduğunuz karakter hangisi?
Psikolojik filmleri çok severim. Şizofren ve akıl hastası gibi çok dişli ve zor rolleri oynamayı isterdim.

Öykü Çelik: Komedide daha özgürüm

Son konuştuğumuzda “Şehir dışı iş istemiyorum” demiştiniz. Ama şuan İzmir Ödemiş’tesiniz nasıl oldu?
Niyetlere göre belli olmuyor böyle işler. Üç senedir şehir dışındayım. “Yeşil Deniz”de bu anlamda üçüncü işim. Bu yıl İstanbul’dan çok fazla iş teklif aldım. Ama herhalde bu konuda biraz öngörülü davrandım. Hepsi çok kaliteli işlerdi ama gelen dokuz diziden altısı bitti. Üç taneside henüz yayına girmedi. Açıkçası onlardanda pek ümitli değilim. O yüzden bu diziye ve yapım şirketine çok güvendim. Para hırsı olan biri değilim. Kendimi güvende hissetmek istiyorum. Hem kanal hem yapım şirketi bana böyle hissettirdiği için severek bu işi kabul ettim.

Senaryoyu okuduğunuzda nasıl buldunuz?
Çok rahat, çok keyifli, oyuncuyu kalıba sokmayan bir senaryo olduğunu gördüm. Yönetmenimizde kendi doğalına bıraktığı için oynarken daha da coşuyor insan. Çünkü sana güvenen bir ekip olduğunda, kendine de daha çok güveniyorsun. O zamanda ‘Sedef benim karakterim’ diyerek, iyice benimsiyorsun. Bir de dramadan ziyade komedide kendimi daha rahat ve özgür hissediyorum.

“Sedef” nasıl bir karakter?
“Sedef” tam bir cimcime, süslü, ukala, şımarık ama aynı zamanda iyi niyetli ve saf bir kız. Sürekli büyük şehre gitme hayalleri kuruyor. Çoculuk aşkı İsmail’le evlenmek istiyor. “İsmail”le ortak kesiştikleri nokta da zaten hayalleri. Aynı şeye aşık iki insan “Sedef” ve “İsmail”.

“Yeşil Deniz”in yaşanmışlığı nereden geliyor?
90’lı yılların başını çekiyoruz. Aynı yıllarda senaristimiz Manisa’da yaşamış. O zamanlar evleri denize bir saat uzaklıktaymış ama denizi ilk defa 18 yaşında İstanbul’da görmüş. Bir sürü Ege dizisi çekildi ama hiç kimse bu açıdan bakmadı. İç Ege’de insanlar denizi görmeden büyüyor. Bu da büyük bir sitem. Deniz görmek isteyen çocuklara babaları tarlaları gösterip “Ne denizi, al sana yeşil deniz” dermiş. Bu dizininde yaşanmışlığı oradan geliyor.

Sinema filminiz “Darbe” nasıl oldu?
“Darbe” yine TFT Yapım’ın yaptığı inanılmaz aksiyonu çok yüksek bir film oldu. Çekimler sırasında herhalde sadece uçak kullanmadım. Türkiye’de daha önce bu amaçla çekilmiş bir film daha olduğuna inanmıyorum. Bu tarz filmde yer aldığım için çok şanslıyım.

Yeni bir filme daha başladığınızı duydum. Nasıl bir film olacak?
Festival filmi tarzında olacak. Gişe beklentisi olmayan daha çok ödüllere yönelik çekilecek bir film. Bir kitaptan uyarlama, gerçek bir hikaye. Şu an oyuncu kadrosunun çoğu netleşmiş durumda. Bir aksilik çıkmazsa imzalar atıldıktan sonra filme başlayacağız.

Ani bir kararla evlendiniz ve Bursa’ya yerleştiniz. Bu kararı nasıl verdiniz?
İlk defa aşık oldum. Bu yüzden evlendim. Nerede yaşadığımız ve ne yaptığımız umrumda değil. Beraber olmak umrumda. Bursa’da veya burada yaşamak benim işime engel olmuyor. Bursa’da yaşayıp, Ödemiş’te çalışan, İstanbul’da işlerini halleden biriyim. Bir insanı 10 saniyede anlayıp, bir ayda emin oluyorsun. Maddi zorunlulukları ayrı tutarak söylüyorum, iki, üç yıl sonra evlenilen ilişkiler emin olamamaktan kaynaklanıyor. Ben onu kaybetmek istemedim ve bu ilişkiyi şansa bırakmadım. Gerçi bu konuda çok iyi ikna etti beni. Tanıştığımız ilk gün bana “Seni alacağım” dedi. Şaka yapıyor zannettim. Ama hiçbir saniye bile tereddüt etmedim. Bir de çok güvenen biri olduğu için bende ona çok güvendim.

Ani bir kararla da anne-baba olabilir misiniz?
Tanıştıktan 25 gün sonra evlendik. Ve hiç flört etmiş sayılmayız. Şu an flört ediyoruz. Sonra sevgili, nişanlı ve karı-koca olacağız. Şu an birbirimize olan aşkımızı yaşayalım diye düşünüyoruz. O yüzden çocuk için biraz zaman var. Ama ondan kesinlikle bir çocuk yapacağım.

Bu evliliğe aileniz nasıl tepki gösterdi?
Ailem oyuncu olmamı da istememişti. Ama arkamda durup bana inandılar. Şu an mesleğimle ilgili hiç bir tereddütleri yok. Aynı şey bu konuda da geçerli. Onlar daha “Erken değil mi?” diye sorarken biz evlenmiştik. Ama şu an birbirlerimizi çok seviyor ve çok iyi anlaşıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Timuçin Esen'in hayat hikayesi başlıklı makalemizde timuçin esen hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *