Bugatti giyim sektörüne adım attı

Dünyanın süper spor otomobillerini üreten Lamborghini, Porsche, Ferrari, kendi adlarını taşıyan giysi ve aksesuvarlar ile tutkunlarının yanı sıra farklı kesimleri de kendilerine çekmeye çalışırken, Bugatti de bu dünyaya “turbo hızında” bir giriş yaptı. Markanın yeni özel yapım kıyafetleri ve çantaları, Milano’da tanıtıldı.
Saatte 100 kilometre hıza sadece 2.5 saniyede ulaşabilen ve “dünyanın en hızlı seri üretim otomobili” olarak rekoru geri alan Bugatti Veyron’un üreticisi Bugatti Automobile SAS, moda dünyasına da aynı hızda girdi. 1998 yılından bu yana Volkswagen kanatları altında üretim yapan Bugatti, halen satılmakta olan az sayıdaki çanta, t-shirt ve yağmurluk gibi ürünlerin yanına tamamen kısıtlı sayıda üretilen pahalı giysi ve çantaları da ekledi. Markanın, bu ürünleri dünyanın çeşitli ülkelerinde açacağı özel mağazalarda satma gibi bir planı da var.
Marka tanıtımı için
Bugatti, süper spor ve süper lüks otomobil üreticileri arasında giderek artan “marka modası” hareketine son katılan marka oldu. Nitekim Lamborghini, Porsche, Ferrari, Aston Martin’in yanı sıra Bentley de yeni müşteriler kazanmak ve özellikle de kadın müşterilere yakın olmak amacıyla markalı giysiler, çanta ve cüzdanlar, saatler gibi aksesuvarların satışında bir hayli ilerlemiş durumda.
Her ne kadar bu tip ürünlerin, sadece pahalı birer reklam olduğunu ve markalara yeni müşteri katmayacağı yönünde eleştiriler yapılsa da, Bugatti bunun tam tersini savunuyor. 1.7 milyon Bugatti Veyron Sport Vitesse satın almak herkese nasip olmayabilir, ancak üzerinde “Vitesse” yazan Bugatti imzalı bir kravat için 75 euro ya da eşarp için 95 euro ödeyebilir.
Bugatti’nin Başkanı Wolfgang Schreiber de, “Bugatti markasına bağlı bir dünya yaratmak istiyoruz” derken, yeni ürünleriyle bir Bugatti almayı hayal eden ancak mali gücü buna yeterli olmayan müşterilere, markanın kalitesiyle hitap edeceklerini belirtiyor. Schreiber, “Ürünlerimiz otomobiller gibi çok yüksek kalitede, yüksek fiyatlı ve çok özel olacak” diyor.

İtalyan marka lider
İtalyan Fiat’ın bir kolu olan Ferrari, tüm ürün sınıflarında dünyanın en güçlü markası seçilmişti. Ferrari, bu ünvanı yarattığı marka bağımlılığı, sadakat ve şirketin karlılığı sayesinde elde etti.
Bu yıl daha az otomobil üreterek saygınlığını koruyacağını açıklayan Ferrari, Formula1’in yanında markalı ve lisanslı ürünler, sürüş okulları, restorasyon faaliyetleri gibi farklı dallardan da markaya sempati toplamayı başarıyor. Ferrari markalı giyim ve aksesuvar ürünleri de, özellikle bayan müşterileri cezbetmekte hayli başarılı.
Porsche ise tamamen kendisine ait bir tasarım markası yaratmış durumda. Bu markayı taşıyan çok lüks ürünler, neredeyse 40 yıldır piyasada. 2009 yılında kadınlara yönelik bir moda kreasyonu yaratan Porsche, bu yılın başlarında da ilk kadın çantasını piyasaya sunmuştu. Tenis yıldızı Maria Sharapova ile marka elçisi olarak 3 yıllığına anlaşan Porsche, müşterilerinin yüzde 30’unun kadın olduğunu belirtiyor. Aston Martin’de ise bu oran sadece yüzde 10.
Kullanıcılarının yüzde 12’sini kadınların oluşturduğu Bentley ise, markasının satışlarını artırmanın yolunu, kadın müşterilerin kalbini kazanmakta arayanlardan. Bu amaçla tamamen özel çanta serisi yaratan ve bunun ilk örneğini piyasaya süren Bentley, 5 bin 500 dolar gibi bir fiyat etiketi koydu. Bu çantayı ilk satın alan müşteri, çantanın şekli, rengi ve özel oluşuna bayıldığını belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan PKK'lılar kaçmak için kazı yapmış başlıklı makalemizde Bingöl, Bingöl Cezaevi ve cezaevinden kaçan PKK'lılar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *