Buena Vista Social Club’un son konseri

Buena Vista Social Club, son bir veda konseriyle müziği bırakıyor. Grubun müzikal direktörü Jesus Aguaje Ramos, “Bu yolculukta özellikle Türk izleyicisiyle vedalaşmak istedik” diyor.

Verdikleri konserlerle fenomen haline gelen Buena Vista Social Club, çarşamba akşam Ankara Congresium’da sahne alacak. Grup 24 Ekim’de ise İstanbul Black Box sahnesinde olacak.
Buena Vista Social Club’ın müzikal direktörü  ve trombon virtüözü Jesus Aguaje Ramos, Veda Turnesi’ni ve neden müziği neden bıraktıklarını anlattı.

İstanbul’a daha önce kaç kez geldiniz? Şehirle ilgili ne düşünüyorsunuz?
Ah emin olun ki, bu güzel şehre gelişimizin artık sayısını unuttum. İstanbul’u ve Türkiye’yi çok seviyoruz. Kültürünüz, müziğiniz ve özellikle gastronomik bir cennet oluşunuz… Her şey gerçekten harika burada. Aslında keşke şehrin tadını çıkarabilmek için biraz daha fazla zamanımız olabilseydi…

Türk seyiricisi için hangi şarkıları söyleyeceksiniz?

Bu bir veda turu, ADİOS tur adı üzerinde… Yani iyi müzik, güzel anılar ve güzel gösterilerle geçen uzun yılların ardından artık bizim tatlı ama acı veda zamanımız. Bu yüzden bu gösteri, sürprizler, sıcaklık ve bolca iyi Küba müziği barındırıyor olacak. Bu yolculukta özellikle Türk izleyicisiyle vedalaşmak istedik.

FİNAL KÜBA’DA OLACAK


Tüm dünyada pek çok hayranınız var. Neden artık bırakma kararı aldınız?

Artık biraz dinlenme zamanı geldi. Elbette arada sırada yine de birlikte çalacağız. Ama artık Orquesta Buena Vista Social Club olarak değil ne yazık ki…
Bazı grup üyelerinin de bağımsız projelerde yer alma isteği de var elbette…

Veda turnenizde nasıl bir repertuvar bekliyor dinleyicileri?

Bunun için herkes konsere gelmeli ve bizi izlemeli. En iyi Küba müziği ve bundan biraz fazlasını vaad ediyoruz…

Aranızdaki arkadaşlık, grup dinamizmi nasıldır?

Benim tutkularım sadece çaldığım enstrüman ve müzik… Ayrıca hepimiz ailelerimizle vakit geçirmeyi, arkadaşlarımızla gezmeyi seviyoruz. Turnede olmak da eğlencelidir, keyiflidir.

Bize biraz dostluğunuzdan söz eder misiniz?
Neredeyse 25 yıl oldu. Sanırım bunca yıl boyunca yaşadıklarımızdan çok okunan bir kitap çıkar. Gerçekten müziği ve onun hazzını sahnede paylaşmak ve bunu paylaştığınız kişilerin aynı zamanda birlikte çok eğlendiğiniz dostlar olması muhteşem… a

Dünya turnenizdeki bir sonraki durak neresi? Turne rotasını nasıl belirlediniz?

Geçtiğimiz yaz Avrupa’da başladık. Ankara ve İstanbul’u unutmak olmazdı… Amerika programımız dahilinde. Ardından da 2015 yazında Avrupa’da gitmediğimiz noktalara odaklanacağız. Final ise Küba’da olacak.

MiSYONUMUZU GENÇLERE BIRAKTIK

Veda turnesinin ardından bir albüm yapma planı var mı?
Bu hâlâ büyük bir soru işareti. Bu konuda kesin olarak söyleyebileceğim şey; bazı çalışmalar yapıldı ve çok yakında sanırım hayran-larımızla iyi haberler vereceğiz.

Buena Vista Social Club sonrası Küba müziği için ne söylemek istersiniz?

Bu proje bize bir şekilde Küba müziği için elçilik yapma fırsatı verdi. Misyonumuzu genç ve yeni müzisyenlere devretme zamanının geldiğine inanıyoruz. Küba müziği daima yaşayacak.

Bir önceki yazımız olan Go­od Mu­sic In TownKon­ser­le­ri'ne gelecek ünlüler başlıklı makalemizde Good Music In Town, Good Music In Town konserleri ve Yapı Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *