Brezilya’da yerliler isyan etti

Brezilya’da toprakları üzerindeki özerklik statüsü kaldırılan yerliler isyan etti. Ellerinde oklarıyla meclis önünde toplanan yerliler binaya girmeye çalışınca polis sert müdahale etti

Brezilyalı yerliler başkent Brasilia’da bulunan meclis binasının önünde ilginç bir protestoya imza attı. Yaşadıkları topraklardaki özerklik statüsünün kaldırılması ve kendilerine ait toprakların milli kullanıma açılmasını öngören yasa tasarısını protesto eden 300 yerli binaya girmeye çalıştı. Ancak, protestocular polis müdahalesiyle karşılaştı. Polisin gözyaşartıcı gaz ve copla müdahale ettiği yerliler, sopalarla karşılık verdi. Yüzleri ve vücutlarını boyayan protestocular daha sonra meclisin etrafındaki yolları kapatarak trafiği kesti. Fransa merkezli haber ajansı AFP’ye konuşan ordu sözcüsü, “Yaklaşık 300 kişiydiler ve zorla meclis binasına girmeye çalıştılar. Biz de gözyaşartıcı gaz kullanmak zorunda kaldık” dedi.

“Diyalog için geldik”
Meclis binasının önündeki olay dışında ülkenin birçok kentinden gelen yüzlerce yerli başkentte barışçıl bir gösteri düzenledi. Protestocular topraklarının alınmaması için yürüyüş yaptı. Yerliler başka gösteriler de planladıklarını söyledi. Kayapo kabilesinin şefi Raoni ise, “Buraya şiddet için gelmedik. Diyalog istiyoruz” dedi. Brezilya’da 1 milyon yerli yaşıyor. Ülkenin nüfusu ise 200 milyon. 1988’de hazırlanan anayasada yerlilerin yaşadığı topraklara özerklik statüsü verilmişti. Ancak yeni yasa tasarısı bu topraklarda bulunan yeraltı zenginliklerinden faydalanmak için statünün kaldırılmasını amaçlıyor.


Ünlü şefin  restoranına büyük şok
Yemek yarışmalarının aranılan sunucusu ünlü şef Gordon Ramsey’nin ismini vererek ABD’nin New York kentinde açtığı restoran iki Michelin yıldızını kaybetti.

“Gordon Ramsey at The London” isimli restoranın, “değişken” yemekleri ve mutfağında şeffaflığın noksan olması nedeniyle iki yıldızının geri alındığı açıklandı. Ramsey’nin Amerikan pazarına girmek amacıyla açtığı restoranı 2009 yılında masaların dolmaması nedeniyle sattığı belirtildi. Fransız Michelin firması tarafından yayınlanan rehber aracılığıyla verilen Michelin yıldızlarına layık olabilmek için bir restoranın birçok kriteri yerine getirmesi gerekiyor. Yıldızların verilmesi veya alınması dünya çapındaki restoranların başarısı için büyük önem taşıyor.

‘Elton John konserine gitmeyin’

Özerk Tataristan Cumhuriyeti’nin Kazan kentinde yaşayan bir imam, Elton John’un Kazan’da düzenleyeceği konsere halkın katılmaması çağrısında bulundu. Kentteki Kazaban Camii’nin imamı olan Seidzagfar Lütfüllin, John için, “Biz inananlar olarak insanları şeytana uymamaları konusunda uyarmalıyız ve onlara Elton John’un Rusya konserlerine katılmamalarını söylemeliyiz” dedi. İmam John için “şeytanın işi” tanımını kullandı. Şarkıcı Rusya’daki eşcinsellere verdiği destek nedeniyle bazı kesimler tarafından eleştiriliyor. John’un konserlerini aralık ayında vermesi bekleniyor.

Fransız kadınının sırrı ne?
İngiltere’de yayımlanan Daily Mail gazetesi, şıklıklarıyla tanınan Fransız kadınlarının sırrını masaya yatırdı.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre 40 yaşındaki bir Fransız kadın aynı yaştaki İngiliz hemcinsine göre 7 yaş daha genç görünüyor. Gazete Fransızların sırlarından birinin saçlarını genellikle haftada iki kez yıkamaları olduğunu yazdı. Buna göre şampuanı çok sık kullanmamak saçların daha sağlıklı ve daha az kuru görünmesini sağlıyor. Gazete, Fransız kadınların 12 yaşlarından itibaren ciltlerini düzenli olarak temizlediklerine ve 30’lu yaşlarının başlarında yaşlanma geciktirici krem kullanmaya başladıklarına dikkat çekiyor. Fransız kadınların şıklıkları da klasik tarzda kıyafet seçmelerine bağlanıyor.

 

Bir önceki yazımız olan İşte minik Efe'nin bilirkişi raporu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *