Bugün Bireysel Silahsızlanma Günü’nde Sessiz Yürüyüş

Bugün Bireysel Silahsızlanma Günü. Türkiye’de her gün ortalama 12 kişi ateşli silahların kurbanı oluyor. Bu duruma dikkat çekmek için her yıl ‘Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü’ etkinliği gerçekleştiren Umut Vakfı bu yılki etkinliği valilik izin vermediği için düzenleyemiyor. Vakfın kurucusu Nazire Dedeman, havaya ateş açılmasını olası kasıt sayacak bir düzenlemeyle maganda kurşunlarıyla ölümlerin engelleneceğini söylüyor.
Umut Vakfı verilerine göre ülkemizde her yıl yaklaşık 4 bin 500 kişi (her gün ortalama 12 kişi) ateşli silahlarla yaşamını yitiriyor.
Sadece bu yılın ilk 5 ayında dahi ateşli silahlardan kaynaklı ölüm ve yaralanma olayları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 12 arttı. Bireysel silahlanmada en büyük problem ise yasadaki boşluklar. TBMM’de 2009 yılından bu yana gündeme alınmayı bekleyen Silah Kanunu Tasarısı yakınlarını maganda kurşunuyla kaybedenlerin en büyük umudu.

“Suça ortak olacaklar”
Umut Vakfı’nın kurucusu Nazire Dedeman da oğlunu maganda kurşunu ile kaybeden annelerden biri. Çocukların ölmemesi annelerin ağlamaması için bireysel silahlanmaya karşı mücadele başlatan
Dedeman, Silah Kanun Tasarısı’nın gerekli değişiklikler yapılarak bir an önce TBMM’de gündeme alınmasını istiyor. Dedeman, tasarıya ilişkin beklentilerini şöyle paylaştı: “Tasarı bir türlü beklentileri karşılayacak şekle gelemiyor. AB’ye uyum gereği yapılması istenen en temel değişiklikler bile bu tasarı metninde zorunlu hale getirilmedi. Silah sahibi olmak için haklı bir sebebin olması ve kendine ve çevresine zarar vermeyeceğine ilişkin belge alınması gerekiyor. Ama bu zorunluluktan dahi kaçınılıyor. Mesela nereden geldiği belli olmayan kurşunlarla hayatını kaybedenler için çok güzel bir madde düşünülmüştü; her ne koşulla olursa olsun havaya ateş açan kişi olası kasıt ile suçlanacaktı. Biz bu maddeyi sevinçle karşıladık. Fakat bir sonraki taslakta bu maddenin kaldırıldığını gördük. Şimdi bu maddeyi kaldıranlar, gelecekte havaya ateş açma nedeniyle ölenlerden doğrudan sorumlu olacaklardır.”

Valilik yürütmedi
Öte yandan bireysel silahlarla yaşam hakkı elinden alınan insanların ailelerini biraraya getiren ‘Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü’ etkinliği bu yıl İstanbul Valiliği’nin engeline takıldı. Valiliğin her yıl 28 Eylül’de Taksim Meydanı’nda düzenlenen anma etkinliği için bu yıl Galatasaray Lisesi’ni adres göstermesi üzerine vakıf etkinliği iptal etti.

Yiten canlar hâlâ faili meçhul

Kutlama anında havaya açılan ateşle hayatını kaybedenlerin failleri kısa süreli cezalarla tekrar aramıza döndü. Onlardan bazıları şöyle;
* Samsun’daki havaya açılan ateş sonucu vurulan 8 yaşındaki Damla Karadağ’ın ölümüne neden olduğu için yargılanan Harun Kılıç 20 gün cezaevinde kaldıktan sonra tahliye oldu.
* İzmir’de parkta oynarken bir kurşunla yaşamını yitiren 6 yaşındaki Umut Ceylan’ın faili Can Kaylı, delil yetersizliğinden tahliye edildi.
* Ağrı’daki kına gecesine katılan Keser ailesinin 9 yaşındaki oğulları Mehmet Keser, havaya ateş açılması sırasında göğüsüne isabet eden kurşunla hayatını kaybetti. Silahı ateşleyen bulunamadı.
* Güngören’de Nisan ayında düğün konvoyundan açılan ateş balkonda oturan 3,5 aylık hamile Semra Değirmancı’yı (27) hayattan kopardı.

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye radara yakalanmayan füzeleri 'yakalayacak' başlıklı makalemizde FD-2000 füze, HQ-9 füze savunma sistemi ve radara yakalanmayan füze hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *